Ogólne

Tarcza 2.0 – zmiany w ustawie dotyczącej pomocy przedsiębiorcom

5/5 - (1 vote)

W marcu 2020 roku zawieszono działanie ponad 48 000 firm. W związku z epidemią koronawirusa wielu biznesów nie da się utrzymać – zwalniani są pracownicy, przedsiębiorstwa nie mają środków na zapłacenie bieżących rachunków. Tarcza antykryzysowa ma pomóc takim miejscom – przewidziano wiele form pomocy dla przedsiębiorców, a Tarcza 2.0 wprowadza zmiany, które zwiększają zakres wsparcia.

Tarcza 2.0 – zmiany

Najważniejszą zmianą w Ustawie Tarcza 2.0 jest zniesienie pierwotnie ustalonego limitu, według którego świadczenie postojowe może być przyznane maksymalnie trzy razy. Wynosi ono 80% minimalnego wynagrodzenia ustalonego na 2020 rok, czyli 2080 zł. Nie podlega jednak oskładkowaniu i opodatkowaniu. Inaczej jednak naliczane jest świadczenie dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i korzystają z możliwości zryczałtowania podatku dochodowego i nie opłacają VATu. W tej sytuacji nie ma możliwości dokładnego obliczenia dochodu, jaki uzyskują – dlatego świadczenie dla takich osób wynosi jedynie 50% minimalnego wynagrodzenia. 

Ważne:
Świadczenie przysługuje także cudzoziemcom pracującym legalnie i mają prawo pobytu w Polsce.

Zmiana w sposobie wnioskowanie o świadczenie

Wniosek składany do ZUS osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą składają osobiście, natomiast osoby pracujące w oparciu o umowy cywilno-prawne nie mają takiego obowiązku, gdyż wnioski składają zleceniodawcy. Nie ma jasnych wytycznych co do tego, jak szybko ZUS musi zareagować na wniosek – informacja zawarta w ustawie mówi, że ma to nastąpić niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Nie wiadomo zatem, jak długo trzeba czekać na decyzję. Jest ona jednak wydawana w drodze decyzji administracyjnej, co oznacza, że możliwe jest złożenie odwołania, jeśli jest ona niezadawalająca. Kolejny wniosek można złożyć w następnym miesiącu po otrzymaniu świadczenia.

Pożyczki – nadzieja dla przedsiębiorców

Największą nadzieję na utrzymanie działalności i przetrwanie trudnego czasu dają pożyczki dla przedsiębiorców. Planowo po roku ma być umorzone aż 75% – to stanowiłoby faktyczną pomoc dla właścicieli firm. Warunkiem ubiegania się jednak o pożyczkę jest utrzymanie firmy oraz utrzymanie zatrudnienia. To zaś może być niemożliwe dla wielu przedsiębiorców, którzy nie mogą obecnie otrzymywać żadnych dochodów ze względu na konieczność zaprzestania działalności. Na pożyczki przeznaczono 100 mld zł, ale nawet taka kwota może nie pomóc, jeśli pieniądze pojawią się w firmie zbyt późno.

Propozycje przedsiębiorców

W związku z tym, że przyszłość wciąż jest nieznana i nie można przewidzieć, kiedy otworzą się na przykład lokale gastronomiczne – trudno jest cokolwiek planować. Nie wiadomo także, czy zaproponowane przez rząd formy pomocy wystarczą, aby utrzymać działalność. Właściciele restauracji najbardziej ubolewają nad utratą dużego zysku, jaki przyniosłyby obiady komunijne, gdyby się odbyły. W maju to jednak nie nastąpi – wstępnie przeniesiono imprezy na wrzesień, ale nie wiadomo jakie obostrzenia będą wówczas wprowadzone. Może się bowiem okazać, że z zaplanowanych 50 osób do lokalu będzie mogło wejść 10. Oznacza to, że na duży zysk nie ma co liczyć. Dlatego przedsiębiorcy apelują między innymi o drastyczne obniżenie podatku dochodowego. Odmrażanie gospodarki nie oznacza bowiem, że firmy będą mogły z dnia na dzień zacząć normalnie funkcjonować, a problemy finansowe, które narastać będą przez wiele miesięcy – nie znikną. Potrzebne więc będą kolejne formy pomocy w czasie, kiedy firmy powrócą do prowadzenia działalności.

Tarcza 2.0 - zmiany w ustawie o pomocy przedsiębiorcom

Ubezpieczenia – czy rezygnacja z nich to dobry pomysł na oszczędność?

Szukanie oszczędności to dziś wyzwanie dla niemal wszystkich przedsiębiorców. Wielu z nich zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z posiadanych ubezpieczeń. Tymczasem warto przyjrzeć się dostępnym ofertom, gdyż to właśnie z myślą o firmach borykających się dziś z problemami przygotowywane są nowe produkty. Jednym z nich jest polisa przeznaczona dla pracodawców, których pracownik zachorował na Covid-19. Jest to propozycja towarzystwa ubezpieczeniowego Generali – więcej o niej przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie dla pracodawców na wypadek zachorowania pracowników na Covid-19.

Ubezpieczenie na życie 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC