Ubezpieczenie zdrowotne

Przegrzanie organizmu – co zrobić w takiej sytuacji?

Perspektywa słonecznego lata cieszy wszystkich – zwłaszcza planujących urlop w Polsce. Zadowolone są też dzieci, które chętnie korzystają z basenów, szaleją na rowerze – a w wakacyjnej zabawie nie przeszkadza deszcz. Ale czy dobra pogoda to tylko powód do radości? Bezpieczne jest tylko umiejętne korzystanie ze słońca. Ale co zrobić, kiedy mimo zachowania środków ostrożności poczujesz się źle? Jak rozpoznać przegrzanie organizmu?

Jak radzić sobie z upałami?

Ludzki organizm posiada mechanizmy, które reagują na zbyt wysoką (lub zbyt niską) temperaturę otoczenia. W sytuacjach, kiedy jest niewłaściwa – uruchamia się procedura chroniąca przed skutkami złych warunków. Właściwa temperatura rdzenia kręgowego, która umożliwia utrzymanie prawidłowych funkcji organizmu, to przedział pomiędzy 36,6 a 37,8°C. Jeśli temperatura przekracza graniczną wartość – podwzgórze wysyła do organizmu sygnały, które uruchamiają mechanizmy zabezpieczające przed przegrzaniem. Przede wszystkim rozpoczyna się proces wydzielania potu. Woda zgromadzona na powierzchni skóry zaczyna parować – co w efekcie chłodzi całe ciało. Niestety w niektórych sytuacjach to nie wystarczy. Nie tylko zbyt wysoka temperatura może być powodem nieskuteczności tej funkcji – na jej zaburzenie ma wpływ także wiek (bardziej narażone są dzieci i osoby starsze), otyłość (więcej na temat tej choroby pisaliśmy w artykule: Jak leczyć otyłość?) a także przyjmowanie niektórych leków. Brak skutecznego chłodzenia może powodować hipertermię – czyli przegrzanie organizmu. Niestety może ona prowadzić do potencjalnie śmiertelnego udaru.

  • Objawy hipertermii – kiedy należy zareagować?

Przede wszystkim pierwszym alarmującym sygnałem powinno być odczuwanie silnego gorąca. Poza tym niepokojące jest wystąpienie w tym samym czasie takich objawów jak ból głowy, nudności, którym czasem towarzyszą wymioty, szybkie bicie serca, opuchlizna stóp a w skrajnych przypadkach – także utrata przytomności. Hipertermia jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do udaru dlatego jeśli podejrzewasz, że organizm osoby w Twoim otoczeniu jest przegrzany – natychmiast udziel jej pomocy. Przede wszystkim powinna schronić się przed słońcem, można stosować chłodne (ale nie bardzo zimne!) okłady i koniecznie trzeba zapewnić dostęp świeżego powietrza.

  • Co zrobić, kiedy domowe sposoby nie przynoszą skutku?

Jeśli nie zareagujesz w porę – może dojść do sytuacji, kiedy potrzebna jest pomoc lekarska. Najszybszą metodą ratunku jest wezwanie pogotowia. Kiedy chory zostanie przewieziony do szpitala może się spodziewać takich zabiegów, jak płukanie żołądka i jamy otrzewnej zimnymi płynami, taka sama procedura dotyczy pęcherza moczowego. Ale takie postępowanie jest ostatecznością – zwykle skuteczne i wystarczające jest podanie płynów i zapewnienie chorej osobie odpowiednich warunków.

  • Jak zapobiegać przegrzaniu?

Podczas upałów przede wszystkim należy zadbać o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, najlepiej czystej wody (słodzone produkty nie są zalecane). Osoby podróżujące podczas wysokich temperatur powinny w miarę możliwości wyposażyć samochód w klimatyzację – lub zadbać o właściwy serwis istniejącej. Nie należy też nosić ubrań ze sztucznych materiałów – bawełna jest znacznie bardziej przewiewna. Warto też zadbać o dietę w czasie lata – spożywanie większej ilości owoców i warzyw korzystnie wpływa na naturalne procesy chłodzenia organizmu. Dobrze jest także posiadać ubezpieczenie zdrowotne– jeśli mimo zachowania środków ostrożności zaistnieje potrzeba skorzystania z pomocy medycznej – dużo łatwiejszy dostęp do usług lekarskich będziesz mieć posiadając możliwość korzystania z prywatnych placówek.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC