Ogólne

Jak korzystać z porównywarki ubezpieczeń? 

Porównywarka ubezpieczeń to narzędzie, które pozwala szybko i bez wychodzenia z domu znaleźć najlepszą polisę. Jednak nie zawsze korzystanie z takich możliwości wyklucza potrzebę spotkania z agentem – dlaczego? Co daje porównywarka i jak z niej korzystać, aby osiągnąć zamierzony cel? 

Porównywarka ubezpieczeń  

Porównywarka internetowa to narzędzie, które może okazać się pomocne w różnych sytuacjach, korzystają z niego zarówno osoby o sprecyzowanych oczekiwaniach, jak i te, które przeprowadzają dopiero wstępny rekonesans. W czym może pomóc porównywarka? 

  • Szybkie znalezienie polisy

Jeśli masz sprecyzowane potrzeby, na przykład szukasz najtańszej polisy OC, korzystając z porównywarki możesz w prosty sposób sprawdzić ceny ubezpieczeń w różnych firmach dla Twojego konkretnego modelu samochodu. Porównywarki biorą pod uwagę także historię wypadkową kupującego oraz wszystkie parametry niezbędne do określenia wysokości składki. Można zatem porównać ceny i zakres ubezpieczenia bez wychodzenia z domu, wypełniając jedynie krótki formularz.  

  • Szczegóły oferty

Osoby, które oczekują odpowiedzi na szczegółowe pytania związane z polisą oraz dotyczące ubezpieczyciela, dzięki porównywarce mogą szybko wyeliminować te polisy, które na pewno nie będą odpowiednie, na przykład ze względu na cenę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wysokość składki podana przez porównywarkę może nie uwzględniać niektórych parametrów, a przez to odbiegać od faktycznej ceny – warto więc znaleźć czas na rozmowę z konsultantem, który przedstawi ofertę. 

Jak używać porównywarki? 

Należy pamiętać, że porównywarki internetowe mają pewne ograniczenia. Przede wszystkim, o ile wyliczenie składki na ubezpieczenie komunikacyjne OC jest dość mocno ujednolicone w różnych firmach (te same parametry są brane pod uwagę – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia?) o tyle inne ubezpieczenia, na przykład na życie, są bardziej skomplikowane. Szacowanie ryzyka w przypadku takich polis różni się w poszczególnych towarzystwach, dlatego nie zawsze możliwe jest stworzenie prostego formularza, który po uzyskaniu odpowiedzi na kilka pytań jest w stanie podać choćby szacunkową propozycję ceny. Dlatego w przypadku wielu ubezpieczeń porównywarka zawiera formularz, który zbiera kilka najważniejszych informacji, po czym prosi o podanie numeru telefonu. Wówczas podane dane trafiają do konsultantów w różnych firmach, którzy dopiero podczas rozmowy telefonicznej prezentują oferty.  

Jak wybrać porównywarkę? 

Na rynku istnieje wiele porównywarek ubezpieczeń – najpopularniejsze dotyczą polis komunikacyjnych. Dosyć dużą dokładnością cechują się także porównywarki ofert dotyczących mieszkań i domów, najtrudniej znaleźć dobre narzędzie do znalezienia ubezpieczenia na życie, ze względu na dużą ilość parametrów niezbędnych w tym przypadku do wyliczenia składki. Na co zwrócić uwagę wybierając porównywarkę? 

porownywarka ubezpieczeń

  • Długość formularza 

Wbrew pozorom duża ilość pytań zawartych w porównywarce dobrze o niej świadczy. Co prawda podanie wszystkich danych jest bardziej czasochłonne, niż w przypadku szybkiego wyliczenia na podstawie kilku informacji, ale wynik będzie też bardziej miarodajny i przy podpisywaniu umowy nie spotka Cię niespodzianka w postaci dużo wyższej niż oszacowana cena. 

  • Ilość wyników 

Warto także zwrócić uwagę na ilość ofert, które prezentuje porównywarka po przeanalizowaniu danych. Wypełnienie dobrze przygotowanego formularza może być czasochłonne, nie ma sensu poświęcanie na to czasu, jeśli w efekcie możesz porównać zaledwie kilka ofert. 

  • Autorstwo porównywarki 

Warto także poświęcić dodatkową chwilę na sprawdzenie, kto jest twórcą porównywarki. Zwykle takie informacje zawarte są w nakładce o nas – należy unikać stron, w których firma nie daje gwarancji ochrony podanych danych osobowych. 

  • Możliwość kontaktu telefonicznego lub zorganizowania spotkania z agentem 

W razie pojawienia się niejasności warto także mieć możliwość kontaktu, przynajmniej telefonicznego, z agentem ubezpieczeniowym – zwłaszcza w przypadku skomplikowanych polis, których ceny są jedynie szacunkowe, przydaje się opcja rozwiania wszelkich wątpliwości podczas konsultacji ze specjalistą. 

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC