Ubezpieczenia na życie

Rodzaje ubezpieczeń na życie – które wybrać?

5/5 - (1 vote)

Osoby, które rozważają zakup polisy na życie, często gubią się w gąszczu ofert – jest ich wiele i wszystkie wyglądają atrakcyjnie, bo tak przedstawiają je ubezpieczyciele. Co zrobić, by wybrać dla siebie i swojej rodziny optymalną polisę?

Przy wyborze polisy na życie nie warto sugerować się opinią znajomych czy reklamą. Ludzie mają różną sytuację życiową, różne zarobki i diametralnie różne oczekiwania i obawy. Polisa na życie ma zaś zapewnić nam komfort psychiczny, dając poczucie, że jesteśmy zabezpieczeni na wypadek konkretnych sytuacji, które naszym zdaniem mogą zmienić nasz los na gorsze, wkluczyć nas z życia zawodowego lub sprawić, że nie będziemy mogli pracować na pełnych obrotach i zapewnić godny byt naszej rodzinie.

Rodzaje Ubezpieczeń na życie – podział

Ubezpieczenia na życie możemy dzielić pod różnym kątem.

Pierwszy podział dokonywany jest ze względu na czas, na jaki podpisujemy umowę ubezpieczeniową. Pod tym względem dzielą się one na:

  1. Ubezpieczenia terminowe – podpisywane na określony czas, np. okres, gdy spłacamy kredyt lub do momentu przejścia na emeryturę. Ochrona ubezpieczeniowa tej polisy kończy się w momencie dożycia określonego w umowie terminu. Jego specyficzną odmianą jest polisa na życie i dożycie, łącząca w sobie funkcje ochronne z możliwością gromadzenia kapitału na przyszłość.
  2. Ubezpieczenia bezterminowe – podpisywane na całe życie. Na ten typ ubezpieczenia decydują się zazwyczaj osoby wchodzące w życie zawodowe lub zbliżające się do emerytury, które chcą zapewnić bliskim środki na wypadek swojej śmierci.

Drugi podział dokonywany jest ze względu na liczbę osób objętych ubezpieczeniem – tu dzielimy polisy na:

  1. indywidualne (dotyczą również małżonków),

Trzeci podział dokonywany jest ze względu na przeznaczenie składki. Polisy na życie dzielimy na:

1.Ochronne – zapewniające ochronę rodziny na wypadek śmierci osoby lub osób ubezpieczonych. Mogą być rozszerzone o umowy dodatkowe na wypadek:

  • poważnego zachorowania,
  • pobytu w szpitalu,
  • operacji,
  • uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku,
  • zachorowania na raka,
  • czasowej niezdolności do pracy,
  • OC w życiu prywatnym,
  • assistance medyczny.

2.Ochronno-oszczędnościowe – łączące w sobie ochronę z możliwością gromadzenia kapitału na przyszłość – ten typ polis jest w Polsce b. rzadki.

3.Ochronno-inwestycyjne – łączące w sobie ochronę z możliwością inwestowania oszczędności w Ubezpieczeniowych Funduszach Kapitałowych. Zazwyczaj Ubezpieczony sam wybiera, jaka cześć składki przeznaczona jest na ochronę, a jaka na inwestycję, oraz określa, w jaki typ funduszy będą inwestowane jego pieniądze (fundusz bezpieczny, gwarantowany, agresywny).

 

Specyficzną polisą, mogącą mieć zarówno charakter ochronno-oszczędnościowy, jak i ochronno-inwestycyjny, jest polisa posagowa. Fundator (rodzina, krewni, przyjaciele) deklaruje opłacanie określonej składki do momentu uzyskania przez dziecko pełnoletności. W tym czasie  ma ono zapewnioną ochronę ubezpieczeniową na wypadek śmierci fundatora, a po dożyciu 18 r.ż. zgromadzony kapitał wypłacany jest jednorazowo lub w formie świadczeń.

Znając rodzaje ubezpieczeń na życie, łatwiej nam będzie je odróżniać i wybrać ten typ, który spełni nasze oczekiwania oraz zadowoli pod względem wysokości opłacanej składki. Szczegóły działania poszczególnych polis poznamy dzięki lekturze ich Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, do czego gorąco zachęcamy.

 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC