fbpx
Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia AC

Samodzielna naprawa auta a odszkodowanie z Autocasco

Aby otrzymać odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia Autocasco, trzeba poczekać z naprawą do czasu oględzin rzeczoznawcy. Tylko w taki sposób można bowiem określić wielkość szkody i obliczyć wielkość należnego odszkodowania. Istnieją jednak sytuacje, w których możliwe jest podjęcie wcześniejszych działań. Samodzielna naprawa auta a odszkodowanie z autocasco – jak wygląda to w praktyce?

Samodzielna naprawa auta a odszkodowanie z autocasco – czy można zacząć działać przed wizytą rzeczoznawcy?

W większości przypadków podejmowanie jakichkolwiek działań mogących zmienić stan pojazdu po powstaniu szkody przed wizytą rzeczoznawcy uniemożliwia otrzymanie odszkodowania. Jest tak dlatego, że niemożliwa jest ocena stanu pojazdu po wypadku czy kolizji, jeśli został on choćby w niewielkim stopniu naprawiony. Brak możliwości ustalenia wielkości szkody uniemożliwia policzenie, jak duże odszkodowanie należy się ubezpieczonemu. Jednak w niektórych przypadkach możliwe jest podjęcie działań mimo braku wizyty rzeczoznawcy. W jakich sytuacjach jest to dopuszczalne?

Kiedy można naprawić samochód przed wizytą rzeczoznawcy?

Samodzielna naprawa auta a odszkodowanie z autocasco jest kwestią często poddawaną dyskusji. Wielu ubezpieczonych nie wie bowiem, że w niektórych sytuacjach możliwe jest podjęcie działań zmierzających do naprawy auta jeszcze przed wizytą przedstawiciela towarzystwa ubezpieczeniowego.

  • Bezpieczeństwo

Pierwszą sytuacją, w której możliwe jest przeprowadzenie naprawy przed wizytą rzeczoznawcy jest ta, kiedy brak ingerencji w stan pojazdu uniemożliwia zachowanie bezpieczeństwa. Czasem samochód zepsuje się w drodze, a kontynuowanie jazdy – przynajmniej do najbliższego warsztatu lub bezpiecznego miejsca – jest konieczne. Jeśli natychmiastowa naprawa jest konieczna dla bezpiecznego kontynuowania jazdy, można podjąć odpowiednie działania. Nie spowoduje to wówczas odmowy wypłaty odszkodowania z Autocasco.

  • Brak oględzin rzeczoznawcy

Drugą sytuacją, w której możliwe jest naprawienie samochodu przed wizytą rzeczoznawcy jest ta, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wywiązuje się z umowy i rzeczoznawca nie pojawia się w określonym terminie.

Obowiązki towarzystwa ubezpieczeniowego

Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) są dokumentem, który warto znać przede wszystkim dlatego, że zawiera informacje o obowiązkach ubezpieczonego. To właśnie z OWU można dowiedzieć się, jak otrzymać odszkodowanie i w jakiej sytuacji może ono nie być wypłacone. Ale ogólne warunki ubezpieczenia mówią także o obowiązkach towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku Autocasco powinna znajdować się tam informacja o tym, w jakim terminie rzeczoznawca, przedstawiciel ubezpieczyciela, ma obowiązek dokonać oględzin uszkodzonego samochodu po zgłoszeniu szkody. 

Obowiązki ubezpieczonego

W przypadku ubezpieczenia Autocasco, w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdują się także informacje o tym, że nie wolno ubezpieczonemu naprawiać samochodu przed dokonaniem oględzin przez rzeczoznawce. W Przewodniku, jaki na swojej stronie internetowej udostępnia towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz, można przeczytać:

129. W razie szkód innych niż kradzież Ty lub Ubezpieczony macie dodatkowo obowiązek:

  • 29.2. nie zmieniać niczego w uszkodzonym ubezpieczonym pojeździe. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jest to konieczne, aby kontynuować jazdę ubezpieczonym pojazdem,
  • 129.3. nie naprawiać ubezpieczonego pojazdu, chyba, że nie poinformujemy Ciebie lub Ubezpieczonego o naszym stanowisku co do naprawy w ciągu 7 dni od dnia powiadomienia nas o szkodzie.

130. Jeśli nie dopełnisz obowiązków wskazanych w punkcie 129.2 i 129.3, jesteśmy uprawnieni od odmowy wypłaty odszkodowania, w zakresie w jakim nie będziemy mogli sprawdzić, jaki był rodzaj i zakres zniszczeń ubezpieczonego pojazdu lub jakie okoliczności spowodowały zdarzenie, które było przyczyną szkody.

Przeczytaj także: Szkoda całkowita – kiedy zostaje stwierdzona?

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Avatar

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!