Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym

Ubezpieczenie na życie to produkt, który stwarza wiele możliwości. Polisa może bowiem zapewniać ochronę nie tylko dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale także spełniać wiele innych funkcji. Jedną z możliwości, jaką daje, jest ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Co to za produkt? Jak podpisać umowę i czy można ją rozwiązać?

Jakie możliwości stwarza ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym?

Wybierając ubezpieczenie na życie można wybrać jeden z wielu wariantów ochrony. Może to być na przykład ubezpieczenie indywidualne, grupowe czy rodzinne. Ale ciekawe możliwości daje także ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym. Na co można liczyć mając taką ochronę? Przede wszystkim taki produkt zabezpiecza bliskich nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego – daje także możliwość inwestowania części środków. Trzeba jednak sprawdzić, czy takie rozwiązanie jest opłacalne. Co trzeba wiedzieć o tym ubezpieczeniu?

  • Składka ubezpieczeniowa jest podzielona

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że składki opłaca się tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, ale są one podzielone – nie cała wpłacona kwota przeznaczona jest na ochronę beneficjentów czy też samego ubezpieczonego, jeśli wykupił odpowiednie rozszerzenia. Część środków jest bowiem inwestowana.

Przeczytaj także: Dodatki do ubezpieczenia na życie – jakie wybrać?

  • Umowa zawierana jest na długi czas

Aby zysk z zainwestowanych pieniędzy miał szansę wzrosnąć, umowa musi trwać dość długo. Dlatego ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym to przeważnie umowa długoterminowa – na 10-30 lat. Istnieją co prawda produkty, z których można korzystać krótko – na przykład tylko dwa lata – jednak w takim przypadku nie należy liczyć na to, że zyski będą wysokie.

  • Ubezpieczony sam decyduje, jaka część składki przeznaczona jest na cel inwestycyjny

Ponadto decyzja podjęta przy podpisywaniu umowy nie jest ostateczna – ubezpieczony może ją w dowolnej chwili zmienić i zwiększyć lub zmniejszyć część składki przeznaczoną na inwestycję. Towarzystwo ubezpieczeniowe decyduje jedynie o tym, jaka jest minimalna wysokość wpłacanej składki.

  • Część ochronna gwarantuje wypłatę świadczenia bez względu na powodzenie inwestycji

Ta część składki, która była przeznaczona na ochronę, gwarantuje wypłatę sumy ubezpieczenia w razie zdarzenia ubezpieczeniowego bez względu na to, jakie zyski uzyskano z inwestycji oraz jak dużo czasu minęło od zawarcia umowy (chyba że obowiązuje jeszcze okres karencji).

Przeczytaj także: Karencja ubezpieczenia – co to jest? Do czego służy?

  • Fundusze kapitałowe posiadają otwartą strukturę

Oznacza to, że dopuszczają możliwość samodzielnego inwestowania przez ubezpieczonego. W tym celu wystarczy zalogować się na specjalnie do tego celu utworzonej platformy internetowej i samodzielnie podejmować decyzje. Możliwy jest zakup akcji, obligacji czy złota.

Czym się różni ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym od polisolokaty?

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym różni się od polisolokaty, z której można zrezygnować w każdej chwili bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Polisolokata nie jest także ubezpieczeniem długoterminowym – zwykle umowa podpisywana jest na okres nieprzewyższający trzech lat. Szczegółowe informacje dotyczące możliwości rozwiązania umowy w każdym przypadku znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), które należy przeanalizować przed podpisaniem umowy. 

Ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym

Jak rozwiązać umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym?

Umowa ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym, podobnie jak każda inna polisa na życie, może zostać rozwiązana. W tym przypadku zbyt szybka rezygnacha jednak nie jest opłacalna – wiąże się bowiem z poniesieniem często wysokich kosztów. Rozwiązanie umowy równoznaczne jest bowiem z jej wykupem oraz koniecznością poniesienia opłaty likwidacyjnej. Niższe koszty poniesie klient, który w trakcie trwania umowy zdecyduje się na wykup częściowy, czyli wypłatę zgromadzonych środków, ale bez rozwiązywania umowy. 

Czy warto podpisać umowę ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym?

W przypadku tego typu ubezpieczeń nie można przewidzieć, jaki wynik finansowy osiągnie produkt. Polisa związana jest bowiem z ryzykiem inwestycyjnym. Dlatego aby zwiększyć szanse na opłacalność przedsięwzięcia, ważne jest, aby dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe i nie musieć rezygnować z ubezpieczenia przed czasem.

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC