Ubezpieczenia AC, Ubezpieczenia OC

Sprzedaż samochodu – jak zrobić to poprawnie? 

Istnieje wiele powodów, dla których możesz chcieć sprzedać samochód – może to być chęć wymiany auta, potrzeba odzyskania pieniędzy lub nieopłacalność dalszych napraw. W zależności od motywacji i czasu, jaki możesz poświęcić na przeprowadzenie transakcji – kupca można szukać samodzielnie i uzyskać najwyższą sumę – lub oddać samochód do komisu.  

Sprzedaż samochodu – czy warto korzystać z pomocy komisu? 

Pierwszą decyzją, jaką trzeba podjąć decydując się na sprzedaż auta jest wybór komisu lub samodzielne znalezienie zainteresowanych kupnem osób. Te dwie formy różnią się zasadniczo – skorzystanie z komisu na pewno gwarantuje szybką transakcję i w tym przypadku nie trzeba czekać na znalezienie kupca. Jednak w ten sposób nie można uzyskać takiej samej kwoty, jak w przypadku samodzielnego napisania ogłoszenia – o tym, jak zrobić to poprawnie przeczytasz w artykule: Sprzedaż samochodu – jak poprawnie napisać ogłoszenie? Aby uzyskać wyższą kwotę, czasem nawet o kilka tysięcy złotych – trzeba się nieco natrudzić. Przede wszystkim trzeba się przygotować na to, że każdy potencjalny klient, szukający samochodu używanego, będzie zadawał szereg pytań chcąc uzyskać jak najwięcej informacji o samochodzie. Trzeba ustalić: 

  • Dane techniczne 

Takie informacje jak rok produkcji, parametry silnika i przebieg samochodu to podstawowe informacje, jakie będzie chciał zdobyć nabywca. 

  • Historia pojazdu 

Przede wszystkim zainteresowana osoba na pewno zapyta, czy samochód brał udział w stłuczce i czy był naprawiany. Musisz wiedzieć, jakie części były wymienione, co jest nowe a co może niebawem wymagać nakładów finansowych. Nie warto przekłamywać faktów – jeśli kupiec zorientuje się, że mijasz się z prawdą – straci do Ciebie zaufanie, a jeśli wady wyjdą po sfinalizowaniu transakcji, kupujący ma prawo odstąpić od umowy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Odstąpienie od umowy kupna używanego samochodu. 

  • Dokumenty 

Kolejną ważną kwestią, która czasem może zaważyć na decyzji jest ubezpieczenie OC – jeśli samochód objęty jest nim jeszcze przez długi czas – na pewno potraktowane będzie to jako zaleta. Przygotuj też dokumenty poświadczające przebyte naprawy, takie jak książeczka serwisowa, rachunki za naprawy i gwarancje na nie, jeśli takie posiadasz. 

Przygotowując auto do prezentacji pamiętaj także, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze i można je zrobić tylko raz. Dlatego zadbaj o czystość – także wnętrza. Opowiadając o samochodzie zwracaj uwagę na plusy – dodatkowe wyposażenie czy wygodę, wady zostaw na koniec. 

Sprzedaż samochodu – formalności 

Jeśli udało Ci się znaleźć nabywcę, należy już tylko dopełnić formalności. Przy sprzedaży musisz mieć przy sobie: 

  • dowód osobisty, 
  • umowę kupna sprzedaży, 
  • polisę OC,  
  • kartę pojazdu – jeśli była wydana, 
  • druk PCC-3 i PCC-3a. 

Samo przeprowadzenie sprzedaży nie wymaga wielu formalności – znacznie więcej obowiązków będziesz miał po transakcji. Musisz pamiętać przede wszystkim, aby: 

  • poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu, masz na to 14 dni, 
  • zgłosić fakt zbycia auta w urzędzie komunikacyjnym – najpóźniej 30 dni po sprzedaży. 

Najtańsze Ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC