Ogólne

Kredyt samochodowy – czy warto się na niego decydować?

Zakup samochodu to ważna decyzja, jednak nie zawsze można kupić nowe auto za gotówkę. Czasem trzeba zdecydować się na tańsze używane auto lub poszukać dobrego źródła finansowania. Częstym wyborem jest leasing, jednak nie każdy może z niego skorzystać. Popularnym rozwiązaniem jest wówczas kredyt samochodowy. Czy warto się na niego zdecydować?

Kiedy warto zdecydować się na kredyt samochodowy?

Zakup samochodu za gotówkę nie zawsze jest możliwy. Nawet używany samochód może kosztować zbyt dużo, aby pokryć wydatek w całości. W takiej sytuacji pomóc mogą dwa rozwiązania:

  • leasing,
  • kredyt samochodowy.

Leasing to forma, z której najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Choć dostępna jest także opcja leasingu konsumenckiego, osoby prywatne częściej korzystają z kredytów samochodowych.

Kredyt samochodowy może być sposobem sfinansowania zakupu nie tylko auta, ale także motocykla czy autobusu, a wielu przypadkach także innych środków transportu, jak na przykład motorówka.

Kredyt samochodowy – o czym trzeba wiedzieć?

Kredyt samochodowy ma wiele plusów, ale nie jest to także rozwiązanie pozbawione wad. O czym trzeba wiedzieć decydując się na takie rozwiązanie?

 Kredyt samochodowy - czy warto się na niego decydować?

  • Odsetki

Oczywiście jak każdy kredyt, tak i ten wymaga zapłacenia odsetek. Dlatego ostateczna cena samochodu będzie wyższa, niż gdyby został kupiony za gotówkę. Choć kredyt jest często jedyną możliwością zakupu auta, trzeba zastanowić się, czy ostateczna cena zakupu nie będzie znacznie przewyższała wartości auta.

  • Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

Kredyt samochodowy jest zwykle tańszy niż jego gotówkowy odpowiednik. Pożyczenie pieniędzy od banku na konkretny cel, jakim w tym przypadku jest zakup samochodu, jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, niż zaciągnięcie zwykłego kredytu gotówkowego.

  • Dodatkowe zabezpieczenia banku

Niższa cena wynika z tego, że bank stosuje dodatkowe zabezpieczenia. W przypadku kredytu samochodowego jest to zwykle wymóg zakupu Autocasco z cesją na bank, przewłaszczenie lub zastaw rejestrowy. Zastaw rejestrowy oznacza, że bank będzie widniał w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel. W przypadku przewłaszczenia zaś, bank staje się właścicielem części udziałów w samochodzie – zwykle jest to 49% – co uniemożliwia sprzedaż auta bez wiedzy i zgody banku.

  • Długi okres spłaty

W przypadku kredytu samochodowego możliwe jest rozłożenie kwoty do spłaty na wiele rat, czasem nawet na dziesięć lat. Dzięki temu miesięczna kwota do zapłaty może być dostosowana do możliwości finansowych i nie być dużym obciążeniem.

  • Możliwość zakupu samochodu na kredyt balonowy

Zakup samochodu na kredyt to możliwość zapłacenia początkowej wpłaty własnej i spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w równo podzielonych ratach, ale istnieje także możliwość zaciągnięcia tak zwanego kredytu balonowego. Charakteryzuje się on tym, że raty są możliwie niskie, czas zobowiązania jest relatywnie krótki – ale ostatnia rata kredytu jest bardzo wysoka. Ten rodzaj kredytu umożliwia jednak oddanie używanego i spłacanego samochodu bankowi, oraz zaciągnięcie nowego kredytu na nowszy model auta.

  • Możliwość zakupu nowego albo używanego auta

Zakup samochodu na kredyt nie oznacza, że trzeba zdecydować się na nowy samochód z salonu, który ma ogromną wartość, ale także dużo kosztuje. Ta opcja umożliwia także finansowanie zakupu używanego samochodu o dowolnej wartości. W zależności od wybranego banku można się jednak w takiej sytuacji spotkać z limitami dotyczącymi wieku kupowanego auta. Często spotykaną granicą jest w tym przypadku dziesięć lat.

  • Obowiązkowe ubezpieczenie Autocasco

W przypadku zakupu samochodu na kredyt trzeba liczyć się z tym, że kredytodawca będzie chciał zabezpieczyć samochód, dlatego wymagane będzie Autocasco z cesją na bank. Dzięki temu w razie zniszczenia samochodu lub jego kradzieży, to bank otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela, mimo że koszty rat ubezpieczenia ponosi w całości kredytobiorca.

Przeczytaj także: AC z cesją na bank

  • Długa lista formalności

Kredyt samochodowy jest trudniejszy do uzyskania od kredytu gotówkowego pod względem ilości koniecznych do załatwienia formalności. Aby go otrzymać trzeba bowiem przedstawić bardzo wiele dokumentów, takich jak między innymi:

  • prawo jazdy,
  • dokument potwierdzający wysokość dochodów,
  • kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu,
  • dowód zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży bądź faktura),
  • sądowe zaświadczenie o braku wpisu pojazdu na listę zastawów.

Przeczytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać? Pobierz wzór!

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC