Ubezpieczenie dla dziecka

Polisa posagowa – czy i kiedy jest dobrym wyborem dla dziecka?

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wiąże się z ogromną radością – ale też z odpowiedzialnością i ogromnymi wydatkami. Część z nich ponosimy jeszcze przed narodzinami dziecka – zwykle ubranka, łóżeczko i kosmetyki są kupione z dużym wyprzedzeniem czasowym. Ale sen z oczu spędza każdemu rodzicowi dorosłe życie dziecka i jego szanse na możliwie łatwy początek samodzielności. Czy polisa posagowa jest dobrym rozwiązaniem?

Polisa posagowa 

 Jedną z opcji, jakie oferuje rynek jest wykupienie polisy posagowej. Jest to ubezpieczenie, które pełni dwie funkcje: z jednej strony stanowi zabezpieczenie dla dziecka na wypadek ewentualnej śmierci lub ciężkiej choroby rodzica – z drugiej zaś jest formą oszczędzania na przyszłość. Kwota jaka wpłacana jest w ramach składek jest dzielona. Część stanowi lokatę a część ochronę, w ramach której dziecko otrzyma świadczenie w razie tragedii. Powstaje pytanie czy warto wykupić taką polisę zamiast założyć na przykład konto oszczędnościowe. Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje – każde rozwiązanie ma bowiem swoje wady i zalety. W przypadku konta oszczędnościowego na pewno dziecko po ukończeniu pełnoletności otrzyma większą sumę. Jednak taka opcja nie chroni go w żaden sposób przed śmiercią bądź niezdolnością do pracy rodziców. Jest więc to rozwiązanie lepsze z ekonomicznego punktu widzenia – ale tylko w sytuacji, kiedy nic się nie stanie. W przypadku polisy posagowej nie musisz martwić się o przyszłość dziecka kiedy Ciebie zabraknie a takiego poczucia bezpieczeństwa nie zapewni Ci żadne konto oszczędnościowe.  

Istnieje jeszcze rozwiązanie kompromisowe – możesz wykupić tradycyjne ubezpieczenie na życie a oprócz tego założyć konto oszczędnościowe. Taka opcja ma co prawda szereg zalet ale jest  wydatkiem na pewno większym.   

Polisa posagowa

Ile kosztuje polisa posagowa?  

Żeby odpowiedzieć na to pytanie trzeba niestety poświęcić sporo czasu na porównanie ofert różnych ubezpieczycieli lub skorzystanie z pomocy doradcy ubezpieczeniowego. Nie dość bowiem, że oferty bardzo różnią się między sobą to jeszcze koszt składki zależy od wielu czynników. Polisy różnią się także oferowanymi opcjami. Część z nich będzie w zależności od ubezpieczyciela darmowa lub dodatkowo płatna. Na przykład wycofanie się z umowy przed czasem lub dożywotnia renta dla dziecka w sytuacji, kiedy dozna poważnego uszczerbku na zdrowiu. Cechą wspólną ubezpieczeń jest na pewno zależność wysokości składki od wieku dziecka – im jest ono młodsze tym niższa będzie opłata. Najlepiej więc ubezpieczać potomka tuż po urodzeniu – uzbierana wówczas kwota będzie większa z powodu dłuższego czasu opłacania składek. Inne parametry brane pod uwagę to między innymi: 

  • wiek rodziców, 
  • przebyte przez nich choroby, 
  • przyjmowane leki, 
  • wykonywany zawód, 
  • sytuacja mieszkaniowa, 
  • stałe miesięczne wydatki. 

Na podstawie tych danych przeprowadzana jest analiza. Wysokość składki w zależności od jej wyniku może wynosić od około 120 złotych do nawet 1000zł.  

Ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!