Ogólne, Ubezpieczenia OC

Szkoda parkingowa a ubezpieczenie samochodu

Na parkingach, gdzie zaparkowanych jest wiele aut, jedno obok drugiego, często zdarzają się wypadki. Zwykle niewielkie, ale jednak wymagające naprawy uszkodzonego samochodu. Czy szkoda parkingowa uprawnia do otrzymania odszkodowania? Co zrobić, aby je uzyskać?

Co to jest szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa to każde zdarzenie, w wyniku którego uszkodzony zostanie samochód na parkingu. Zwykle straty nie są duże – do najczęstszych należy zarysowanie lakieru czy niewielkie wgniecenia spowodowane złą oceną odległości innego kierowcy. Choć szkoda parkingowa zwykle nie jest przyczyną utraty niczyjego zdrowia, naprawa uszkodzonych elementów może sporo kosztować. Kto zapłaci za przywrócenie zniszczonego samochodu do pierwotnego stanu?

Dlaczego nie warto uciekać z miejsca zdarzenia?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że sprawca nie powinien uciekać z miejsca wypadku. Parkingi są bowiem często monitorowane i w wielu przypadkach łatwo ustalić winnego. Poza tym trzeba się także liczyć z obecnością świadków – zwłaszcza na dużych parkingach jest zwykle wiele osób, co także może uniemożliwić anonimowe opuszczenie miejsca zdarzenia. Dlaczego zdemaskowanie sprawcy jest dla niego groźne? Otóż w takiej sytuacji co prawda odszkodowanie na naprawę szkody zostanie wypłacone z ubezpieczenia OC, ale prawie na pewno wystąpi tzw. “regres ubezpieczeniowy”. Termin ten oznacza, że ubezpieczyciel, mimo wypłacenia poszkodowanemu ustalonej kwoty na pokrycie kosztów naprawy, zażąda zwrotu pieniędzy od sprawcy. I choć jest on ubezpieczony – będzie musiał pokryć koszt naprawy z własnych środków. Jeszcze gorsze konsekwencje czekają kierowców, który uszkodzą samochód zaparkowany przy drodze publicznej, a nie na prywatnym parkingu. Wówczas nie tylko będzie trzeba zapłacić za uszkodzenia, ale można także otrzymać mandat wysokości 500zł i 6 punktów karnych.

Co zrobić, gdy zdarzy się szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa

Skoro nie należy uciekać z miejsca zdarzenia, jak należy się zachować? Właściciela uszkodzonego na parkingu samochodu zwykle nie ma – taka jest specyfika tego miejsca. Aby rozwiązać sprawę można więc zrobić dwie rzeczy:

  • poczekać na właściciela – co może trwać długo i jest niezbyt często wybieranym wyjściem,
  • zapisać na kartce swoje dane, przede wszystkim numer telefonu, i wsunąć za wycieraczkę.

Choć takie rozwiązanie nie daje pewności, że właściciel samochodu znajdzie kontakt, jest dobrym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić czas. Ale co zrobić, gdy poszkodowany zadzwoni? Wówczas także są do wyboru dwie możliwości:

  • zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela,
  • rozliczenie we własnym zakresie.

Sprawca nie zawsze chce skorzystać z pomocy ubezpieczyciela, który koszt naprawy weźmie na siebie. Czasem utrata zniżek za bezszkodową jazdę jest niekorzystna, wówczas lepiej jest rozliczyć się z poszkodowanym. Ale warto dobrze przemyśleć decyzję. Utrata zniżek oznacza zwykle ubezpieczenie OC droższe o 100, czasem 200 zł – tymczasem naprawa uszkodzonego samochodu może kosztować znacznie więcej. W takiej sytuacji nie warto z powodu oszczędności w ubezpieczeniu naprawiać szkody na własną rękę. Poza tym trzeba także wiedzieć, że wielu kierowców płaci wysokie składki na ubezpieczenie OC – z przyzwyczajenia do danej firmy. Tymczasem w każdym roku pojawiają się nowe możliwości i często wystarczy przeanalizować dostępne oferty, aby znaleźć tańszą polisę i w ogóle nie odczuć utraty zniżek.

Przeczytaj także: Zniżki OC – jak obniżyć koszt ubezpieczenia?

Co zrobić, gdy sprawca szkody parkingowej uciekł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kontaktu?

Mimo wszystko bardzo często się zdarza, że sprawca szkody po prostu odjeżdża, ryzykując zdemaskowaniem. Niestety wielu poszkodowanych nie wie jak należy się w takiej sytuacji zachować, w związku z czym żadne konsekwencje wobec sprawcy nie zostają wyciągnięte. Tymczasem przede wszystkim należy:

  • sprawdzić monitoring parkingu,
  • poszukać świadków zdarzenia,
  • zawiadomić policję.

Jeśli poszkodowany posiada ubezpieczenie AC, notatka policyjna posłuży jako dowód zdarzenia i podstawa do wypłaty odszkodowania. Jeśli jednak takiej polisy brak, może się okazać, że mimo wszystko trzeba będzie naprawę wykonać na własny koszt – chyba że uda się zidentyfikować sprawcę za pomocą monitoringu i zeznań świadków. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC