Ogólne, Wiadomości

Lex Uber podpisany przez prezydenta!

Wreszcie wiadomo kiedy wejdzie w życie długo wyczekiwane prawo. Niestety nie wszyscy są zadowoleni z rozwiązań, które przegłosowano. Mimo wszystko prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i nowe przepisy (tzw. Lex Uber) będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Lex Uber – co to za przepis?

Lex Uber jest niczym innym jak tylko zmianą w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Od nowego roku będzie ona regulować bałagan, jaki powstał w zakresie usług taksówkarskich wraz z pojawieniem się przejazdów opłacanych aplikacją. Dziś to już nie tylko Uber. Na rynku działa także Bolt czy MyTaxi – wszystkie na tej samej zasadzie. Brak kasy fiskalnej i obowiązku zdawania egzaminu z topografii miejscowości został ostatecznie dopuszczony.

Co zawiera Lex Uber? Jakie przepisy będą obowiązujące?

Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku zakładają zmiany, które nie wszystkim taksówkarzom przypadły do gustu. Ale także pracownicy przewozów, do których wykorzystywana jest aplikacja, nie do końca są zadowoleni. Jakie zmiany przewiduje Lex Uber?

  • Brak taksometru

Przede wszystkim taksometr nie będzie już obowiązkowy dla osób świadczących usługi w zakresie przewozu osób. Do opłacenia przejazdu i zawarcia umowy będzie można użyć środków komunikacji elektronicznej, aplikacji i wszelkich innych programów komputerowych. Ten zapis znacznie zwiększy dostęp do branży taksówkarskiej przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli wyposażać samochodów w taksometry.

  • Konieczność posiadania licencji

Kolejnym ważnym zapisem nowego prawa jest wprowadzenie konieczności posiadania odpowiedniej licencji przez wszystkich kierowców pracujących zarówno dla tradycyjnych firm taksówkarskich, jak i takich przedsiębiorstw jak Bolt czy Uber. Ten zapis nie podoba się młodym pracownikom tych firm, ogranicza bowiem ich dostęp do pracy. Specjalną licencję będzie też musiało posiadać samo przedsiębiorstwo i tylko dla takiego będą mogli pracować kierowcy. Warto jednak zauważyć, że licencja nie będzie przypisywana do pojazdu, ale do określonego obszaru. Ten przepis niekoniecznie przypadnie zatem do gustu pracownikom nowoczesnych firm przewozowych.

  • Zniesienie konieczności zdawania egzaminu z topografii miasta

W zamian za wprowadzenie konieczności posiadania licencji taksówkarskiej, nie będzie już konieczności zdawania egzaminu z topografii miejscowości. Obowiązek ten w dobie powszechnego dostępu do GPS w każdym telefonie komórkowym był nieco przestarzały. Od początku nowego roku nie będzie już takiego wymogu dla żadnej firmy świadczącej usługi w zakresie przewożenia osób.

  • Brak konieczności posiadania kasy fiskalnej

Najważniejszą jednak zmianą jest brak obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Nie tak dawno wielkie emocje wzbudzało wprowadzenie tego obowiązku, w myśl nowych przepisów będzie on jednak nieaktualny.  Opłatę za przejazd w każdym przypadku będzie można wnieść za pomocą płatności elektronicznych. Do tej pory tak właśnie działał między innymi Uber, ale nie było regulacji w tej kwestii. Teraz ma się to zmienić.

Firma taksówkarska – ubezpieczenie

Bez względu jednak na to, czy firma świadczy tradycyjne usługi taksówkarskie czy też jest to Bolt lub Uber, każdy pojazd przewożący podróżnych musi posiadać stosowne ubezpieczenie. Przede wszystkim oczywiście jest to obowiązkowe OC dla pojazdów mechanicznych. Taka polisa jest wymagana nie tylko dla firm taksówkarskich, ale i każdego auta poruszającego się po drogach publicznych. Ale kierowcom świadczącym usługi przewozowe niestety takie ubezpieczenie zwykle nie wystarcza. Jeśli samochód przeznaczony jest bowiem do działalności zarobkowej powinien mieć szerszą ochronę, mianowicie Autocasco. Jest bowiem częściej używany, mocniej eksploatowany i bardziej narażony na nieprzewidziane uszkodzenia czy zniszczenie. Niestety większość standardowych umów AC posiada zapis, który uniemożliwia posiadanie takiej ochrony dla pojazdów przeznaczonych do działalności zarobkowej. Jak zatem ubezpieczyć taksówkę? Przeczytasz o tym w artykule: Ubezpieczenie dla taksówki.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!