Ubezpieczenia OC

Warsztat samoobsługowy

W Europie powstaje coraz więcej warsztatów samochodowych, w których można samodzielnie naprawić auto. W Polsce także pojawiają się takie miejsca, i choć ich popularność rośnie, wciąż wiele osób nie jest świadomych ich istnienia. Kto korzysta z usług warsztatów samoobsługowych?

Warsztat samoobsługowy – co oferuje?

Warsztat samoobsługowy to miejsce wyposażone w kanał i odpowiedni sprzęt, który umożliwia samodzielne naprawy samochodu. Nawet w przypadku nowych samochodów część obsługi, taka jak wymiana płynów eksploatacyjnych czy proste naprawy, są możliwe do przeprowadzenia przez użytkownika we własnym zakresie. I wiele osób chętnie podejmuje się tych zadań. Ale co zrobić, jeśli nie dysponujesz odpowiednimi narzędziami lub – co gorsza – nie posiadasz podnośnika ani kanału? Wówczas rozwiązaniem są właśnie takie warsztaty. Za niewielką opłatą możesz sam zadbać o swój wóz – jest to zdecydowanie tańsza opcja niż każdorazowa wizyta w tradycyjnym warsztacie i opłata za robociznę. Niestety wiele osób nie jest świadoma istnienia takich miejsc, wciąż największą grupą klientów warsztatów samoobsługowych są mechanicy, którzy po godzinach pracy etatowej wykonują dodatkowe zlecenia, przeważnie dla znajomych i rodziny.

Warsztat samoobsługowy – ile kosztuje samodzielna naprawa?

Korzystanie z samoobsługowego stanowiska do naprawy auta nie jest drogie – za mniej niż 20zł można wypożyczyć podstawowe stanowisko bez dostępu do kanału, ale wyposażone w niezbędne narzędzia. Kilka złotych więcej za godzinę trzeba zapłacić za miejsce na podnośniku dwukolumnowym, również z dostępem do podstawowych narzędzi. Niektóre warsztaty za dodatkową opłatą udostępniają sprzęt do prania tapicerki oraz specjalistyczne narzędzia, niedostępne w podstawowym pakiecie. Nie zawsze też jesteś całkowicie zdany sam na siebie – część tego typu miejsc oferuje, za dodatkową opłatą, pomoc doświadczonego mechanika w przypadku trudniejszych napraw. Możesz zatem sam wykonać tę część, którą potrafisz – a najtrudniejsze sprawy skonsultować z fachowcem.

Warsztat samoobsługowy – jak z niego korzystać?

Przede wszystkim musisz się umówić na termin naprawy – zwykle wymagany jest kontakt telefoniczny. Powinieneś także zastanowić się, co będziesz chciał zrobić i ile zabierze Ci to czasu – aby możliwe było prowadzenie kalendarza wizyt, konieczne jest ustalenie orientacyjnego czasu każdej naprawy. Podając go rozsądnie jest doliczyć zapas – nie będzie wówczas problemu, jeśli coś pójdzie nie tak lub potrwa dłużej niż planowałeś, zapłacić i tak musisz jedynie za rzeczywisty czas spędzony w warsztacie. Warto także pomyśleć o częściach, które mogą Ci być potrzebne – samodzielny zakup często wiąże się z wysoką ceną, klienci detaliczni nie mogą liczyć na zniżki w hurtowniach. Dlatego wiele warsztatów samoobsługowych oferuje także możliwość zamówienia potrzebnych elementów, ale trzeba to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli pomysł na taki biznes Ci się podoba, więcej informacji o tym, jak go założyć i prowadzić znajdziesz w artykule: Jak założyć warsztat samoobsługowy?

 

warsztat samoobsługowy - jak ubezpieczyć biznes?

The following two tabs change content below.

Tomasz Litke

Specjalista ds. ubezpieczeń. Wciąż poszukuje nowych rozwiązań, które pomogą klientom znaleźć najlepszą ofertę. Wspiera także agentów ubezpieczeniowych organizując szkolenia i dzieląc się swoją wiedzą. W wolnych chwilach pisze artykuły dla Poradnika, dzięki którym łatwiej odnaleźć się w świecie ubezpieczeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC