Ogólne, Ubezpieczenia OC

Pierwsza pomoc na drodze

Ponad połowa kierowców była przynajmniej raz w życiu świadkiem wypadku drogowego. Czy wszyscy wiedzieli, jak zachować się w takiej sytuacji? Faktem jest, że pierwsza pomoc na drodze to obowiązek każdego świadka zdarzenia – za obojętność grozi bowiem kara więzienia.

Regulacje prawne

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że za nieudzielenie pierwszej pomocy na drodze grożą srogie kary. Określa je Kodeks karny, który w artykule 162 zawiera informację, że takie przewinienie karane jest nawet trzema latami pozbawienia wolności. 

 Pierwsza pomoc na drodze

Powyższy przepis oznacza, że świadkowie nie tylko wypadków drogowych są zobligowani do udzielenia pomocy – jest ona niezbędna w każdym przypadku, gdy czyjeś zdrowie i życie są zagrożone.

Przepisy Kodeksu karnego to nie jedyne miejsce, w którym opisane są skutki nieudzielenia pierwszej pomocy. Regulacje tej kwestii znajdują się także w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Artykuł 44 określa dokładnie obowiązki kierującego pojazdem podczas wypadku drogowego, ale tylko w sytuacji, gdy jest on jego uczestnikiem:

Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;
3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i Policję;
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie zespołu ratownictwa medycznego lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

Bez względu zatem na to, czy kierowca zauważy wypadek, w którym nie bierze udziału, czy też jest on jednym z jego uczestników – w miarę możliwości musi udzielić poszkodowanym pomocy. Jedyną sytuacją, w której niedopełnienie tego obowiązku jest dopuszczalne, jest ta, kiedy pomoc jest ryzykowna. W takim przypadku świadek jest zwolniony z obowiązku i nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za brak reakcji. Zgodnie z cytowanym artykułem 162 Kodeksu karnego także obecność służb ratowniczych jest usprawiedliwieniem dla zaniechania czynności ratujących życie i zdrowie.

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc – wypadek samochodowy

Pierwsza pomoc na drodze – jak jej udzielić?

Połowa kierowców określa swoją wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy jako dobrą. Aż 76% osób wie, w jakim tempie należy prowadzić sztuczne oddychanie. Dlaczego więc pojawiają się obawy dotyczące udzielania pierwszej pomocy? Z badań przeprowadzonych przez ProfiAuto PitStop, w których udział wzięło 1000 ankietowanych wynika, że 26% kierowców obawia się braku wiedzy i umiejętności potrzebnych do udzielenia pierwszej pomocy. Tylko 45% ankietowanych twierdzi, że potrafi wykonać poprawnie wszystkie niezbędne czynności i pierwsza pomoc na drodze nie byłaby problemem w razie potrzeby.

Pierwsza pomoc na drodze

Jak zatem udzielić pierwszej pomocy? Jeśli chodzi o ratowanie życia warto zapamiętać przynajmniej najważniejszą kwestię – aby wykonać poprawnie resuscytację krążeniowo-oddechową, czyli tzw. sztuczne oddychanie, trzeba wykonać 30 uciśnięć serca na każde 2 wdechy. Wie o tym 76% kierowców – czyli jednak nie wszyscy, choć procent świadomych osób jest duży. Równie ważna jest jednak wiedza dotycząca innych czynności, które są niezbędne w razie wypadku. Przede wszystkim, aby nie dopuścić do pogorszenia sytuacji i zwiększenia osób poszkodowanych, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce wypadku – oczywiście w miarę możliwości. Niezbędne jest także ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości oraz wezwanie pomocy odpowiednich służb. Uniwersalny numer telefonu, pod który należy zadzwonić, to 112. Ten numer obowiązuje w całej Europie i warto go zapamiętać.

Przeczytaj także: Jak zachować się po wypadku samochodowym?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC