Ubezpieczenia na życie

Kiedy warto przystąpić do ubezpieczenia grupowego?

Z propozycją do przystąpienia do ubezpieczenia grupowego spotykasz się przynajmniej kilka razy w ciągu życia. Zarówno przedszkole jak i szkoła oferują taką formę ochrony dla dzieci, w pracy także prawdopodobnie możesz zdecydować się na ubezpieczenie. Kiedy warto skorzystać z oferty?

Ubezpieczenie grupowe

Do najczęściej pojawiających się na rynku ubezpieczeń grupowych należą:

  • ubezpieczenia na życie, do którego można przystąpić w pracy,
  • ubezpieczenia dzieci w przedszkolu i szkole,
  • ubezpieczenia turystyczne w przypadku wyjazdu organizowanego przez biuro podróży,
  • ubezpieczenia oferowane przez bank przy zaciąganiu kredytu.

Warto wiedzieć, że przystąpienie do jakiegokolwiek ubezpieczenia jest dobrowolne. Zdarza się, szczególnie w przedszkolach i szkołach, że wychowawcy wywierają presję na rodzicach, chcąc by jak największa grupa dzieci skorzystała z oferty – im więcej bowiem osób objętych jest ochroną tym na niższą składkę można liczyć. Więcej na temat ubezpieczeń szkolnych przeczytasz w artykule: Pierwszy dzień w szkole – jakie ubezpieczenie wybrać?

Ubezpieczenie grupowe w pracy

Coraz więcej firm oferuje także możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego swoim pracownikom. Ma ono zapewniać zabezpieczenie finansowe ich rodzinom w przypadku śmierci oraz zabezpieczać przed utratą możliwości wykonywania obowiązków służbowych na skutek choroby lub wypadku. Kiedy warto przystąpić do ubezpieczenia? Największym błędem, jaki popełniają osoby decydujące się na taką ochronę, zarówno w pracy jak i podczas ubezpieczania dziecka w szkole, jest nieczytanie dokumentów. Trudno zdecydować, czy oferta jest atrakcyjna bez sprawdzenia jej warunków – nikt nie wybiera indywidualnej polisy bez dokładnego sprawdzenia Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) – natomiast jest to bardzo częste zjawisko przy decydowaniu się na ubezpieczenie grupowe.

Ubezpieczenie grupowe – czym się różni od indywidualnej polisy?

Podstawowym elementem, który skłania do podpisania grupowej polisy jest jej cena. Można liczyć na dużo niższą wysokość składki, niż w przypadku jakiejkolwiek oferty indywidualnej, przede wszystkim dlatego, że ubezpieczyciel oszczędza na obsłudze klientów. Prowizja dla agenta jest wypłacana tylko raz, podobnie jak raz są ustalane warunki umowy i obliczana wysokość składki. Te oszczędności pozwalają na obniżenie ceny – ale w zamian za to osoby, które przystępują do takiego ubezpieczenia, nie mają możliwości indywidualnie dopasować zakresu ochrony. W niektórych sytuacjach, jeśli oferta jest atrakcyjna – mimo wszystko jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość kontynuowania ochrony po zakończeniu pracy. Polisą, którą można przedłużyć wciąż płacąc atrakcyjną cenę, jest na przykład PZU P Plus, którą można kontynuować po zmianie pracy lub przejściu na emeryturę – kupując Indywidualną Kontynuację Ubezpieczenia PZU P Plus. Najważniejsze jednak jest, w przypadku każdej oferty ubezpieczenia grupowego, aby dokładnie zapoznać się z warunkami polisy przed jej podpisaniem.

ubezpieczenie grupowe

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC