Ogólne

500+ na każde dziecko – i co dalej?

Pięćset złotych, jakie każdego miesiąca otrzymują rodzice z tytułu posiadania dziecka, to sztandarowy projekt polskiego rządu. Już niedługo skorzysta z niego jeszcze więcej osób. Na co przeznaczyć 500+ na każde dziecko

500+ na każde dziecko – jak w najbliższym czasie zmieni się ustawa dotycząca dodatkowych środków dla rodziców? 

O 500+ mówiło się na długo przed wejściem nowego przepisu w życie. Projekt od samego początku budził kontrowersje. Czekano na niego z nadzieją, która jednak została w pewnym sensie zawiedziona. Dyskusje wzmogły się zwłaszcza po tym, jak okazało się, że pieniądze dostaną wyłącznie rodzice posiadający przynajmniej dwoje dzieci. Na pierwsze urodzone dziecko w rodzinie nie przewidziano bowiem dofinansowania. 500+ było wypłacane dopiero na drugie i kolejne dzieci. Ten fakt był powodem zażartych dyskusji i nie podobał się wielu rodzicom jedynaków. Nawet sami wyborcy PIS byli tą zasadą często oburzeni. Wkrótce jednak sytuacja ma się zmienić, a projekt 500+ ma w końcu przynieść realne wsparcie dla polskich rodzin. 

500+ na każde dziecko – od kiedy będą wypłacane pieniądze? 

Od 1 lipca 2019 roku ma nastąpić przełomowa zmiana w sposobie przydzielania dodatkowych środków finansowych rodzicom. Od tego dnia świadczenie ma być przyznawane także każdemu pierwszemu dziecku w rodzinie. Oznacza to, że z programu będą mogli skorzystać wszyscy rodzice jedynaków. Do tej pory musieli poczekać na urodzenie drugiego dziecka aby otrzymać pieniądze. Czy 500+ na każde dziecko to dobre rozwiązanie? 

500+ na każde dziecko – na co należy przeznaczyć pieniądze? 

W niektórych domach świadczenie powoduje znaczną zmianę poziomu życia. Dzieci, które nigdy nie wyjeżdżały na wakacje – teraz mogą zacząć zwiedzać. Wśród najbiedniejszych rodzin pieniądze mogą być przeznaczone na pozaszkolne kształcenie dzieci. Często bowiem odpłatność zajęć pozalekcyjnych jest barierą nie do przebycia dla rodziców. Wykształcenie kosztuje i publiczna szkoła nie daje tak dobrych możliwości startu w dorosłe życie, jak zajęcia prywatne. Dlatego na takie cele często przeznaczane są pieniądze. 

500+ na każde dziecko – o czym jeszcze warto pomyśleć? 

W momencie, kiedy świadczenie uzyskiwane będzie także przez rodziców posiadających jedno dziecko, możliwości wzrosną. Także w rodzinach, w których dodatkowe środki przyznawane na drugiego potomka dotąd pokrywały potrzeby wszystkich dzieci, teraz nastąpi zmiana. Skoro pieniędzy będzie więcej, warto zastanowić się, na co je wydać. Nie tylko bowiem edukacja ułatwia wejście w dorosłość. 500+ na każde dziecko to także możliwość zadbania o przyszłość finansową dziecka. Dopóki wychowuje się ono w pełnej rodzinie, zwykle nie musi zmagać się z problemami dotyczącymi finansów. Jednak osiągnięcie pełnoletności może być bolesnym zderzeniem z rzeczywistością. Zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych już wyjazd na studia do innego miasta może okazać się problemem. Można temu jednak zapobiec oszczędzając pieniądze dla dziecka. 

Polisa posagowa – czy 500+ na każde dziecko zwiększy ilość kupowanych ubezpieczeń? 

500+ na każde dziecko to zatem doskonała okazja, aby zainwestować w przyszłość dziecka. Część pieniędzy można bowiem przeznaczyć na ubezpieczenie. Mowa tutaj nie tylko o zapewnieniu dostępu do prywatnej opieki medycznej. Wybór nie ogranicza się także do zawarcia indywidualnej umowy na ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami (NNW). Należy zastanowić się także, czy kiedy przychodzi na świat nowy członek rodziny, nie warto pomyśleć o wykupieniu dla niego polisy posagowej. Dzięki takiej polisie po ukończeniu określonego w umowie wieku otrzyma ono ustaloną sumę pieniędzy. Jako pełnoletnia osoba będzie mogło samodzielnie zdecydować, na co przeznaczyć tę kwotę. Nie wszystko bowiem można przewidzieć – kiedy dziecko jest małe, nie wiadomo jeszcze, na co będą potrzebne środki za kilkanaście lat. Program 500+ na każde dziecko, choć ma tyle samo przeciwników co zwolenników, pozwala realnie spojrzeć na kwestię takich ubezpieczeń. Dzięki dodatkowym środkom można zarówno zapewnić dzieciom wakacje i zajęcia pozalekcyjne, jak i opłacać składki ubezpieczeniowe. 

polisa posagowa

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC