Ogólne

Leasing konsumencki – dla osoby prywatnej

Zakup samochodu to zwykle duży wydatek, dlatego często poszukiwane są inne metody finansowania. Przedsiębiorcy często sięgają po leasing, ale nie tylko oni mogą skorzystać z tej możliwości. Osoba prywatna może zdecydować się bowiem na leasing konsumencki. Co to takiego? Czy jest to opłacalna alternatywa da kredytu samochodowego?

Leasing konsumencki – co to jest?

Choć leasing kojarzy się przede wszystkim z ofertą, z której korzystają głównie przedsiębiorcy, coraz więcej firm umożliwia także skorzystanie z tej formy finansowania osobom prywatnym. Leasing konsumencki sprawia, że to rozwiązanie dostępne jest niemal dla każdego. Leasing dla przedsiębiorców jest korzystny głównie ze względu na to, że raty można uznać za koszt uzyskania przychodu i odpisać od podatku. Dlaczego więc jest to rozwiązanie korzystne dla prywatnych osób? 

 Leasing dla osoby prywatnej

  • Formalności

Przede wszystkim decydując się na leasing zamiast kredytu samochodowego, można liczyć na mniejszą ilość niezbędnych formalności. Nie tylko nie trzeba martwić się o rejestrację samochodu – zrobi to bowiem leasingodawca – ale także można skorzystać ze specjalnej oferty ubezpieczeniowej.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu

  • Wkład własny

W przypadku leasingu konsumenckiego wymagany jest także bardzo niewielki wkład własny. W wielu firmach wystarczy już 10%, aby cieszyć się wymarzonym samochodem.

  • Wykup auta

Leasing to forma finansowania, w której to leasingodawca pozostaje właścicielem pojazdu do czasu jego spłaty i wykupu. W ramach ostatniej raty można bowiem zdecydować się na zakup samochodu, lub zrezygnować z jego posiadania i wybrać opcję nowego leasingu na nowszy samochód, ten zaś oddać leasingodawcy. Wbrew pozorom jest to często stosowane rozwiązanie. Dzięki niemu można w zamian za miesięczną opłatę cieszyć się posiadaniem zawsze nowego auta.

  • Ograniczenia i dodatkowe zabezpieczenia

W przypadku zakupu samochodu w leasingu trzeba jednak przygotować się na dodatkowe koszty i ograniczenia. Jest to przede wszystkim obowiązek zakupu dodatkowych ubezpieczeń. O ile samochód kupiony za gotówkę wymaga wyboru jedynie polisy OC, leasingodawca wymaga także Autocasco. Czasem trzeba także wybrać odpowiednie ubezpieczenie NNW. 

  • Serwis

Leasingodawca nakłada na leasingobiorcę także inne obowiązki – jednym z nich jest konieczność odpowiedniego serwisowania samochodu. Co do tej kwestii nie ma jednak reguły – nie zawsze dopuszczalne są tylko wizyty w autoryzowanych stacjach obsługi (ASO), ale w każdym przypadku naprawy muszą odbywać się w miejscach zaakceptowanych przez leasingodawcę. Wykaz odpowiednich warsztatów znajduje się w ogólnych warunkach umowy leasingowej (OWUL).

  • Limit kilometrów

W umowie leasingowej zwykle znajduje się także zapis dotyczący limitu rocznie przejechanych kilometrów. Im jest on wyższy, tym mniej korzystne są warunki leasingu. Jest tak dlatego, że w razie gdy leasingobiorca nie zdecyduje się na wykup samochodu i stanie się on własnością leasingodawcy, mniej przejechanych kilometrów oznacza większą wartość auta. Dodatkowo jeśli serwisowany jest w wymaganych warsztatach, jego stan jest jeszcze lepszy, tym samym można go będzie sprzedać za wyższą kwotę.

Leasing konsumencki na używany samochód

Choć leasing kojarzy się przede wszystkim z zakupem nowego samochodu, nie tylko taki można kupić w tej formie. Można także wziąć leasing na używany pojazd. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ograniczenia, jakie w tej  kwestii wprowadza leasingodawca. Przede wszystkim nie każdy samochód można wybrać, zwykle istnieją ograniczenia dotyczące jego wieku. Najczęściej auto nie może mieć więcej niż 4-5 lat. Pod uwagę brany jest także model samochodu i jego wartość, zwykle jednak leasing samochodu używanego wiąże się z wyższą opłatą początkową. O ile w przypadku nowych samochodów coraz popularniejsze są oferty bez konieczności wniesienia wpłaty własnej, o tyle w przypadku aut używanych, zdarza się, że opłata wynosi nawet 45%.

Przeczytaj także: Kredyt samochodowy – czy warto się na niego decydować? 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC