Ubezpieczenia mieszkania

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Mieszkanie przeznaczone na inwestycję czasem okazuje się potrzebne i choć jest wynajęte – właściciel chce odzyskać nieruchomość. Powodów może być wiele, zdarza się, że sam zmuszony jest zamieszkać w lokalu – ale często także najemca nie dotrzymuje warunków umowy.  Kiedy wypowiedzenie umowy najmu mieszkania jest możliwe?

Ustawa o ochronie praw lokatorów  

Największym problemem, z jakim mogą się spotkać właściciele wynajmowanych mieszkań, jest próba odzyskania możliwości dysponowania nieruchomością. W trudnej sytuacji są Ci, którzy trafili na nieuczciwych najemców, niepłacących czynszu lub niewywiązujących się należycie ze swoich obowiązków zawartych w umowie najmu. Niestety – nawet zapis o możliwości wypowiedzenia umowy przez obie strony w dowolnym momencie nie jest gwarancją, że właściciel pozbędzie się niechcianego lokatora. Ustawa ma bowiem pierwszeństwo przed zapisami umowy. Jeśli więc lokator nie ma się gdzie podziać – nie będzie też możliwości eksmisji. Istnieje tylko kilka przypadków, w których wynajmujący może skutecznie zakończyć trwanie umowy, jednak ich lista jest zamknięta i niezbyt długa: 

  • Naganne postępowanie najemcy 

Jeśli najemca narusza warunki umowy, używa lokalu niezgodnie z przeznaczeniem lub doprowadza do jego zniszczenia (dotyczy to także części wspólnych, jak klatka schodowa czy piwnica) – wciąż jeszcze nie można rozwiązać umowy. Dopiero po nieskutecznym pisemnym upomnieniu można uznać te fakty za powód umożliwiający rozwiązanie stosunku prawnego przez właściciela. W takiej sytuacji należy złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej, z zachowaniem przynajmniej miesięcznego okresu tego wypowiedzenia.  

  • Użyczanie lokalu osobie trzeciej 

Najpopularniejszym przewinieniem najemców jest udostępnianie lokalu osobom trzecim. Jeśli jednak w umowie wynajmujący nie zawarł na taką sytuację zgody – najemca nie ma prawa ani odpłatnie udostępniać części  lokalu, ani użyczać go za darmo. Jedyna sytuacja, która upoważnia najemcę do użyczania mieszkania, jest dzielenie się mieszkaniem z osobą, wobec której ma obowiązek alimentacyjny. 

  • Remont 

Także sytuacja, w której lokal lub cały budynek wymaga remontu uniemożliwiającego pobyt najemcy w mieszkaniu jest podstawą do rozwiązania umowy. 

  • Nieobecność najemcy 

Zdarza się, że przez długi czas najemca nie korzysta z wynajmowanego lokalu – w określonych przypadkach może to być podstawą do rozwiązania umowy. 

  • Brak wpłaty czynszu 

Niektórzy najemcy z mniej lub bardziej jasnych przyczyn, przestają płacić czynsz. Procedura rozwiązania umowy w takiej sytuacji jest skomplikowana, jednakże w wielu przypadkach możliwa. Jak należy przeprowadzić formalności, przeczytasz w artykule: Najemca nie płaci czynszu – co możesz zrobić? 

  • Konieczność zamieszkania w lokalu właściciela lub jego rodziny 

W niektórych przypadkach istnieje możliwość odzyskania lokalu w sytuacji, kiedy zaistnieje potrzeba zamieszkania w nim właściciela. Niestety ta opcja jest obłożona wieloma ograniczeniami. Największą jest przynajmniej trzyletni okres wypowiedzenia umowy – a i to nie zawsze okazuje się skuteczne. Jeśli bowiem po upływie trzech lat lokator przekroczył 75 rok życia – nie ma możliwości odebrania mu lokalu. Ma on do niego wówczas dożywotnie prawo. Wyjątkiem jest sytuacja, w której posiada on tytuł prawny do innego lokalu. 

  • Inne ważne powody 

Ustawa zakłada, że mogą wystąpić inne ważne powody, dla których wynajmujący może wypowiedzieć umowę. W każdej takiej sytuacji należy jednak wytoczyć powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego. Procedura jest czasochłonna i kosztowna, musi także być poprzedzona próbą rozwiązania umowy na drodze porozumienia. 

wypowiedzenie najmu mieszkania

Wynajmowanie mieszkania  

Z powyższej analizy wynika, że wynajmowanie mieszkania nie jest rzeczą prostą ani oczywistą, nawet, jeśli właścicielowi wydaje się, że chroni go dobrze napisana umowa. Tak naprawdę jedynym zabezpieczeniem interesów właściciela jest skorzystanie z możliwości wynajmu okazjonalnego – taka forma zapewnia więcej praw wynajmującemu, wciąż jednak jest rzadko spotykana.

ubezpieczeine mieszkania

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC