Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne – Bali 

Niewiele ponad 5 500 km2  zajmuje wyspa uważana przez wielu za najpiękniejsze miejsce na ziemi. Plaże, które oferuje, są obiektem westchnień każdego, kto szuka raju na naszej planecie. Znajdziesz tu nie tylko gęste lasy, malownicze tarasy ryżowe oraz piękne wzgórza – niezapomniane wrażenie na każdym przybyszu robią także jeziora położone na górskich zboczach.  

Bali – co musisz wiedzieć przed wyjazdem? 

Mimo wprowadzenia w 2015 roku obowiązku wizowego dla 45 różnych krajów, na liście których znalazła się Polska – odwiedzając to miejsce na krócej niż trzydzieści dni – nie trzeba spełniać tego wymagania. Wystarczy paszport – o ile jest ważny jeszcze przez minimum sześć miesięcy. Na takich samych zasadach mogą podróżować posiadacze paszportu dyplomatycznego i służbowego. W każdym przypadku niezbędne jest jednak okazanie biletu powrotnego. Nie ma możliwości przedłużenia wyjazdu na miejscu – jeśli chcesz zostać dłużej – musisz opuścić kraj na choćby jeden dzień – wówczas możesz wrócić i 30 dni bezwizowego pobytu liczone jest od początku. Jeśli marzysz o dłuższym niż miesięczny pobyt możesz także skorzystać z możliwości wyrobienia VOA (Visa On Arrival). Ten dokument wydawany jest w punktach przekraczania granic – na lotniskach i w portach morskich. Kosztuje 35$ – jest to mniejszy koszt niż wyjazd do innego kraju. Dzięki VOA można przedłużyć pobyt o kolejne 30 dni, możesz to zrobić wnosząc trzydziestopięciodolarową opłatę pozostając na miejscu – formalności należy dokonać w urzędzie imigracyjnym. Dopiero pobyt dłuższy niż dwa miesiące wymaga przed wyjazdem wizyty w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Ciekawym rozwiązaniem jest także wiza socjalno-kulturowa, która wydawana jest na pół roku wszystkim osobom wyjeżdżającym w celach naukowych.  

Bali – jak się przygotować do wyjazdu? 

Przede wszystkim Bali jest wyspą pełną turystów – a co za tym idzie – atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Jeśli chcesz skorzystać z odpoczynku w nowoczesnym hotelu i opalać się nad brzegiem basenu lub odwiedzić jedną z najpiękniejszych na świecie plaż – wystarczy kupić bilet i zarezerwować nocleg lub wybrać wycieczkę organizowaną przez biuro podróży. Natomiast dla osób, które chcą zobaczyć prawdziwe życie wyspy z dala od turystycznych kurortów – rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego przewodnika. Dobrze jest też wybierać tańsze hotele i korzystać z miejscowych środków transportu – dzięki temu można lepiej poznać mieszkańców i ich kulturę.  

Jadąc na Bali trzeba być świadomym tego, że lokalna ludność przykłada duże znaczenie do celebrowania religijnych zwyczajów i obchodzenia świąt. Całe życie wyspy jest im podporządkowane. Najważniejsze święto, Nyepi, jest czasem przeznaczonym na refleksję – dlatego przez całą dobę nie ma dostępu do prądu. Istnieje zakaz używania wszelkich źródeł światła, nawet zapalniczki są niedozwolone – surowo karane jest nawet palenie papierosów. W tym czasie nie działają też szpitale, lotniska, radio ani telewizja. Wyłączeniem możliwości korzystania z prądu objęta jest cała wyspa – prawdopodobnie nigdzie indziej zakazy religijne nie niosą tak dużych konsekwencji dla życia społeczeństwa.  

Ale zwyczaje wyspy podyktowane są nie tylko zakazami religijnymi – ciekawostką jest, że żaden budynek nie może swoją wysokością przewyższać.. palmy. Dlatego tutejsza architektura to budynki maksymalnie dwupiętrowe, na próżno szukać wieżowców – zwyczaj dotyczy także drogich hoteli co oznacza, że jest traktowany bardzo poważnie. 

Ubezpieczenie turystyczne 

Podobnie jak w innych miejscach oddalonych od Europy – również wybierając Bali niezbędne jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Mimo, że nie jest to miejsce naszpikowane zagrożeniami – dzika przyroda i nadmiar słońca mogą być przyczyną problemów zdrowotnych a turyści nie mają możliwości korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Aby nie zostać obciążonym kosztami pomocy lekarskiej – powinieneś poszukać dobrej polisy turystycznej o wysokiej sumie ubezpieczenia kosztów leczenia – wówczas ubezpieczyciel pokryje wszystkie wydatki związane nawet z pobytem w szpitalu, który bywa największym kosztem pomocy medycznej udzielanej poza granicami kraju. 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC