Ubezpieczenia turystyczne

Bankructwo biura podróży – co powinieneś wiedzieć?

Bankructwo biura podróży to czarny scenariusz wakacyjny. Obawiają się go wszyscy klienci organizatorów wyjazdów. Nie ma jednak powodów do obaw. W razie takiego zdarzenia nie trzeba będzie zapłacić za powrót z własnych środków, nie będzie też konieczności nagłego opuszczenia hotelu. Co się dzieje, gdy bankrutuje biuro?

Czy bankructwo biura podróży to powód do obaw?

Z jednej strony tak. Planowane wyjazdy zostają bowiem odwołane. Ci, którzy z wytęsknieniem wyczekiwali wymarzonego urlopu z pewnością będą rozczarowani. Zwłaszcza, jeśli jest już za późno na przeznaczenie odzyskanych środków na wycieczkę z innym biurem. Przed taką sytuacją należy się zabezpieczyć. Choć nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji, że biuro nie zbankrutuje, trzeba zrobić wszystko co można, aby uniknąć kłopotów związanych z taką sytuacją. Co może zrobić klient?

Bankructwo biura podróży – jak uchronić się przed jego skutkami?

Choć pieniądze za wycieczki, które się nie odbędą, zostaną zwrócone, a powrót do kraju z tych już rozpoczętych możliwy, warto zabezpieczyć się przed bankructwem biura podróży. Co można zrobić? Przede wszystkim starannie wybrać organizatora wyjazdu. Na rynku działa wiele biur podróży. Niektóre z nich istnieją już kilkanaście lat, inne są nowe i trudno przewidzieć jak potoczy się ich kariera. Biura można podzielić też na sieci działające w całej Polsce, które są bardzo dużymi firmami, oraz małych, lokalnie działających organizatorów. Mniejsze firmy często sprzedają oferty dużych biur turystycznych – i nie ma w tym jeszcze powodów do obaw. Warto jedna przed wyborem oferty sprawdzić biuro które ją przygotowało. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć w Centralnej Ewidencji i Wykazach w Turystyce. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na:

  • zabezpieczenie finansowe danego biura;
  • jak zabezpiecza się ono przed bankructwem – a więc jaka firma je ubezpiecza;
  • do kiedy obowiązuje polisa ubezpieczeniowa.

Gdzie jeszcze można szukać informacji o wybranym biurze podróży?

Warto także czytać opinie internautów. Co prawda nie można dowiedzieć się z nich czy biuro zbankrutuje w niedalekiej przyszłości, ale można zebrać informacje o jakości świadczonych usług i problemach w funkcjonowaniu firmy, jeśli takie występują.

Jak ubiegać się o zwrot kwoty wpłaconej na wyjazd, który się nie odbędzie?

Jeśli wyjazd się nie odbędzie z powodu bankructwa biura, a został już opłacony lub wpłacona została zaliczka, klient biura ma prawo odzyskać środki. Warto wiedzieć, jak się o nie ubiegać.

  • Wniosek

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest sprawdzenie, kto jest ubezpieczycielem lub gwarantem biura. To tej instytucji właśnie należy złożyć wniosek o zwrot wpłaconych pieniędzy.

  • Termin

Poźniej musisz poczekać – na weryfikację informacji podanych we wniosku ubezpieczyciel ma aż 30 dni. W szczególnych sytuacjach może być to jeszcze dłuższy czas, przepisy umożliwiają wydłużenie tego terminu z uzasadnionych przyczyn nawet do 90 dni.

  • Decyzja

Decyzję o zwrocie wpłaconych środków na wycieczkę, która się nie odbyła podejmuje marszałek województwa.

  • Kolejny termin

I znów należy uzbroić się w cierpliwość. Po zapadnięciu decyzji termin, jaki może minąć do wypłaty środków przez ubezpieczyciela, także wynosi 30 dni.

Procedura ubiegania się o zwrot poniesionych środków jest więc prosta, ale czasochłonna. W najgorszym razie na pieniądze trzeba czekać aż 4 miesiące.

Co zrobić, jeśli bankructwo biura podróży nastąpiło podczas trwania wycieczki?

Jest sprawą dyskusyjną, czy w lepszej sytuacji są ci turyści, których wyjazd odwołano, czy osoby będące w trakcie wypoczynku. Z pewnością w takiej sytuacji zdążyli choć przez chwilę nacieszyć się wymarzonym celem podróży, ale przerwanie pobytu nie należy do przyjemnych. Zwłaszcza, jeśli to dopiero początek zaplanowanej przygody. Co zrobić, jeśli biuro podróży upadnie?

  • Skontaktować się z rezydentem;
  • skontaktować się z urzędem marszałkowskim jeśli jest taka możliwość (jeśli nie – zrobi to rezydent;
  • spakować się – urząd marszałkowski w pierwszej kolejności organizuje powroty tych turystów, którzy przebywają za granicą.

Bankructwo biura podróży w trakcie wyjazdu – co z resztą urlopu?

Za niewykorzystaną część wakacji także zostaną zwrócone środki. Jeśli nie może tego zrobić upadające biuro, pieniądze zwróci Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TUR) działający przy Ubezpieczeniowym Funduszu gwarancyjnym (UFG).

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC