Ubezpieczenia na życie

Jak leczyć otyłość? 

Nadwaga to problem dotykający coraz większą ilość osób. Znaczenie mają w dużej mierze czynniki genetyczne – ale największy wpływ na utrzymywanie się nieprawidłowej wagi ma środowisko. Niewłaściwy tryb życia, brak ruchu i fatalna dieta – to przyczyny wielu przypadków otyłości. Nie można jednak wydawać wyroku pochopnie – czasem problem jest wynikiem choroby. 

Leczenie otyłości 

Aby wybrać odpowiednią metodę leczenia otyłości, trzeba przede wszystkim znaleźć jej przyczynę. Często są to nieprawidłowe przyzwyczajenia – ale jeśli dieta nie pomaga – może to oznaczać, że problem jest bardziej złożony. Czasem zdarza się, że na utrzymującą się nadwagę ogromny wpływ mają czynniki psychologiczne. Rola psychiki często bywa niedoceniana w leczeniu – współcześnie główny nacisk kładzie się na leczenie farmakologiczne, czasem zalecana jest specjalna dieta – natomiast problemy natury psychologicznej zwykle są brane pod uwagę rzadko i w niewielkim stopniu – to duży błąd i jeśli podejrzewasz, że choroba może mieć takie podłoże – poszukaj pomocy na własną rękę. 

Statystycznie natomiast najczęstszą przyczyną dużej nadwagi są zaburzenia hormonalne. Aby to jednak stwierdzić należy wykonać szczegółowe badania. Zanim zdecydujesz się na drakońską dietę – upewnij się gdzie leży problem. 

Choroba, jaką jest otyłość, może się pogłębiać i uprzykrzać życie – a nieleczona prowadzić do poważnych komplikacji. Duża nadwaga może zwiększać ryzyko między innymi: 

  • niedokrwiennej choroby serca,  
  • nadciśnienia tętniczego,  
  • cukrzycy, 
  • zwyrodnień stawów,  
  • nowotworów. 

Niebezpieczeństwo, jakie stwarzają dodatkowe kilogramy, powinno być powodem podjęcia walki z problemem. W każdym przypadku, bez względu na przyczynę choroby – niezbędna będzie dieta i wprowadzenie ruchu jako stałego elementu dnia. Będzie to trudne szczególnie dla osób, dla których siedzący tryb życia wynika z przyczyn zawodowych – ale wygospodarowanie czasu na wysiłek fizyczny powinno być priorytetem. Natomiast nadrzędną zasadą walki z nadwagą powinno być prowadzenie wszelkich działań pod okiem lekarza – w zależności od stanu zdrowia, poziomu otyłości i powodu nadwagi – dieta musi być dostosowana do indywidualnych uwarunkowań organizmu. Każde podjęcie leczenia musi być więc poprzedzone kompleksowymi badaniami – tylko w ten sposób można określić właściwą, a zarazem skuteczną – dietę.  

 

Ubezpieczenie a otyłość 

Przede wszystkim – jeśli masz tendencje do tycia – powinieneś pomyśleć o pakiecie medycznym lub ubezpieczeniu zdrowotnym. Będziesz musiał wykonać wiele badań i opłacając miesięczną składkę będziesz mógł korzystać z prywatnych gabinetów, co znacznie skróci czas oczekiwania – zaoszczędzisz też pieniądze, stała składka to bowiem na pewno mniejszy koszt niż opłata za każde badanie osobno. 

Jeśli natomiast myślisz o polisie na życie – musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel zaproponuje i wyższą cenę niż osobie szczupłej. Nawet, jeśli w chwili podpisywania umowy nic Ci nie dolega poza nadwagą – firmy ubezpieczeniowe zakwalifikują Cię do grupy ryzyka – wszystkie choroby związane z otyłością mogą Cię dotknąć w przyszłości i statystyczne ryzyko dla ubezpieczyciela jest większe.  

Jak leczyć otyłość? 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC