Ubezpieczenia OC

Ile za OC zapłacą młodzi kierowcy?

Składki za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu są uzależnione od wielu czynników. Jednym z nich jest wiek kierowcy. To niewesoła informacja dla młodych zmotoryzowanych, którzy są narażeni nawet na podwójną stawkę za OC. Są jednak sposoby, aby uniknąć płacenia za polisę zawyżone ceny.

Sposób rozumowania ubezpieczycieli wydaje się logiczny – młody kierowca to niewielkie doświadczenia, brawura, a przez to większe ryzyko spowodowania wypadku na drodze. Z tego powodu osoby, które nie skończyły 24. roku życia, będą płaciły wyższe składki za ubezpieczenie OC niezależnie od wartości posiadanego samochodu czy miasta, w którym pojazd został zarejestrowany.

Wypadki z udziałem młodych kierowców

Opinia ubezpieczycieli nie bierze się znikąd. W świetle wypadkowych statystyk na polskich drogach kierowcy w przedziale wiekowym 18-26 lat wypadają bardzo niekorzystnie. Są uczestnikami bądź sprawcami większości kolizji, a dokładniej prawie 20% z nich.

Przyczyn wyższych składek dla młodych można też szukać w długości posiadania „prawka”. Niektóre towarzystwa przy wycenie ubezpieczenia OC uwzględniają taki okres na np. 3 lata.

 

Młody kierowca zapłaci dużo więcej

Różnice między 24-latkiem a kierowcą dwa razy starszym mogą sięgać nawet 300-400% (dla identycznego samochodu w tym samym mieście). Roczny wydatek rzędu 600 zł na polisę i 2400 zł to przepaść cenowa na tyle duża, że wielu kierowców z małym stażem za kółkiem decyduje się na różne kroki w celu uniknięcia opłat, które dla większości są poza zasięgiem.

Sposobów jest kilka:

  • współwłaściciel, który posiada zniżki – wystarczy dopisać do dowodu rejestracyjnego rodzica, ale w razie stłuczki, kolizji czy wypadku młodszego ze współwłaścicieli pojazdu, starszy traci wcześniej nabyte zniżki,
  • właściciel, który posiada zniżki – samochód należy do rodzica czy znajomego, jednak i w tym przypadku wina kierującego spowoduje utratę zniżek przez właściciela,
  • samochód z małym silnikiem – mniejsza pojemność to także niższa cena ubezpieczenia oc,
  • rejestracja innego pojazdu – dobrym pomysłem jest posiadanie taniego środka transportu, który wymaga rejestracji, np. motocykla do pojemności 125 ccm i zbieranie zniżek za posiadanie ubezpieczenia OC,
  • ranking ubezpieczeń – polisa na pierwszy samochód nie musi być wszędzie droga, o czym łatwo się przekonać zestawiając kilka ofert ze sobą.

Z jeszcze wyższą ceną za ubezpieczenie OC młodzi kierowcy muszą się liczyć, jeśli rejestrują swój samochód w dużym mieście, gdzie ryzyko stłuczki czy poważnej kolizji jest większe niż na lokalnych drogach. Z kolei w małych miejscowościach i wsiach częstym zjawiskiem jest jazda po alkoholu i bez zapiętych pasów.

Chociaż te i inne zagrożenia dotyczą kierowców w każdym przedziale wiekowym, policyjne statystyki są dla młodych zmotoryzowanych nieubłagane. Do tego należy uwzględnić zwyżki w polisach OC w skali całego kraju, które jednak dzięki odpowiednim narzędziom jak ranking ubezpieczeń OC mogą być mniej odczuwalne dla kieszeni kierowcy.

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC