Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak zrobić to dobrze?

Zakup nowego samochodu to zawsze wielkie wydarzenie. Decyzja o wizycie w salonie, zamiast wyboru używanego auta, wiąże się także z ogromnym wydatkiem. Czym powinno się charakteryzować ubezpieczenie nowego samochodu? Jak zadbać o bezpieczeństwo nowego nabytku?

Samochód z salonu – czy warto?

Ceny samochodów używanych są znacznie niższe, niż tych z salonu. Auto już po opuszczeniu sklepu traci na wartości, nawet jeśli nie nosi jeszcze żadnych śladów użytkowania, a na liczniku ma niewiele kilometrów. Jednak wybór modelu, koloru i wyposażenia to nie wszystko. Zanim nowy wóz wyjedzie na drogę publiczną, trzeba pamiętać o dokonaniu wielu formalności.

Jakie formalności wiążą się z zakupem nowego samochodu?

Zakup samochodu wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Trzeba wiedzieć, o jakich formalnościach nie można zapomnieć i w jakiej kolejności wypełniać obowiązki. 

  • Wniesienie opłaty

Zapłacenie za samochód wydaje się rzeczą oczywistą i trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek o niej zapomniał. Ze względu jednak na to, że samochody finansowane są z różnych źródeł, sam moment płatności może być różny. Przede wszystkim najczęściej samochodu nie kupuje się po prostu wchodząc do salonu. Po wybraniu modelu, koloru i wyposażenia, składa się zamówienie i wpłaca zaliczkę. Później jednak sytuacja może mieć różny przebieg. Najpierw trzeba zaczekać, aż samochód będzie gotowy do odbioru. Trwa to kilka, czasem nawet kilkanaście tygodni. Później konieczne jest wniesienie reszty opłaty. Osoby, które płacą całość kwoty gotówką, dostaną samochód najszybciej. Jeśli jednak niezbędny jest przelew bankowy, trzeba ponownie udać się do dealera po odwiedzeniu banku. Przedstawić należy wówczas dowód wpłaty oraz odebrać fakturę, kartę pojazdu i świadectwo homologacji. Jeśli zaś samochód kupowany jest na kredyt, już po złożeniu zamówienia wystawiana jest faktura pro-forma, a po otrzymaniu kredytu wystarczy przedstawić w salonie potwierdzenie otrzymania kredytu.

  • Tymczasowy dowód rejestracyjny

To jednak nie koniec formalności. Zapłata za auto to dopiero ich początek. W następnej kolejności należy zarejestrować wóz. W tym celu trzeba odwiedzić wydział komunikacji, w którym  należy uzyskać tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz naklejkę legalizacyjną.

Przeczytaj także: Jak nakleić naklejkę rejestracyjną?

  • Ubezpieczenie OC

Nie można wyjechać z salonu samochodem, który nie jest ubezpieczony. Z ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że ani kawałka nie można przejechać bez polisy. Oznacza to, że zanim będzie można opuścić salon samochodowy nowym autem, trzeba kupić ubezpieczenie. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC – co się zmieni w 2020 roku?

  • Stały dowód rejestracyjny

Posiadając komplet dokumentów – a więc potwierdzenie posiadania polisy, tymczasowy dowód rejestracyjny, naklejkę i tablice, można wrócić do salonu, w którym kupowany jest samochód, założyć tablice, nakleić naklejkę i wyjechać na drogę. Jednak dopiero po około miesiącu oczekiwania można udać się ponownie do wydziału komunikacji, tym razem po stały dowód rejestracyjny. Dopiero w tym momencie procedura zakupu auta się kończy.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie nowego samochodu?

Wydatek, jakim jest zakup samochodu w salonie, wiąże się z posiadaniem auta o dużej wartości. Warto więc, szukając oferty ubezpieczeniowej, zwrócić uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę polisy. Ważne jest także, czy w danym towarzystwie ubezpieczeniowym można rozszerzyć (na dobrych warunkach) ochronę o Autocasco. Większość firm oferuje bowiem zniżki w przypadku kupowania pakietu. Nawet jeśli nowy właściciel samochodu decyzję o zakupie AC chce zostawić na później, warto sprawdzić, ile będzie kosztowała ochrona oraz co będzie wchodziło w jej skład. Zamiast czytać ogólne warunki ubezpieczenia wielu ofert, można skorzystać z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. Pozwoli to zaoszczędzić czas potrzebny na przeanalizowanie wielu ubezpieczeń.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC