Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne a choroby przewlekłe

Wyjeżdżając na wakacje organizowane przez biuro podróży nie myślisz o polisie turystycznej – jej zapewnienie jest obowiązkiem organizatora wyjazdu. Ale brak zainteresowania ubezpieczeniem to duży błąd – nie wiesz bowiem jaką ochronę gwarantuje ani na jaką sumę opiewa.  

Ubezpieczenie turystyczne  

Podstawowa polisa ubezpieczeniowa dołączana do ofert biur podróży zwykle oferuje ochronę tylko w niezbędnym zakresie a suma kosztów leczenia jest możliwie niska, aby organizator wycieczki wywiązał się z ustawowego obowiązku – ale zapłacił jak najniższą kwotę. Problem pojawia się gdy podczas wyjazdu niezbędna jest pomoc medyczna – w niektórych krajach jest ona bardzo kosztowna i niskie świadczenie zapewnione przez ubezpieczyciela może nie wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia – wówczas możesz spodziewać się rachunku ze szpitala. Aby tego uniknąć powinieneś przede wszystkim sprawdzić zakres ochrony dokładnie czytając Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – i w razie potrzeby dokupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne, zapewniające taki zakres ochrony, jaki uznasz za wystarczający. W takiej sytuacji możesz również dokupić także rozszerzenia do polisy, które sam wybierasz – może to być na przykład ubezpieczenie sprzętu sportowego, który ze sobą zabierasz – lub ochrona przed skutkami zaostrzenia się objawów choroby przewlekłej. Takie rozwiązanie nie musi być kosztowne – wystarczy, że poszukasz najlepszej oferty korzystając z rankingu ubezpieczeń turystycznych. 

Choroby przewlekłe – jakie ubezpieczenie wybrać? 

Wybierając polisę turystyczną musisz pamiętać, że nawet wysoka suma ubezpieczenia kosztów leczenia (KL) nie pokryje wydatków związanych z pobytem w szpitalu lub konsultacją lekarską jeśli potrzebna pomoc ma związek z przewlekłą chorobą, o której wiedziałeś przed wyjazdem. Aby otrzymać świadczenie w takiej sytuacji potrzebne jest wykupienie rozszerzenia, które zagwarantuje ochronę na wypadek powikłań lub zaostrzeń chorób przewlekłych. Czym zatem jest choroba przewlekła? Aby schorzenie można było nazwać przewlekłym musi być postawiona diagnoza oraz istnieć dokumentacja medyczna potwierdzająca leczenie danej choroby. W przeciwnym razie zostanie potraktowana jako nagłe zdarzenie, jak zawsze w sytuacji, w której pacjent nie wie o tym, że jest chory. 

Co najczęściej przydarza się Polakom?

Rozszerzenie ubezpieczenia o zaostrzenie objawów choroby przewlekłej wiąże się ze zwyżką, którą naliczy ubezpieczalnia. Zwykle jest to 300% kosztów podstawowej polisy – czyli jeśli standardowa wersja ubezpieczenia kosztuje 2zł za dzień – decyzja o rozszerzeniu zwiększy ten koszt do 8zł. Ciekawostką natomiast jest, że z chwilą podpisania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym – lekarze zostają zwolnieni z tajemnicy lekarskiej a ubezpieczalnia ma prawo wglądu w dokumentację medyczną chorego.  

Poza nagłymi zdarzeniami i chorobami przewlekłymi istnieje jeszcze kategoria chorób zaliczanych do powikłań pooperacyjnych. Trzeba pamiętać, że tego typu problemów nie pokryje polisa chroniąca od nagłych wypadków ani rozszerzenie o choroby przewlekłe. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wyjazdu, na przykład przebyty niedawno zabieg chirurgiczny – pamiętaj, że jedziesz na własną odpowiedzialność i każda firma ubezpieczeniowa odmówi Ci wypłaty świadczenia. 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC