Ubezpieczenia OC

Dodatki do OC – jakie warto wybrać?

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy kierowca. Chroni go ono przed szkodami, które wyrządzi osobom trzecim na drogach. Jednak wybór polisy nie jest prosty, łatwo zgubić się w gąszczu ofert. Nie ułatwia sprawy fakt, że ubezpieczyciele oferują dodatki do ubezpieczenia, często darmowe. Czy warto zdecydować się na dodatki do OC? 

Dodatki do OC – przegląd możliwości oferowanych przez ubezpieczycieli

W związku z tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, każdy kierowca musi wybrać którąś z ofert dostępnych na rynku. Firm oferujących odpowiednie rozwiązania jest jednak mnóstwo. Jak wybrać najlepszą ofertę? Obowiązkowy zakres ochrony jest zawsze taki sam. Podstawowym celem posiadania polisy ma być zawsze odszkodowanie za szkody wyrządzone osobom trzecim. W ustawie czytamy, że naprawę szkód ubezpieczycie gwarantuje,

jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Ustawowa określa także somy gwarancyjne, na które ma być zawarta umowa. Jest to:

  • 5 000 000 euro podczas jednego wypadku w przypadku szkód osobowych;
  • 1 000 000 euro podczas jednego wypadku w przypadku szkód majątkowych.

Jeśli więc podstawowy zakres ochrony i sumy gwarancyjne są zawsze takie same, ubezpieczyciele uciekają się do uatrakcyjnienia oferty w inny sposób. Przede wszystkim oferując dodatki do OC.

Dodatki do OC

Darmowe dodatki do OC

Część dodatków do OC nie powoduje wzrostu wysokości składki, jaką trzeba zapłacić za ochronę. Są to jedynie sposoby na przyciągnięcie klientów, którym oferowana jest szersza ochrona za tę samą cenę.

  • Zielona Karta

W przypadku zakupu ubezpieczenia OC często można spotkać się z bezpłatną opcją wydania Zielonej Karty. Jest ona dowodem zawarcia umowy w tych krajach, w których nie wystarczy okazanie polskiej polisy, potrzebny jest międzynarodowy dokument. Choć wyrobienie go w sytuacji, kiedy jest odpłatne, nie kosztuje dużo – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe nie pobierają za tę usługę dodatkowej opłaty.

Przeczytaj także: Zielona Karta

  • Assistance

W przypadku niektórych umów dotyczących ubezpieczenia OC można się także spotkać z bezpłatnym pakietem Assistance dołączanym do polisy. Jego zakres może być bardzo rożny i warto zapoznać się z warunkami, na jakich można otrzymać pomoc. Może się bowiem okazać, że pakiet obejmuje na przykład tylko pomoc po wypadku. Warto wybrać więc takie ubezpieczenie, w którym z usług można korzystać także w przypadku problemów związanych z awarią.

  • Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)

To możliwość, którą oferuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. System bezpośredniej likwidacji szkody, w skrócie BLS, polega na tym, że jako poszkodowany możesz zgłosić się po odszkodowanie do swojego ubezpieczyciela, chociaż szkodę pokryje firma ubezpieczająca sprawcę. Aby skrócić procedurę, nie musisz w takim przypadku osobiście kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy.

  • Zniżki na paliwo

Zawierając umowę OC można także spotkać się z rabatami na produkty i usługi związane z eksploatacją samochodu. Taka oferta ma za zadanie przyciągnąć klienta – jeśli bowiem samo ubezpieczenie kosztuje tyle samo w dwóch różnych firmach – lepiej wybrać ofertę, która zapewnia na przykład zniżki na paliwo.

Dodatki OC – na co trzeba uważać?

Wybierając ubezpieczenie OC warto korzystać z dodatków oferowanych przez ubezpieczycieli. Koniecznie należy jednak sprawdzić, czy faktycznie są one darmowe. Może się bowiem okazać, że choć w ofercie usługi widnieją jako bezpłatne, w przypadku korzystania z nich polisa jest droższa. Warto także dokładnie sprawdzać zakres oferowanej ochrony. Często dodatki do OC wyglądają bardzo dobrze w ofercie, ale zawierają tak dużą ilość wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, że skorzystanie z nich może być bardzo rzadkie. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na możliwość holowania uszkodzonego pojazdu. Warto wybrać taką ofertę, w której limit kilometrów jest największy – a przede wszystkim można korzystać z usługi bez względu na przyczynę unieruchomienia samochodu. Trzeba także pamiętać, że cena ubezpieczenia jest bardzo ważnym kryterium wyboru, ale nie powinna być najważniejsza. Jeśli ubezpieczenie niewiele droższe oferuje znacznie więcej atrakcyjnych dodatków do OC – warto skorzystać z oferty, mimo że nie jest najtańszą opcją.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC