Ubezpieczenia turystyczne

Kenia – atrakcje turystyczne 

Kenia to jeden z krajów afrykańskich, który znają wszyscy. Kontynent jest duży, ale Europejczycy nie znają go zbyt dobrze – Kenia jest jednym z kilku miejsc, które jednak rozpoznajemy. Tutaj zmierza najwięcej turystów odwiedzających Afrykę. Jest to dobry wybór – państwo jest bardzo różnorodne i oferuje wszystko to, co kojarzy się z Afryką. 

Kenia – co warto zobaczyć? 

Do Kenii najbardziej przyciąga możliwość zobaczenia dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Jest to jednak wyprawa kosztowna – warto więc oprócz biletu kupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – w ten sposób, w razie nagłej choroby lub innej sprawy, która nie pozwoli Ci jechać – odzyskasz większość pieniędzy. Żyrafy, słonie czy hipopotamy, dobrze znane z ogrodów zoologicznych, zamieszkują afrykański kontynent i turyści odwiedzający do miejsce nie wyobrażają sobie wyjazdu bez spotkania z tymi zwierzętami.  

  • Safari 

Aby spełnić marzenie o spotkaniu dzikich zwierząt, należy udać się na safari, czyli przejazd specjalnym samochodem terenowym przez sawannę. Jego zorganizowanie nie jest bardzo trudne – ale wymaga kilku przygotowań. Przede wszystkim trzeba wybrać miejsce, w którym ma się odbyć. W Kenii jest wiele Parków Narodowych, można wymierać pomiędzy: 

  • Tsavo East i West 

Ten park jest zdecydowanie największy, daje więc także najwięcej możliwości. Powstał w 1948 roku, jest zatem także najstarszym parkiem w kraju. Trzeba zdecydować, czy safari odbędzie się we wschodniej czy zachodniej części. W obu zobaczymy słonie czy żyrafy – park ten jednak słynie z niewielkiej ilości drapieżników – będziesz się tu czuł bezpieczniej ale szanse na zobaczenie lwa czy lamparta są mniejsze niż w innych parkach. 

  • Narodowy Rezerwat Masai Mara  

Tutaj prawdopodobieństwo spotkania dzikich kotów jest większe. Można także zobaczyć wyjątkowe, bardzo rzadko spotykane, czarne nosorożce. Ponadto, jeśli przyjedziesz w lipcu lub w sierpniu, masz szanse zobaczyć zwierzęta przybywające z innych krajów – to czas Wielkiej Migracji.  

  • Amboseli  

Ten park jest nieco mniejszy – ale dzięki temu zwierzęta, które go zamieszkują, są bardziej skupione i można w krótszym czasie spotkać więcej okazów. Przede wszystkim zaś na uwagę zasługuje jego położenie – znajduje się on bowiem w bliskim sąsiedztwie Kilimandżaro.  

  • Park Narodowy Samburu  

Nieco mniej popularny park, słynący z możliwości spotkania słoni. Jedynym źródłem wody jest tutaj rzeka Ewaso Ng’iro, która w porze suchej stanowi tylko kilka niewielkich kałuż – za to podczas deszczy płynie szerokim, rwącym strumieniem. W marcu, kiedy wody jest mniej, można zobaczyć tu stada wszystkich zwierząt parku – jest dość nerwowo, wody musi wystarczyć dla wszystkich. 

Kiedy wybór miejsca masz już za sobą, czas na kolejne przygotowania. Do spraw, o których trzeba pomyśleć wcześniej, należy przede wszystkim zebranie funduszy. Safari nie wymaga wydania niewyobrażalnie dużej sumy, ale wycieczka nie należy taże do tanich. W zależności od organizatora oraz wybranego parku trzeba przygotować się na wydatek od nieco ponad 200 do nawet ponad 500 dolarów od osoby. Część wycieczek zawiera w cenie napoje i wyżywienie podczas jazdy – a w przypadku innych musisz o to zadbać sam. Warto się zatem upewnić, jakie warunki oferuje organizator, którego wybrałeś. Trzeba też pamiętać, że podróż przez sawannę trwa kilka godzin i nie ma możliwości załatwienia potrzeb fizjologicznych w trakcie trwania przejazdu. Trzeba więc o tym pamiętać wcześniej, zwłaszcza, gdy zbierasz ze sobą dzieci. W cenie wycieczki znajduje się także nocleg w hotelu, który jest oddzielony od sawanny ogrodzeniem pod napięciem, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Nie należy się do niego zbliżać. Takie rozwiązanie umożliwia obserwowanie zwierząt już o wschodzie słońca – każdy, kto wybrał się kiedykolwiek na safari wspomina ten moment jako najniezwyklejszy.  

  • Mount Kenia 

W Kenii dobrze będą się czuli także miłośnicy gór. Wulkaniczny masyw Mount Kenia wymaga sporych umiejętności wspinaczkowych – a co ważniejsze – znajduje się na terenie parku narodowego. Oznacza to, że w puszczy, która porasta zbocza, można natknąć się na dzikie zwierzęta, takie jak bawoły czy słonie. Spotkać tu można także Góralka Przylądkowego, który jest gatunkiem endemicznym. Nie trzeba się obawiać natomiast drapieżnych kotów, nie występują w tych lasach. Znacznie większym niebezpieczeństwem są tutaj insekty – uważać powinny szczególnie osoby uczulone, ale każdy uczestnik wyprawy powinien zaopatrzyć się w repelenty, czyli środki odstraszające owady. Odpowiednie będą tylko te kupione na miejscu, nie ma sensu przywozić tych specyfików z Polski – w naszej strefie klimatycznej wystarczy znacznie mniejsza ochrona, niż jest potrzebna w Afryce, w związku z tym kupione w Europie środki będą zbyt słabe. Warto także pamiętać, że wspinaczka jest tu wyjątkowo trudna – nie należy więc się wybierać na szlak w pojedynkę ani zapomnieć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego, rozszerzonego o ochronę przed wypadkami w górach.  

  • Mombasa 

Poza atrakcjami, jakie oferuje tutejsza przyroda – warto zobaczyć także stolicę kraju. Jest nią bardzo nowoczesna Mombasa – takiej mieszanki kulturowej na pewno się nie spodziewasz planując wyjazd do Afryki. Można tu znaleźć wpływy rdzennej kultury, islamu oraz wiele europejskich akcentów. W tym doskonale przygotowanym na turystyczny ruch mieście można spodziewać się mnóstwa atrakcji – przyjezdnych przyciągają tu zwłaszcza piękne plaże, na których można wypoczywać pod dającymi cień palmami kokosowymi, ale są one także rajem dla miłośników nurkowania. W wielu miejscach można tu podziwiać przepiękne rafy koralowe. Niewątpliwą ciekawostką jest także ferma krokodyli. 

  • Carnivore 

Jeśli plan wycieczki na to pozwala, warto także udać się do Nairobi. Znajduje się tu słynna na cały świat restauracja Carnivore. Nie jest to miejsce, które przypadnie do gustu wegetarianom – ale reszta smakoszy będzie zachwycona. Dania są fenomenalne ale przede wszystkim przygotowane z niespotykanych nigdzie składników, takich , jak mięso zebry czy krokodyla.  

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC