Ogólne

Zakaz plastiku – od kiedy będzie obowiązywał i co zniknie ze sklepowych półek?

Od 2021 roku nie będzie można kupić plastikowych, jednorazowych przedmiotów. Tak zdecydował Parlament Europejski. Dlaczego wprowadzono tak rygorystyczny zakaz? Czy nowe przepisy oznaczają koniec jednorazowych naczyń? Niezupełnie. Zakaz plastiku jest dobrze przemyślaną rewolucją. 

Z czego wynika zakaz plastiku? Czy to potrzebny przepis? Od kiedy będzie obowiązywał? 

Zakaz plastiku zostanie wprowadzony w 2021 roku i będzie obowiązywał we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Pomysł wprowadzenia takiego przepisu wynika z faktu, że nie można już sobie poradzić z zanieczyszczeniem środowiska spowodowanym przez plastikowe odpady. Szacuje się, że ponad 80% zanieczyszczeń w morzach i oceanach to właśnie plastik. Ten zaś rozkłada się bardzo długo i stanowi śmiertelne zagrożenie dla morskich zwierząt i ptaków. Okazuje się także, że fragmenty plastikowych opakowań znajdowane są regularnie w żołądkach ryb mięczaków, które są obecne w naszym łańcuchu pokarmowym. Oznacza to, że jedzenie ryb, niegdyś zdrowych – stanowi obecnie niebezpieczeństwo także dla ludzi.  

Jak będzie wprowadzany zakaz plastiku? 

Zakaz plastiku nie będzie wprowadzony w jednej chwili. Część wyrobów z tworzyw sztucznych zniknie z półek na początku 2021 roku, ale nie wszystkie. Te z nich, których na razie nie ma czym zastąpić, będą wymieniane na biodegradowalne sukcesywnie, do 2025 roku. Zmiany dotkną także recyklingu. Nie wszystkie bowiem produkty plastikowe można zastąpić lub wyeliminować. Dlatego wprowadzone zostaną także nowe normy dotyczące wtórnego wykorzystania użytych materiałów. Najbardziej widoczne będą zmiany dotyczące plastikowych butelek. Do 2029 roku bowiem recykling tego typu wyrobów ma sięgnąć 90%. To milowy krok w stronę oczyszczania planety. Dotąd nie wprowadzono żadnego innego tak rygorystycznego przepisu jak zakaz plastiku. Co ciekawe i warte uwagi, tworzywa sztuczne, które stanowią obecnie tak ogromny problem, pojawiły się zaledwie kilka lat temu. Ostatnia dekada to czas, w którym elementy z tworzyw sztucznych praktycznie zalały ziemię. Produkt tak młody okazał się przyczyną problemów, z którymi będziemy zmagać się przez wiele następnych lat. 

Zniknięcie jakich produktów spowoduje zakaz plastiku? 

Pierwszy etap oczyszczania świata to uniemożliwienie produkcji przede wszystkim drobnych elementów. Zakaz plastiku spowoduje zniknięcie przede wszystkim tradycyjnego zestawu używanego podczas letniego grillowania. Objęte nim będą bowiem przede wszystkim: 

  • talerze i inne naczynia jednorazowe; 
  • plastikowe sztućce; 
  • pojemniki na żywność; 
  • słomki do napojów; 
  • styropianowe kubki. 

Jako że właśnie rozpoczyna się sezon działkowy i spotkania przy ogniskach i grillach będą coraz częstsze, warto zastanowić się, z czego wówczas korzystamy. Już dziś warto sięgnąć po wielorazowe naczynia i sztućce – i tak wkrótce nie będzie innej możliwości. Może nie ma potrzeby, żeby czekać, aż wprowadzony zostanie zakaz plastiku za trzy lata i już dziś zadbać o środowisko, skoro problem jest tak naglący? 

Zakaz plastiku – szanse czy zagrożenia? 

Wprowadzany w najbliższych latach zakaz plastiku to duża szansa właściwie dla wszystkich. Przede wszystkim tworzywa sztuczne zanieczyszczające morza i oceany stanowią zagrożenie nie tylko dla tamtejszej fauny i flory, ale jak już wspomniano – także dla ludzi. Jeszcze nie znamy dokładnych skutków zanieczyszczenia, jakie pojawiło się w ostatnich latach i nie wiemy, jaki wpływ będzie ono miało na ludzkie zdrowie. Niestety koszty leczenia chorób o mało znanych przyczynach potrafią być ogromne, a zatrucia substancjami chemicznymi obecnymi w plastiku, który skaził środowisko, może prowadzić nawet do śmierci. Dziś można więc działać dwutorowo. Przede wszystkim należy niezwłocznie podjąć kroki zmierzające do oczyszczenia morskich wód, ale warto także zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych w razie śmierci. Ubezpieczenie na życie i zdrowie jeszcze nigdy nie było tak potrzebne. Może uda się oczyścić planetę, ale dla niektórych osób może już być za późno. 

Zakaz plastiku – czym zastąpić jednorazowe produkty? 

Zakaz plastiku to z jednej strony kłopot dla dystrybutorów i producentów – ale z drugiej szansa dla wielu firm. Nisza, jaka pojawi się na rynku po wycofaniu tak wielu produktów, to możliwość rozpoczęcia nowej działalności w obrębie wytwarzania ekologicznych zamienników. To także przestrzeń dla prowadzenia badań i testowania nowych rozwiązań. W ten sposób powinni spojrzeć na sprawę przedsiębiorcy – być może zakaz plastiku to przestrzeń do powstania wielu nowych firm. Zajmując się jednak tak nowatorskimi rozwiązaniami warto jednak pomyśleć o ubezpieczeniu OC dla firm – wprowadzanie na rynek zupełnie nowych produktów to wielka szansa, ale także ryzyko. 

ubezpieczenie dla firmy

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC