Ubezpieczenia turystyczne

Sporty Amatorskie w polisie turystycznej

Wyjeżdżając na wakacje, zazwyczaj nie myślimy wyłącznie o błogim lenistwie, ale również o spędzeniu czasu bardziej lub mniej aktywnie. Jednym wystarczy zwiedzanie miasta, spacer w górach czy poranny bieg po plaży, inni natomiast będą chcieli spędzić urlop bardzo intensywnie.

Właściwe ubezpieczenie to podstawa. Jak jednak na aktywność sportową patrzą towarzystwa? Wyjaśnimy jakie rodzaje sportów występują i co właściwie oznaczają sporty amatorskie w polisie turystycznej.

Rodzaje sportów w polisie turystycznej

W zależności od towarzystwa możemy wyróżnić różne kategorie sportów. Podstawowym i najczęściej spotykanym jest podział na sporty amatorskie, sporty ekstremalne oraz zawodowe uprawianie sportów. Inni w swoich polisach rozróżniają także sporty podwyższonego ryzyka, a także rozdzielenie aktywności zimowej i letniej. Aby mieć pewność, w jakiej kategorii mieści się sport, który mamy zamiar uprawiać, zajrzyjmy do OWU wybranego produktu.

Czym jest amatorskie uprawianie sportów?

Za amatorskie uprawianie sportów uznaje się aktywność mającą na celu poprawę kondycji fizycznej połączoną z poznawaniem walorów turystycznych danego regionu. Sporty te uprawia się na wyznaczonych trasach i szlakach i nie wymagają one od ubezpieczonego specjalnych umiejętności czy działania w stanie ryzyka. Amatorskie uprawianie sportów, nazywane również rekreacyjnym, ściśle łączy się z wypoczynkiem.

Jakie wyróżniamy sporty amatorskie w polisie turystycznej?

To jakie sporty znajdą się w kategorii amatorskiej zależy od konkretnego ubezpieczyciela. Możemy jednak wymienić te które najczęściej za takie są uznawane. Są to np.:

  • jazda na rowerze,
  • bieganie,
  • pływanie żaglówką,
  • pływanie kajakiem,
  • pływanie rowerem wodnym,
  • wędkarstwo,
  • wędrówki po górach do określonej wysokości,
  • jazda na rolkach,
  • tenis,
  • koszykówka,
  • siatkówka,
  • narciarstwo na wyznaczonych trasach,
  • snowboard na wyznaczonych trasach.

Czy zawarcie ryzyka uprawiania sportów amatorskich wiąże się z dodatkowymi kosztami?

Tak jak w każdym innym przypadku, zależy to do towarzystwa. Jedne zawierają takie ryzyko już w podstawowej polisie i kupując nawet minimalną wersję, będziemy chronieni w czasie biegów, pływania czy wędrówek. Inni ubezpieczyciele już jakiekolwiek sporty uznają za ryzyko. Najprostszym sposobem (poza przeczytaniem OWU) jest porównanie cen polis zawierających takie ryzyko. Czasem może okazać się, że jest to nieznaczny koszt, który warto ponieść i mieć pewność, że będziemy chronieni w każdej sytuacji na wakacjach.

Problem często pojawia się przy wyjazdach narciarskich. Nie wiemy bowiem jaka właściwie polisa będzie nam potrzebna. Wypełniając formularz zakupu ubezpieczenia koniecznie zaznaczmy, że mamy zamiar uprawiać sporty i w jakim stopniu ryzyka. Towarzystwa automatycznie dopasują najlepszą dla nas polisę. Upewnijmy się również, w jakich sytuacjach ochrona obowiązuje, w jakich nie. Zwróćmy szczególną uwagę na wyłączenia odpowiedzialności.

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC