Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Zielone tablice rejestracyjne – co oznaczają?

4.9/5 - (7 votes)

Wprowadzenie zielonych tablic rejestracyjnych było zapowiadane już dawno, od 11 lipca 2019 roku zmiana jest faktem. Zielone tablice rejestracyjne oznaczają, że kierowca posiada profesjonalny dowód rejestracyjny. Co to znaczy? Kto może posługiwać się takim oznaczeniem?

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne mają był ułatwieniem dla tych osób, które dotąd musiały rejestrować wiele samochodów. Taki obowiązek spoczywał na dealerach, producentach czy osobach zajmujących się testowaniem pojazdów. Po zmianie będą oni mogli poddać samochody profesjonalnej rejestracji pojazdów, czyli zarejestrować je na krótko. 

Jak w praktyce wygląda profesjonalna rejestracja pojazdów?

Do tej pory każdy podmiot gospodarczy, który był w posiadaniu wielu samochodów, na przykład na potrzeby przeprowadzania testów lub celem odsprzedaży, zmuszony był, aby każdy samochód zarejestrować i wyrobić dla niego osobne tablice rejestracyjne. Dzięki profesjonalnej rejestracji pojazdów takie podmioty będą mogły złożyć wniosek o zostanie uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Wówczas otrzymają jeden komplet zielonych tablic rejestracyjnych, które będą mogły być używane przez wszystkie samochody. Oczywiście w celu usprawnienia funkcjonowania prowadzonej działalności można wnioskować o wydanie kilku kompletów specjalnych tablic. 

Czy zielone tablice rejestracyjne wpłyną na koszty dla przedsiębiorców?

Oczywiście, dotychczasowa konieczność każdorazowej rejestracji pojazdu wiązała się z ponoszeniem kosztów. Należało opłacić samą rejestrację, a także przeznaczyć na wizycie w urzędzie czas swój lub pracownika. To także koszty. Zielone tablice rejestracyjne ułatwią proces rejestracji, ale także znacznie obniżą koszty prowadzenia działalności. 

Dlaczego profesjonalna rejestracja pojazdów stała się możliwa?

Profesjonalna rejestracja pojazdów i wydawanie nowych, zielonych tablic rejestracyjnych, stały się możliwe dzięki zmianom, jakie nastąpiły w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Elektroniczna baza okazała się strzałem w dziesiątkę, a ilość oferowanych przez nią usług stale jest zwiększana. Warto choćby wspomnieć o funkcjonalności Historia Pojazdu czy też Bezpieczny Autobus, która pozwala sprawdzić dane techniczne autobusów. Teraz dzięki danym zgromadzonym w CEPiK możliwe stało się także wydawanie zielonych tablic rejestracyjnych. 

Przeczytaj także: CEPiK – Historia pojazdu

Formalności, o których muszą pamiętać użytkownicy zielonych tablic rejestracyjnych

Choć zielone tablice rejestracyjne są ogromnym ułatwieniem dla podmiotów oferujących jazdy próbne klientom, ich używanie wiąże się z koniecznością pamiętania o pewnych formalnościach. Nie wystarczy bowiem przeniesienie tablic na inne auto, aby móc wyruszyć w drogę ulicami miast. Konieczne jest jeszcze zarejestrowanie w wykazie planowanej godziny wyjazdu samochodu na drogę publiczną. Jest to jednak jedyna formalność, o której trzeba pamiętać regularnie. 

Obostrzenia i koszty dotyczące profesjonalnej rejestracji pojazdów

Warto jednak poznać szczegóły zasad, na jakich wydawane są zielone tablice rejestracyjne. Okazuje się bowiem, że wizyt w urzędzie raz na jakiś czas nie będzie się dało uniknąć. Jak często trzeba go odwiedzać? Za każdym razem, gdy skończy się ważność wydanej decyzji. O jakich jeszcze terminach trzeba pamiętać?

  • Decyzja dotycząca umożliwienia profesjonalnej rejestracji pojazdów jest ważna przez cały rok;
  • dowód rejestracyjny wydany na jej podstawie jest ważny trzydzieści dni – wyjątkiem są jednostki badawcze, dla których obowiązuje termin sześciu miesięcy;
  • wykaz jazd testowych należy prowadzić na bieżąco.

Korzystanie z zielonych tablic rejestracyjnych wiąże się także z kosztami:

  • wydanie decyzji – 100 zł;
  • blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł;
  • komplet zielonych tablic rejestracyjnych – 80 zł;
  • wydanie tablic rejestracyjnych dla motocykla – 40 zł;
  • znak legalizujący zielone tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Należy także pamiętać, że bez względu na formę rejestracji – tradycyjną czy profesjonalną – konieczne jest ubezpieczenie OC dla każdego pojazdu. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC