Wiadomości

Afrykańskie upały w Polsce – kiedy się skończą?

Upały w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Żeby przypomnieć sobie lato bez afrykańskich upałów trzeba sięgnąć pamięcią wiele lat wstecz. Ale dzięki temu, że nie jest to nowość – coraz lepiej umiemy sobie radzić z wysokimi temperaturami.

Kiedy koniec upałów?

Meteorolodzy zapowiadają piękny sierpień – ale zakładają też, że tylko początek miesiąca będzie bardzo upalny. Później tropikalna temperatura powinna nieco spaść, dzięki czemu będzie można się cieszyć piękną, letnią pogodą bez zagrożeń, jakie niosą upały. Niepokojące jest tylko to, że prognoza długoterminowa nie zawsze sprawdza się w stu procentach i nie można z całą pewnością założyć, że ten scenariusz się spełni. Ponadto trzeba pamiętać, że gorące dni często przynoszą także gwałtowne burze, które – choć przeważnie bywają krótkie – mogą zaskoczyć swoją siłą. Należy więc śledzić prognozy i zwracać uwagę na ostrzeżenia aby w porę przygotować się na nawałnicę. Koniecznie trzeba zamknąć okna w samochodzie lub dach, jeśli jeździsz kabrioletem – a także zadbać o to, aby woda nie dostała się do domu. Co prawda większość ubezpieczeń mieszkaniowych zabezpiecza przed skutkami silnych opadów – ale naprawienie szkody zajmuje zwykle czas i wymaga wiele pracy.

Jak ustrzec się przed skutkami upału?

Mimo wszystko ostre słońce niesie większe ryzyko niż burza. Skutki przegrzania bywają zgubne dla zdrowia, zwłaszcza osób starszych i dzieci. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Przegrzanie organizmu – co zrobić w takiej sytuacji?

Mieszkańcy miast mogą korzystać z atrakcji, przygotowanych aby przetrwać trudny czas. Rozstawione w różnych miejscach, szczególnie przy głównych placach, zraszacze i kurtyny wodne, mają za zadanie nieco ochłodzić przechodniów. Odkryte baseny również przyciągają tłumy ludzi. Czy przebywanie na słońcu w taką pogodę jest jednak bezpieczne – nawet, jeśli jesteś nad wodą i upał aż tak bardzo nie dokucza? Zdecydowanie nie. Przede wszystkim należy chronić głowę przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Co jeszcze można zrobić?

  • Pij dużo wody!

Właściwe nawodnienie organizmu ułatwi działanie naturalnych mechanizmów chłodzących, do których należy przede wszystkim pocenie się. Zapobiegnie także odwodnieniu, którego ryzyko zwiększa się podczas upałów.

  • Unikaj słońca i stosuj kremy z filtrem

Najbezpieczniej w godzinach od 11 do 15 po prostu unikać otwartych przestrzeni i narażania się na bezpośrednie promienie słoneczne. Jeśli nie jest to możliwe i nie masz możliwości schronić się w cieniu ani pozostać w budynku – koniecznie stosuj kremy z wysokim filtrem i zasłoń głowę.

  • Zwracaj większą uwagę na osoby starsze i dzieci

Starsze osoby, zwłaszcza te, które są samotne – mogą nie mieć na kogo liczyć. W okresie wzmożonych upałów zwróć większą uwagę na sąsiadów i osoby spotkane na ulicy. Być może któraś z nich potrzebuje pomocy medycznej. Lepiej pilnuj także dzieci – nieświadome zagrożenia często narażają się na ryzyko udaru słonecznego lub poparzenia, Twoją rolą jest dopilnować, by były bezpieczne. Koniecznie zareaguj także jeśli widzisz dziecko pozostawione samo w aucie na parkingu  – co roku odnotowuje się niejedną śmierć z powodu przegrzania organizmu dziecka, które nieświadomi zagrożenia opiekunowie pozostawili w nagrzanym samochodzie – w przypadku maluchów wystarczy tylko chwila nieuwagi, żeby doszło do tragedii.

Wszyscy czekamy na lato ale trzeba zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niosą zbyt wysokie temperatury. Mimo wszystko – odpowiednia wiedza i szybkie, właściwe reakcje – pozwolą cieszyć się słońcem podczas urlopu. Ten czas szybko się skończy – należy więc nauczyć się właściwie z niego korzystać.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC