Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie samochodu za granicą 

Mając rozbudowany plan wakacyjnego urlopu podróżowanie publicznymi środkami komunikacji może być niewygodne i zabierać zbyt dużo czasu. Także wycieczka po bezdrożach możliwa jest tylko wtedy, kiedy zdecydujesz się na wyjazd własnym samochodem. Jak sprawić, by taka wycieczka była bezpieczna? Czy ubezpieczenie samochodu za granicą jest skomplikowane?

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę 

Przede wszystkim dokładnie sprawdź stan techniczny pojazdu – awaria w podróży to niepotrzebny stres a usunięcie jej może zabrać cenny czas przeznaczony na odpoczynek. Nie wystarczy aktualny dokument o dokonaniu obowiązkowego przeglądu technicznego – aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo powinieneś sprawdzić, czy hamulce są sprawne, układy szczelne a poziom niezbędnych płynów – wystarczający, aby jechać w podróż. Tak przygotowany wóz mimo wszystko dobrze ubezpieczyć wykupując pakiet Assistance, który w razie awarii za granicą – umożliwi szybkie usunięcie usterki bez ponoszenia dodatkowych, niespodziewanych kosztów. Warto mieć na uwadze, że suma ubezpieczenia takiej dodatkowej polisy zagwarantuje ochronę w różnym zakresie w zależności od kraju, po którym podróżujesz – jest ona bowiem określona w Euro, którego wartość zależy od Państwa. Dla przykładu – na holowanie w Czechach 2000euro to bardzo duża suma – ale już w Belgii może nie być wystarczająca, tamtejsze ceny są bardzo wysokie. Wybierając pakiet Assistance – zwróć więc uwagę na szczegóły oferty. Może Ci się przydać także informacja, że w przypadku Assistance – w przeciwieństwie do OC i AC, które obejmują cały rok kalendarzowy – pakiet możesz wykupić tylko na czas podróży. Krótkoterminowe polisy chronią zwykle przez około 14 dni – to właśnie tyle, ile wynosi przeciętny urlop – jest to duża oszczędność jeśli nie masz zamiaru korzystać z ubezpieczenia po wakacjach, na przykład ze względu na niską częstotliwość używania auta. 

Mimo wszystko Assistance to tylko dodatek, na który decydują się przezorni podróżnicy. Ważniejsza kwestia to obowiązkowe ubezpieczenie OC, które podobnie jak w Polsce, jest wymagane na terytorium wszystkich innych państw. Dopóki podróżujesz po krajach Unii Europejskiej – nie musisz się martwić, wystarczy polska polisa, nawet najtańsza, wybrana przy pomocy rankingu OC. Taka sama zasada dotyczy Chorwacji, Norwegii, Islandii i Szwajcarii. Ale jest też wiele państw, które chętnie odwiedzają turyści – wymagających od przyjezdnych Zielonej Karty, która jest potwierdzeniem objęcia obowiązkową ochroną ubezpieczeniową. Jest ona wydawana bezpłatnie przed Towarzystwo Ubezpieczeniowe, z którym podpisałeś umowę na polisę OC. Do miejsc, które jej wymagają – należą między innymi: 

  • Czarnogóra, 
  • Iran, 
  • Izrael, 
  • Maroko, 
  • Mołdawia,  
  • Tunezja, 
  • Rosja, 
  • Turcja, 
  • Ukraina. 

Przed wyjazdem prześledź zatem dokładnie trasę podróży – może się okazać, że w docelowym miejscu Zielona Karta nie jest wymagana – ale po drodze będziesz mijał kraje, które nie honorują polskiej polisy OC. 

Trzeba pamiętać, że podczas zagranicznych podróży Polacy są sprawcami ponad czterdziestu tysięcy wypadków i kolizji rocznie. Statystyki pokazują, że ta liczba nie maleje. Poza kwestiami ustawowymi i wymaganiami, jakie nakładają na Ciebie przepisy prawa o ruchu drogowym w innych krajach – warto wziąć pod uwagę realne niebezpieczeństwo, jakie grozi Tobie i Twoim współpasażerom na drogach obcych Państw. Przed wyjazdem sprawdź zatem zwyczaje, jakie panują na zagranicznych trasach – mogą się one różnić od tych, które znasz. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC