Ubezpieczenia OC

Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia? 

Ubezpieczenie OC jest bezwzględnie obowiązkowe i nie ma w tej kwestii żadnych wyjątków. Ustawodawca wymaga, aby każdy poruszający się po drogach publicznych pojazd posiadał polisę – nie reguluje jednak wysokości składki ani nie określa, jakie parametry mają prawo brać Towarzystwa Ubezpieczeniowe obliczając cenę ubezpieczenia. 

Zniżki OC – jak znaleźć najlepszą ofertę? 

W ostatnim roku właściciele samochodów zaobserwowali znaczący wzrost średniej ceny polis OC. Bez względu na wysokość posiadanych zniżek – koszt wzrósł o około 50%. Oznacza to, że przy wyborze umowy kierowcy będą zwracać baczniejszą uwagę na to, za co mogą otrzymać upusty. Nie każda firma bierze pod uwagę takie same parametry – w poszukiwaniu najtańszego OC warto więc posłużyć się kalkulatorem OC lub rankingiem OC. Oba narzędzia dostępne są on-line i stanowią ciekawą alternatywę dla samodzielnego przeglądania ofert.  

Zniżki OC – za co można je otrzymać? 

Aby uzyskać najniższą cenę za polisę – oprócz wybrania najlepszej oferty – można nieco poprawić swój wizerunek. Aby tego dokonać skutecznie – musisz wiedzieć, jakie parametry brane są pod uwagę przy wyliczaniu składki i na które z nich masz wpływ. Podpowiadamy co możesz zrobić aby firma ubezpieczeniowa oceniła Cię jako mało ryzykownego kierowcę:  

  • Bezpieczna jazda 

To kryterium jest na pierwszym miejscu w każdym Towarzystwie Ubezpieczeniowym. Historia wypłaconych świadczeń za spowodowane kolizje ma największy wpływ na ocenę ryzyka przy wyliczaniu składki. Jeśli jeździsz bezpiecznie i nie korzystasz z ubezpieczenia – możesz liczyć na obniżenie składki – i to spore. Większość firm obniża cenę za bezszkodową jazdę o maksymalnie 60%. Sporadycznie pojawiają się jednak jeszcze lepsze propozycje – takie firmy jak Proama lub Uniqa oferują zniżki sięgające 80% – przy czym w tym wypadku nie tylko brak kolizji ma znaczenie.  

  • Współwłaściciel 

Jeśli jesteś młodym kierowcą – możesz mieć problem z uzyskaniem dużego rabatu. Wypracowanie maksymalnych zniżek trwa kilka lat. Standardowo przyjęto, że 1 rok bez wypadku to 10% upustu. Jest jednak sposób na to, aby nawet młody użytkownik dróg zapłacił mniej – wystarczy, że uczyni bardziej doświadczonego kierowcę współwłaścicielem samochodu. Nie będzie mógł korzystać ze wszystkich jego zniżek – ale wpłynie to bardzo korzystnie na cenę jego ubezpieczenia OC. Trzeba jednak uważać korzystając z tej opcji – w razie spowodowania wypadku obaj właściciele stracą zebrane zniżki, bez względu na to, kto prowadził. 

  • Miejsce zamieszkania właściciela 

Jako, że firmy oferujące polisy biorą pod uwagę miejsce zamieszkania właściciela samochodu – warto zarejestrować go w mniejszym mieście jeśli jest taka możliwość. Z tej opcji często korzystają studenci przyjeżdzający na uczelnię z małych miejscowości, dzięki czemu mają dwa miasta do wyboru przy podawaniu danych do polisy. Duży ruch samochodowy w zatłoczonych metropoliach to dla ubezpieczyciela większe ryzyko kolizji. 

  • Mały silnik 

O konieczności posiadania OC warto pomyśleć już na etapie wybierania samochodu – te z mniejszą pojemnością silnika uważane są przez ubezpieczycieli za mniej ryzykowne, rozpędzają się bowiem do mniejszych prędkości. 

  • Pakiet ubezpieczeń 

Jeśli myślisz o dodatkowej ochronie, jaką daje Autocasco lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – kup wszystkie ubezpieczenia w jednej firmie. Czasem już jedna polisa w danym towarzystwie wpływa na wysokość składki OC. Ubezpieczenia komunikacyjne można także dołączyć do innych polis – na przykład do ubezpieczenia mieszkania. Wtedy również można liczyć na atrakcyjną zniżkę. 

  • Stan cywilny 

Na pewno nie weźmiesz ślubu aby obniżyć koszt polisy – ale warto wiedzieć, że niektóre towarzystwa biorą pod uwagę także ten parametr, uznając osoby w związkach małżeńskich za bezpieczniejszych kierowców. Jeśli masz status małżonka – wybierz ofertę takiej firmy, która udzieli Ci z tego tytułu atrakcyjnego upustu. 

  • Przywileje ze względu na wykonywany zawód 

Mało kto wie, że niektóre firmy ubezpieczeniowe przyznają zniżki wybranym grupom zawodowym. Lista osób uprzywilejowanych może się różnić w różnych towarzystwach. Przede wszystkim należą do nich służby mundurowe ale na przykład w PZU na obniżkę mogą liczyć także nauczyciele korzystający z grupowego ubezpieczenia na życie 

Ubezpieczenie OC – sposób zapłaty

Bez względu na wysokość uzyskanych zniżek każda polisa musi być zawarta na rok. Możesz dokonywać płatności w ratach – co jest droższą opcją – lub pokryć koszt w całości. Jest to jednorazowo większy wydatek – ale jeśli możesz sobie na niego pozwolić – zaoszczędzisz. Warto także wiedzieć, że istnieje grupa pojazdów, która może skorzystać z prawa do ubezpieczenia na trzydzieści dni – więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie OC na 30 dni. 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC