Ogólne

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co trzeba mieć, aby nie dostać mandatu?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu nie jest jednakowe w każdym państwie. Warto wiedzieć, co powinno się znaleźć w aucie przed podróżą za granicę – bo choć teoretycznie mandatu można uniknąć, nie ma gwarancji, że kara nie zostanie nałożona. Koniecznie trzeba też wiedzieć, jakie akcesoria są wymagane w Polsce.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

W Polsce lista rzeczy, które muszą się znaleźć w każdym samochodzie nie jest długa. Mandat grozi bowiem za brak tylko dwóch przedmiotów. Są to:

  • gaśnica,
  • trójkąt ostrzegawczy.

Gaśnica jest niezbędna, jeśli w wyniku awarii lub wypadku pojawi się ogień, zaś odblaskowy trójkąt należy rozstawić w odpowiedniej odległości za uszkodzonym pojazdem. Jakie wymagania muszą spełniać te elementy wyposażenia?

  • Gaśnica

Największe kontrowersje wzbudza gaśnica. Nie wystarczy bowiem kupić ją raz i tylko wozić w samochodzie. Gaśnica ma bowiem okres gwarancji i okres legalizacji. Obie daty znajdują się na obudowie i są różne. Gwarancja to okres, w jakim producent zapewnia o prawidłowym funkcjonowaniu urządzenia. Wynosi on 5 lat od daty produkcji. Okres legalizacji jest znacznie krótszy, bo wynosi tylko 2 lata. Co oznacza ten termin? Jest to czas, w którym nadaje się do użytku środek gaśniczy. Po upływie tego terminu z samej gaśnicy dalej można korzystać, jednak należy oddać ją do specjalistycznego serwisu – i po ponownej legalizacji nie trzeba jej wymieniać na nową. Oba te terminy mówią o tym, jak długo można mieć pewność, że w razie potrzeby gaśnica zadziała. Tymczasem podczas kontroli drogowej mandat można otrzymać jedynie za brak urządzenia, nie zaś za jego użytkowanie po terminie. Kara wynosi od 20 zł do aż 500 zł, ale funkcjonariusze nie nałożą jej za gaśnicę z nieaktualną datą gwarancji lub legalizacji. Warto jednak mieć na uwadze, że choć mandatu można uniknąć – stara gaśnica nie zapewnia bezpieczeństwa. Nie jest to drogi sprzęt, dlatego mimo wszystko warto zainwestować i nie używać gaśnicy po terminie gwarancji. Lepiej wymienić ją na nową.

  • Trójkąt ostrzegawczy

Kupując trójkąt ostrzegawczy należy sprawdzać, czy ma homologację, a więc odpowiedni atest. Jest to odblaskowy, czerwony trójkąt, który należy umieścić za uszkodzonym pojazdem, w odpowiedniej odległości. Na autostradzie wynosi ona 100 m, na poza terenem zabudowanym 30 – 50m, natomiast w terenie zabudowanym oznaczenie umieszcza się bezpośrednio za pojazdem. Trójkąt jest łatwy w przewożeniu, składa się i zajmuje niewiele miejsca. Ale choć za jego brak grozi kara, zagrożenie mandatem nie powinno być jedyną motywacją do pamiętania o tym, aby znalazł się w samochodzie. Jego ustawienie znacznie zwiększa bowiem bezpieczeństwo w razie unieruchomienia pojazdu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

Wyjeżdżając za granicę teoretycznie nie trzeba dostosowywać się do wymogów każdego kraju, przez który się przejeżdża – o ile podpisał on Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Ten dokument podpisało jednak większość państw w Europie i część w Azji, Ameryce Południowej i Afryce. W myśl tego porozumienia kierowca ma obowiązek wyposażyć samochód tyko w takie akcesoria, jakie wymagane są w jego kraju. W praktyce jednak bywa różnie i zdarza się, że turysta dostaje mandat. Aby nie musieć dyskutować z lokalnymi władzami, warto uzupełnić wyposażenie. Zwłaszcza, że każdy dodatkowy element służy poprawie bezpieczeństwa na drodze. Na liście przedmiotów, które mogą się pojawić jako obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą, znajdują się:

  • kamizelka odblaskowa,
  • zapasowy komplet żarówek,
  • apteczka samochodowa,
  • koło zapasowe.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu - co trzeba mieć, aby nie dostać mandatu

Przeczytaj także: Apteczka samochodowa – czy będzie obowiązkowa?

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Poza obowiązkowym wyposażeniem warto także mieć w samochodzie kilka przydatnych elementów, które nie zajmują wiele miejsca, a mogą znacznie zmniejszyć problem w razie kolizji czy awarii. O dodatkowe wyposażenie samochodu warto zadbać zwłaszcza podczas dalszych wyjazdów oraz wtedy, gdy odwiedzane miejsca są oddalone od sklepów, stacji benzynowych czy warsztatów. Spędzanie czasu na łonie natury wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania. W aucie warto umieścić zatem:

  • linkę holowniczą,
  • koło zapasowe,
  • kompresor pod zapalniczkę,
  • kable rozruchowe, 
  • akumulator rozruchowy.

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC