Ubezpieczenia mieszkania

Zalane mieszkanie przez sąsiada – co robić?

Zalane mieszkanie – obok pożaru – to ten rodzaj szkody, który może wyrządzić najwięcej dotkliwych strat i doprowadzić do bezpowrotnej utraty cennych rzeczy osobistych. Co gorsza, nie do końca możemy się przed nim ustrzec, bo nawet jeśli nasza instalacja wodno-kanalizacyjna jest idealna, szkody mogą powstać z winy sąsiada.

Podstawową rzeczą, którą warto zrobić, aby ustrzec się poważniejszych strat, jest pozostawianie kluczy od naszego mieszkania znajomym lub rodzinie i regularne, codzienne kontrolowanie nieruchomości. Zauważenie w porę wycieku z wadliwej instalacji – bez względu na to, czy przynależy ona do mieszkania naszego, sąsiada, czy jest elementem części wspólnych spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej – może znacznie ograniczyć rozmiar szkody. W razie zauważenia wycieku zostaniemy szybko powiadomieni, zanim powiększy się obszar zniszczeń.

Zalanie mieszkania przez sąsiada

Czasem jednak zdarza się, że zalanie mieszkania przez sąsiada następuje w sposób gwałtowny, np. z powodu zerwania się wężyka doprowadzającego wodę do pralki lub umywalki albo korozji starej rury. Wtedy konieczne jest jak najszybsze ustalenie, kto jest sprawcą szkody – czy jest to sąsiad, czy jesteśmy zalewani z tzw. instalacji pionowej przynależnej wspólnocie mieszkaniowej – a potem zakręcenie zaworu wody i naprawa szkody.

Niezwykle istotne jest precyzyjne określenie winnego, gdyż Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 lutego 2013 r. uznał, że tylko wtedy można domagać się odszkodowania. Zalane mieszkanie trzeba wyremontować i aby choć częściowo uzyskać odszkodowanie, musimy wykazać sprawcę, nawet jeśli jego wina nie była umyślna. Może to być albo właściciel mieszkania, albo najemca, albo inni zamieszkujący go ludzie.

Jeśli powołany biegły wykaże, iż powodem zalania były  mieszczące się w budynku piony wodne i kanalizacyjne, wina leży po stronie wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni albo administratora – jeśli np. zaniedbał regularnego przeglądu stanu technicznego. Do właściciela mieszkania należą bowiem znajdujące się w lokalu elementy poziome instalacji wodnej. Granica odpowiedzialności właściciela za stan techniczny tych instalacji przebiega na tzw. zaworach odcinających montowanych przy pionach wody ciepłej i wody zimnej.

 Zalanie mieszkania

Zalanie mieszkania – odszkodowanie

O zdarzeniu takim jak zalanie mieszkania należy niezwłocznie poinformować sprawcę, czyli sąsiada z góry, lub spółdzielnię mieszkaniową. Jeśli sąsiad uzna swoją winę i będzie poczuwał się do odpowiedzialności za zaistniałe zdarzenie, warto z nim spisać oświadczenie, w którym przyzna się do swej niezamierzonej winy.

Następnie konieczne jest oszacowanie strat przez biegłego. Jeśli sąsiad posiada ubezpieczenie mieszkania, powinien podać nam nazwę swego ubezpieczyciela i numer polisy po to, by można było zgłosić szkodę. Po zgłoszeniu szkody należy się upewnić, jakie dokumenty będą firmie ubezpieczeniowej potrzebne. Zazwyczaj rzeczoznawca wyznaczony przez ubezpieczyciela pojawia się w ciągu kilku dni od zgłoszenia. Musi on określić przyczyny, zakres i wartość powstałej szkody.

Zalanie mieszkania odszkodowanie powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, chyba że w tym terminie nie będzie możliwe ustalenie odpowiedzialności i wysokości odszkodowania.

Zalane mieszkanie – najczęstsze problemy

Jeśli sąsiad nie ma ubezpieczenia mieszkania, a nie jest skłonny dogadać się z nami polubownie, musimy dochodzić odszkodowania na drodze sądowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Cywilnego:

  • naprawienie szkody powinno nastąpić według wyboru poszkodowanego, albo poprzez przywrócenie stanu poprzedniego, albo przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej;
  • wysokość odszkodowania powinna być ustalona według cen z daty ustalenia odszkodowania, chyba że szczególne okoliczności wymagają przyjęcia za podstawę cen istniejących w innej chwili.

Pamiętajmy, że jeśli sąsiad lub najemca jego mieszkania unika odpowiedzialności, musimy pisemnie wystosować do sprawcy zalania pismo z roszczeniem, w którym powinniśmy wskazać kwotę, pokrywającą wydatki na wyremontowanie mieszkania i umożliwiającą wyrównanie innych szkód, oraz ostateczny termin uregulowania zapłaty.

Wszelkie wydatki powinny zaś zostać udokumentowane. Pismo z wezwaniem do zapłaty należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Gdy sprawca mimo wezwania nie pokryje wyrządzonej szkody, wówczas istnieje możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania cywilnego.

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC