Ubezpieczenia OC

Strata zniżek OC po kolizji – jak bardzo zmieni się cena polisy?

Każdego roku, w którym nie spowodujesz żadnej kolizji, zyskasz 10% zniżki za bezszkodową jazdę. Czy jeśli jednak ubezpieczyciel wypłaci Ci świadczenie Twój upust także zmaleje 10% za każde zdarzenie? Niestety znacznie łatwiej utracić rabat niż go zyskać. O ile zatem podniesie się cena OC kiedy spowodujesz stłuczkę?

Zniżki za bezszkodową jazdę

Obniżenie wysokości składki obowiązkowego ubezpieczenia OC można uzyskać na wiele sposobów. Lepsze ceny otrzymują właściciele samochodów o mniejszych silnikach, średnia cena polisy różni się także w zależności od miasta – ale największą zniżkę można dostać za duże doświadczenie na drodze i długi czas bezszkodowej jazdy. Wynika to z faktu, że ubezpieczyciel szacując ryzyko, kierowcę, któremu dotąd nie musiał wypłacać świadczenia za spowodowanie kolizji, uważa za bezpieczniejszego. Istnieje mniejsze zagrożenie, że będzie on sprawcą wypadku i skorzysta z polisy. Dlatego młodzi kierowcy często rejestrując pojazd podają współwłaściciela – na przykład członka rodziny, który uzyskał już wysokie zniżki nie powodując kolizji przez ostatnie lata. Więcej na temat możliwości obniżenia ceny ubezpieczenia OC przeczytasz w artykule: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

Jednak uzyskanie dużego obniżenia ceny ubezpieczenia trwa wiele lat. Maksymalną zniżkę, jaką przyznają towarzystwa ubezpieczeniowe, można osiągnąć po 6 latach. Jest to 60% niższa cena polisy, niż wyjściowa (niektóre firmy przyznają jeszcze więcej, bo aż 70% zniżki). Każdego roku można uzyskać cenę o 10% niższą – zatem na maksymalny rabat trzeba czekać aż 6 lat. Logika podpowiada więc, że jeśli w danym roku kierowca spowoduje kolizję i będzie konieczne wypłacenie świadczenia z polisy, utraci także 10% zniżki. Nic bardziej mylnego. W tym przypadku kierowca staje się dla ubezpieczyciela ryzykowny i może okazać się, że straci w jednej chwili wszystkie uzyskane zniżki. Jednak nie jest to regułą, a wzrost ceny trudno oszacować. Od czego zależy zatem wzrost ceny?

Wzrost ceny ubezpieczenia OC po spowodowaniu kolizji

Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam – jest to bowiem polisa obowiązkowa i musi spełniać wymagania zawarte w ustawie. Cena natomiast zależy od firmy ubezpieczeniowej – każde towarzystwo kształtuje ją według własnych kryteriów. Podobnie wygląda sytuacja przyznawania i utraty zniżek. W większości towarzystw za spowodowanie szkody właściciel polisy traci 10-20% zniżki, jeśli jednak OC w ostatnim roku było jego pierwszym tego typu ubezpieczeniem, niemal na pewno straci przynajmniej 30% upustu. Jednak także te zasady nie obowiązują zawsze. W jakich sytuacjach wzrost ceny może być nieadekwatny do podanych wyliczeń?

  • Zmiana taryfy

Tabele opłat mogą ulegać zmianie nawet kilka razy w ciągu roku. Polisa jest natomiast zawierana na 12 miesięcy – oznacza to, że podczas trwania ochrony taryfa ubezpieczyciela mogła się zmienić, dlatego wyliczona wysokość składki na kolejny rok może być zupełnie inna. Zdarzają się sytuacje, gdy różnica wynosi ponad 100% – warto wówczas poszukać tańszej oferty w innej firmie. Doskonałym narzędziem do tego celu mogą być kalkulatory internetowe.

  • Historia ubezpieczeniowa

Jeśli kierowca, który spowodował w poprzednim roku szkodę od wielu lat korzysta z ochrony w tej samej firmie, utrata zniżek może nie być tak dotkliwa jak w przypadku nowego klienta.

Nawet, jeśli ma on duże doświadczenie na drodze i od wielu lat ubezpiecza samochód, ubezpieczyciel może zastosować taryfę ulgową dla stałego klienta i podnieść cenę mniej, niż miałoby to miejsce w przypadku osoby ubezpieczanej dopiero drugi raz.

  • Wielkość szkody

Zwykle też znaczenie ma wysokość odszkodowania, jakie musiał wypłacić ubezpieczyciel z tytułu szkody spowodowanej przez ubezpieczonego. Jeśli była to tylko niewielka stłuczka, a świadczenie nie było wysokie, można liczyć na mały wzrost ceny polisy na kolejny rok. Może się jednak zdarzyć, że spowodowany wypadek był poważny, ubezpieczyciel wypłacił ogromną kwotę poszkodowanemu i nowa stawka OC będzie bardzo wysoka – kierowca zostanie uznany za osobę, którego ubezpieczenie jest bardzo ryzykowne. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zatem każdorazowe porównanie przynajmniej kilku ofert.


strata zniżek oc

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC