Ubezpieczenia OC

Zielona Karta

Powstanie Unii Europejskiej spowodowało, że podróże samochodem za granicą stały się wyjątkowo łatwe. Także wyjeżdżając do państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne, nie trzeba się martwić o dodatkowe dokumenty, aby poruszać się legalnie po drogach publicznych. Czym jest zatem Zielona Karta i kiedy jest potrzebna?

Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta jest dokumentem, który potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC. Powinieneś ją wyrobić, kiedy państwo, do którego jedziesz, nie honoruje polisy OC kupionej w Polsce. 32 kraje, które podpisały Porozumienie Wielostronne, a więc głównie kraje Unii Europejskiej, nie wymagają takiego dokumentu. Jest on jednak potrzebny jeśli celem Twojej podróży jest:

  •  Albania,
  •  Białoruś,
  •  Iran,
  •  Maroko,
  •  Izrael,
  •  Rosja,
  •  Macedonia,
  •  Tunezja,
  •  Turcja,
  •  Bośnia i Hercegowina,
  •  Czarnogóra,
  •  Mołdawia,
  •  Ukraina.

Zielona Karta – dlaczego warto ją mieć?

Pomijając przepisy, które wymagają tego dokumentu, powinieneś zadbać o jego posiadanie we własnym interesie. Stanowi ona bowiem gwarancję, że firma ubezpieczeniowa, która chroni Cię w Polsce, zadba także o bezpieczeństwo za granicą i w razie wypadku – wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Wprowadzono obowiązek jej posiadania, ponieważ zapewnia ona także pewność innym kierowcom, że osoba przyjeżdżająca zza granicy będzie w stanie naprawić wyrządzoną szkodę.

Zielona Karta – ile kosztuje i skąd ją wziąć?

Jeśli o Zieloną Kartę starasz się w towarzystwie, które zapewnia Ci ochronę OC na terenie Polski – istnieją bardzo duże szanse, że otrzymasz dokument bezpłatnie. Tylko nieliczne firmy pobierają w takim przypadku opłatę, ale nawet jeśli tak jest – będzie ona niewielka. Dla przykładu – jeśli posiadasz OC w Warcie – za Zieloną Kartę na 15 dni zapłacisz 12 zł. Z pewnym kosztem musisz się jedynie liczyć w sytuacji, gdy Zieloną Kartę wydaje inne towarzystwo niż to, w którym posiadasz OC. Ale nawet w tym przypadku nie jest to wygórowana kwota. Szczególnie, jeśli potrzebujesz ochrony tylko na krótki czas. Zielona karta wydawana jest bowiem na minimum 15 dni – nie może obowiązywać jednak dłużej niż rok.

Alternatywa dla Zielonej Karty

Jeśli nie postarałeś się o Zieloną Kartę ze względu na pośpieszny wyjazd lub po prostu nieuwagę – nie musisz się obawiać kontynuowania podróży. Nie jest to bowiem jedyna forma ubezpieczenia poza krajami Porozumienia Wielostronnego – w razie braku dokumentu możesz także na granicy kupić ubezpieczenie graniczne. Musisz się liczyć z tym, że koszt takiej polisy jest dość wysoki. Ustala go państwo, do którego wjeżdżasz, dlatego w zależności od celu podróży ceny mogą się różnić.

Zielona Karta – jak jej używać?

Jeśli miałeś pecha i na zagranicznej drodze spowodowałeś kolizję – procedura jest bardzo prosta. Wystarczy, że przerwiesz Zieloną Kartę w miejscu perforacji i jedną część wręczysz poszkodowanemu. To wystarczy, aby mógł się on ubiegać o odszkodowanie, znajdują się tam wszystkie potrzebne do tego dane.
Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC