Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Zimowe opony – czy w Polsce są obowiązkowe?

Coraz krótsze i cieplejsze zimy powodują, że wiele osób rezygnuje z wymiany opon na zimowe. Jest to dodatkowy wydatek, który w okresie konieczności zorganizowania świąt i wyjazdów na narty wydaje się niepotrzebny. Czy rzeczywiście można zostawić letnie opony na cały rok?

Zimowe opony – czym się różnią od letnich?

W związku z tym, że warunki na drogach różnią się od siebie w zależności od pory roku, trudne jest takie znalezienie kompromisu pozwalającego stworzyć tak zaprojektowane opony, które zapewniłyby gwarancję bezpieczeństwa przy każdej pogodzie. Dlatego latem należy używać innych, dostosowanych do gorącego asfaltu opon, a zimą wymienić je na takie, które przeznaczone są do śliskich dróg. Jakie? Przede wszystkim opony stworzone do zimowych warunków wykonane są z innego rodzaju gumy. Nie traci ona elastyczności przy temperaturach poniżej zera – dlatego opony zachowują swoje właściwości także podczas mrozów. Ponadto posiadają inny bieżnik, który pozwala zachować lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni.

Zimowe opony – jakie wybrać?

Wybierając odpowiednie opony nie trzeba decydować się na najdroższe rozwiązania. Należy jedynie pamiętać, aby wziąć pod uwagę wytyczne producenta – chodzi głównie o średnicę koła po założeniu opony. Należy także zwrócić uwagę na takie parametry jak nośność oraz indeks prędkości – nie warto kupować opon znacząco odbiegających od wartości zalecanych przez producenta. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, jaki rozmiar jest zalecany do Twojego modelu auta – poszukaj naklejki z instrukcjami, która powinna być umieszczona we wnęce drzwi kierowcy, klapie wlewu paliwa lub w bagażniku. Przede wszystkim jednak wybierając opony nie należy szukać oszczędności w zamontowaniu tylko dwóch – umieszczenie z przodu opon zimowych (zgodnie z zaleceniami na forach internetowych) powoduje, że samochód staje się nadsterowny – może to spowodować poślizg.

Opony – regulacje prawne

Skuteczność zimowych opon zależy także od głębokości bieżnika. Polskie przepisy mówią, że opona przestaje być zdatna do użytku, kiedy ma on poniżej 1,6 mm. Jednak ta informacja nie jest zgodna z wymogami bezpieczeństwa – poniżej 4 mm bieżnika opona traci swoje właściwości, a więc znacząco spada bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Zwłaszcza zimą nie warto czekać do ostatniej chwili z wymianą opon na nowe.

Opony zimowe – czy za ich brak grozi mandat?

W wielu krajach istnieje obowiązek posiadania opon zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca. Polska jednak, mimo wielu projektów wprowadzenia takich zmian, nie wymaga od kierowców wymiany. Gdyby takie przepisy weszły w życie, za brak zimowych opon groziłby mandat wysokości 500zł, ale póki co takiego zagrożenia nie ma. Nie będziesz zatem miał problemów podczas kontroli drogowej ani przy konieczności wypłaty świadczenia z ubezpieczenia OC jednak nie oznacza to, że możesz z wymiany zrezygnować. Opony letnie na zamarzniętej drodze mogą stanowić zagrożenie zarówno dla Ciebie, Twoich pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

ubezpieczenie AC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC