Ubezpieczenie dla dziecka

Dziecko w foteliku – jak powinno podróżować?

Posiadanie dzieci nie musi wiązać się z rezygnacją z podróżowania samochodem. Wystarczy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, aby wyjazd był możliwy. Kwestię tę regulują także przepisy – dziecko w foteliku powinno mieć dostosowany sprzęt do swojego wieku i wzrostu.

Dziecko w foteliku – jakie przepisy regulują tę kwestię?

Przepisy dotyczące podróżowania w foteliku przez najmłodszych pasażerów zmieniły się w maju 2015 roku. Od tej pory to nie wiek jest najważniejszym kryterium, a wzrost dziecka. Takie regulacje są dużo właściwsze, dlatego że nie każde dziecko rośnie w tym samym tempie i zachowanie narzuconych przez stare przepisy reguł może nie być dla niego korzystne. Dlatego dostosowano regulacje do faktycznej sytuacji i teraz decydującym kryterium jest wzrost, a nie wiem dziecka. Ustawą, która zawiera informacje na ten temat, jest Prawo o ruchu drogowym. 

Do kiedy dziecko w foteliku musi w nim jeździć?

Obecne przepisy dotyczące wymogu przewożenia dzieci w foteliku mówią, że dziecko, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu, musi podróżować w specjalnym foteliku.

Dziecko w foteliku - jak powinno podróżować?

Przepisy przewidują jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli dziecko przekroczyło 135 cm wzrostu, ale nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika, na przykład ze względu na jego masę, może podróżować na tylnej kanapie pod warunkiem zapięcia pasów bezpieczeństwa. Także wtedy, gdy z tyłu podróżuje troje dzieci, a nie jest możliwe zamontowanie trzech fotelików, można przewozić dziecko, które ukończyło 3 lata bez fotelika, ale z zapiętymi pasami bezpieczeństwa.

3b. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, dziecka mającego co najmniej 135 cm wzrostu przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa w przypadkach, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci zgodnego z warunkami, o których mowa w ust. 3.

3c. Zezwala się na przewożenie w pojeździe kategorii M1, N1, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, na tylnym siedzeniu pojazdu, trzeciego dziecka w wieku co najmniej 3 lat, przytrzymywanego za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku gdy dwoje dzieci jest przewożonych w fotelikach bezpieczeństwa dla dziecka lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci, zainstalowanych na tylnych siedzeniach pojazdu i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.

Innym wyjątkiem, który przewiduje ustawa, jest podróż w nietypowych środkach transportu, czyli na przykład:

  • taksówce,
  • specjalistycznym środku transportu sanitarnego,
  • pojazdem uprzywilejowanym (wozem policyjnym, Straży Granicznej lub Straży Gminnej).

Fotelika nie trzeba także montować, jeśli dziecko ma przeciwwskazania zdrowotne do korzystania z niego. W takiej sytuacji należy jednak mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie stwierdzające ten fakt.

Prawo o ruchu drogowym, Rozdział 5, art. 39, punkt 4

(…)mającego zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

Podstawka, zwana często także boosterem, to alternatywa dla fotelika dziecięcego, jednak o znacznie prostszej konstrukcji – tak naprawdę przystosowuje tylko dziecko o niskim wzroście do jazdy samochodem przeznaczonym dla wyższych osób i pozwala wygodniej zapiąć pas bezpieczeństwa – nie przechodzi on bowiem blisko szyi, co jest niewygodne i niebezpieczne, ale przytrzymuje ramię, tak jak u osoby dorosłej. Według przepisów podstawkę zamiast fotelika można zamontować dla dziecka, które waży więcej niż 15 kg. Niestety trzeba pamiętać, że choć podstawka uchroni nas od mandatu – nie zapewnia bezpieczeństwa dziecku. Nie posiada zagłówka, ochrony bocznej ani prowadnic pasa naramiennego czy biodrowego. Warto więc się zastanowić, czy takie rozwiązanie w ogóle należy stosować.

Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie – jak zapewnić mu bezpieczeństwo?

ubezpieczenie dla dziecka

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC