Ubezpieczenia OC

Umowa darowizny samochodu – jak powinna wyglądać?

Darowizna to częsta forma przeniesienia dóbr – zarówno rzeczowych, jak i pieniędzy. Przeważnie stosowana jest pomiędzy członkami rodziny lub dotyczy przekazania majątku na cele charytatywne. Ale przenieść własność w akcie darowizny można na dowolną osobę, także niespokrewnioną ani nie będącą organizacją pożytku publicznego. Jak zatem przekazać samochód, aby skutecznie zmienił właściciela? Jak powinna wyglądać umowa darowizny samochodu? Podpowiadamy!

Umowa darowizny samochodu – czy jest potrzebna, gdy auto zostanie przekazane osobie z rodziny?

Umowa darowizny samochodu to dokument potwierdzający zmianę właściciela auta. Najczęściej wóz przekazywany jest osobie z rodziny. Jeśli darowizna dotyczy osób najbliższych, można dzięki tej formie przekazania przedmiotu uniknąć konieczności zapłacenia podatku – ale nie zawsze. Ustawa o podatku od spadków i darowizn najniższe stawki podatku – i zarazem najwyższą kwotę wolną od podatku – przewidziała dla osób z tzw. I grupy podatkowej. Należą do niej:

  • małżonek (osoba pozostająca w związku małżeńskim z udzielającym darowizny, nie dotyczy związków z przeszłości, a więc np. byłego męża),
  • zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki),
  • wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie),
  • rodzeństwo,
  • pasierb,
  • ojczym,
  • macocha,
  • teściowie
  • zięć,
  • synowa.

Wśród tych osób wyróżnia się także grupę osób zwolnioną z konieczności opłacania podatku, tak zwaną O grupę podatkową. Takie wyszczególnienie nie zostało jednak ujęte w ustawie, stosuje się je wyłącznie w celu ustalenia wysokości należnego podatku i możliwości korzystania ze zwolnienia. Na liście znajdują się te same osoby, co w I grupie podatkowej, z wyłączeniem jedynie powinowatych – a więc teściów, synowej i zięcia. Umowa darowizny samochodu jest jednak konieczna nawet w sytuacji, gdy nie zachodzi potrzeba zapłacenia podatku. Aby jednak darowizna dla tej grupy osób była faktycznie zwolniona z podatku, trzeba dokonać zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym. Jest na to sześć miesięcy od dnia otrzymania darowizny. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2.

Jak powinna wyglądać umowa darowizny samochodu?

Z artykułu 890 Kodeksu cywilnego jasno wynika, że umowa darowizny samochodu musi mieć formę pisemną. Ten sam artykuł sugeruje, że umowa powinna mieć formę aktu notarialnego, ale pozostaje ważna, jeśli darowizna doszła do skutku. Jeśli więc spisana umowa nie jest potwierdzona notarialnie, ale samochód został przekazany – uznaje się ją za ważną. Umowa darowizny samochodu to dokument, w którym darczyńca zobowiązuje się na przekazanie własności na rzecz obdarowywanego bez konieczności ponoszenia przez niego jakichkolwiek kosztów.

umowa darowizny samochodu

Umowa darowizny samochodu powinna jednak posiadać elementy, które pozwalają na identyfikację darczyńcy i obdarowywanego, oraz określenie przedmiotu darowizny. Dokument powinien zatem zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia umowy;
  • dane darczyńcy (imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego lub paszportu);
  • dane osoby obdarowywanej (takie same, jak dane darczyńcy);
  • dokładne określenie przedmiotu darowizny, w przypadku samochodu – pozwalające na jego identyfikację, a więc marka, model, numer rejestracyjny, numer silnika, numer nadwozia, rok produkcji auta oraz numer karty pojazdu, jeśli została wydana;
  • wartość przekazywanego samochodu, wyrażoną w złotówkach;
  • datę przekazania pojazdu.

umowa darowizny samochodu

Jakie formalności wiążą się z otrzymaniem darowizny w postaci samochodu?

Przekazanie samochodu w akcie darowizny rodzi obowiązki zarówno po stronie darczyńcy jak i nowego właściciela auta. Poza dobrze skonstruowaną umową darowizny samochodu i zgłoszeniem faktu jego otrzymania w Urzędzie Skarbowym (lub opłaceniem podatku, jeśli zachodzi taka konieczność), trzeba odwiedzić jeszcze kilka miejsc.

  • Przerejestrowanie pojazdu

Umowa darowizny samochodu, jeśli jest właściwie sporządzona, niesie konsekwencje w postaci konieczności przerejestrowania auta. Zmiana właściciela samochodu musi być odnotowana w Wydziale Komunikacji. Na złożenie wniosku o przerejestrowanie obdarowany ma 30 dni od dnia przekazania darowizny.

  • Towarzystwo ubezpieczeniowe

Podpisanie umowy darowizny samochodu rodzi także obowiązek zgłoszenia zmiany właściciela auta w zakładzie ubezpieczeniowym, w którym jest on ubezpieczony. Ciąży on na darczyńcy. W ciągu 14 dni od dnia przekazania auta powinien on zgłosić ubezpieczycielowi fakt przekazania pojazdu. Wówczas polisa OC zostaje przeniesiona na nowego właściciela i może on opłacać ją do czasu wygaśnięcia, jeśli umowa dotyczy OC na raty, wypowiedzieć lub korzystać z niej do wygaśnięcia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zmiany właściciela samochodu, ubezpieczenie OC nie będzie przedłużone automatycznie – ochrona wygaśnie ostatniego dnia umowy. Należy zatem podpisać nową polisę, aby nie dopuścić do przerwy w ubezpieczeniu – grożą za to wysokie kary. Więcej o grzywnach za brak ochrony przeczytasz w artykule: Co grozi za brak OC? W 2019 roku wzrastają opłaty karne!

ubezpieczenie OC

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC