Ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie w ciąży 

Zdarza się, że kobieta w ciąży nie jest objęta żadnym ubezpieczeniem – planując przyjście na świat dziecka wiele przyszłych mam nie podejmuje pracy. Jeśli dodatkowo taka kobieta nie zarejestruje się u Urzędzie Pracy – może dojść do sytuacji, w której w tak ważnym momencie życia nie posiada żadnego prawa do ubezpieczenia. Co  wtedy? 

Ubezpieczenie – ciąża 

Na szczęście polskie prawo obejmuje ciężarne kobiety specjalna opieką – bez względu na to, czy posiadasz ubezpieczenie czy nie – możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a więc bezpłatnie. Mówi o tym art. 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to szczególnie ważne, dlatego, że podczas ciąży niektóre badania są obowiązkowe. Należą do nich: 

  • 10 wizyt u lekarza ginekologa 

Dwie wizyty w pierwszym trymestrze, trzy w drugim trymestrze, cztery wizyty w trzecim trymestrze, a jeśli poród nie nastąpi do 40 tygodnia ciąży – bezpłatna jest także dalsza opieka. 

  • 3 badania USG 

Jeśli Twój lekarz ginekolog ma w gabinecie aparat do USG – a jest to już standardowy sprzęt, takich badań może być znacznie więcej. 

  • Morfologia krwi i badanie moczu 

Morfologie należy robić co miesiąc – jest to najczęściej powtarzane badanie w czasie ciąży. 

  • Test obciążenia glukozą 

Częstą przypadłością kobiet ciężarnych jest cukrzyca ciążowa – aby zapobiec niebezpieczeństwom z niej wynikającym, należy sprawdzić reakcje organizmu na cukier. 

  • Posiew 

Badanie posiewowe przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców  B-hemolizujących 

  • Inne badania 

W razie konieczności lekarz prowadzący może skierować ciężarną kobietę na dodatkowe badania – ale nie jest to obowiązkowe i nie w każdym wypadku jest taka potrzeba. 

Nawet jeśli nie posiadasz prawa do ubezpieczenia – żadna placówka medyczna pracująca w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia nie może odmówić Ci tych świadczeń. Również podczas porodu masz konstytucyjnie zagwarantowane prawo do przyjęcia do szpitala. Jeśli w danej placówce nie ma miejsc i nie możesz zostać przyjęta – szpital ma obowiązek skierować Cię gdzie indziej a pomoc musi zostać udzielona na czas. Bezpłatna opieka nad kobietą ciężarną kończy się jednak 6 tygodni po porodzie – wówczas stracisz prawo do świadczeń jeśli nie posiadasz ubezpieczenia. Inaczej jest w przypadku dziecka – będzie ono mogło korzystać z bezpłatnych świadczeń do osiemnastego roku życia. 

Ubezpieczenie w ciąży – indywidualna ochrona 

Poza obowiązkowymi badaniami warto jednak zadbać o możliwość poddania się dodatkowym testom – może się okazać, że ciąża nie przebiega prawidłowo lub po prostu źle ją znosisz – dostęp do większej ilości świadczeń zapewni Ci prywatna opieka medyczna. Możesz także opłacając polisę zapewnić sobie dodatkowe środki finansowe po urodzeniu dziecka. Więcej o rodzajach polis dla kobiet w ciąży przeczytasz w artykule: Ubezpieczenie w ciąży – gdzie kupić? Także w sytuacji, kiedy wyjeżdżasz za granicę oczekując dziecka – warto zadbać o dodatkową ochronę. O tym, jak to zrobić przeczytasz tutaj. 

750x200 banner ubezpieczenie w ciąży

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC