Ogólne

Wypadek na przejściu dla pieszych – co zrobić po zdarzeniu?

Wypadek na przejściu dla pieszych nie jest zdarzeniem rzadkim. Niestety nieuwaga – zarówno kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, jak i brak ostrożności pieszych – często prowadzi do kolizji. Są one szczególnie groźne, gdyż pieszy nie jest chroniony karoserią samochodu. Jakie prawa ma osoba potrącona w takim miejscu?

Kto jest winny, gdy zdarzy się wypadek na przejściu dla pieszych?

Przepisy Kodeksu cywilnego jasno określają, że winę za wypadek na przejściu dla pieszych ponosi kierowca. Ale nie zawsze tak jest. Od tej zasady są bowiem wyjątki. Kiedy kierowca jest zwolniony z odpowiedzialności?

  • gdy winę za zdarzenie ponosi osoba trzecia;
  • kiedy szkoda wystąpiła na skutek siły wyższej;
  • zawsze wtedy, gdy ewidentnie winny jest sam poszkodowany.

Co do zasady uznaje się jednak winę kierowcy. Jeśli występują przesłanki, które mogą ściągnąć z niego odpowiedzialność, to on sam musi udowodnić swoją niewinność. Jeśli tego nie zrobi – będzie musiał odpowiedzieć za zdarzenie. Potrącony pieszy nie ma bowiem obowiązku udowadniać winy kierowcy.

Odszkodowanie za wypadek na przejściu dla pieszych

Osoba pokrzywdzona w takim zdarzeniu (lub jej rodzina) ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Jednak warto wiedzieć, że można się ubiegać w takiej sytuacji o różne świadczenia. W razie wypadku można się ubiegać o:

  • zadośćuczynienie za doznaną krzywdę;
  • zwrot kosztów leczenia;
  • rekompensatę kosztów poniesionych na rehabilitację i przystosowanie domu do nowych warunków, jeśli poszkodowany został trwale okaleczony;
  • zwrot kosztów poniesionych na zmianę zawodu, jeśli dotychczas wykonywana praca nie może już być źródłem dochodów;
  • renta wyrównująca mniejsze dochody po utracie możliwości kontynuowania dotychczasowej pracy.

Wypadek na przejściu dla pieszych – co powinien zrobić poszkodowany?

Oczywiście wszystko zależy od tego, jak poważny był wypadek. Jeśli jednak poszkodowany jest w stanie podjąć jakiekolwiek działania samodzielnie, powinien:

  • zadzwonić po policję i dopilnować, aby został spisany protokół zdarzenia;
  • jeśli nie ma potrzeby wzywania funkcjonariuszy, a kierowca nie uchyla się od odpowiedzialności, należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. O tym jak t zrobić, przeczytasz w artykule: Oświadczenie sprawcy kolizji – co powinno zawierać?;
  • jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie, jeśli jest taka konieczność. Nawet jeśli poszkodowany czuje się dobrze, potrzebne będą dokumenty potwierdzające stan jego zdrowia i rozpoczęcie leczenia – inaczej uzyskanie odszkodowania z tytułu poniesionych obrażeń nie będzie możliwe.
  • zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy, jeśli odszkodowanie ma być wypłacone z jego polisy OC;
  • poinformować swojego ubezpieczyciela o zdarzeniu, jeśli poszkodowany chce się ubiegać także o świadczenie z innej polisy.

Wszystkie informacje dotyczące tego, jak należy się zachować po wypadku i jakie kroki podjąć, aby uzyskać odszkodowanie, można uzyskać także od zakładu ubezpieczeniowego. Wymienione wyżej czynności można więc wykonać w innej kolejności.

Co zrobić, gdy ma miejsce wypadek na przejściu dla pieszych, a sprawca zbiegł?

Niestety zdarzają się sytuacje, gdy uzyskanie informacji dotyczących numeru polisy ubezpieczeniowej sprawcy nie jest możliwe. Do takich zalicza się bez wątpienia ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia. Czasem powodowana jest przez strach przed odpowiedzialnością, czasem brak aktualnego ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji jednak również nie ma powodu do zmartwień – odszkodowanie i tak zostanie wypłacone. W przypadku, gdy sprawca zbiegnie lub nie ma ważnej polisy, wypłaci je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jeśli dane sprawcy zostały ustalone dopiero po wypłacie świadczenia, to właśnie ta instytucja będzie ubiegać się o zwrot wydatków. Sprawa nie będzie jednak dotyczyła bezpośrednio osoby poszkodowanej. 

Wypadek na przejściu dla pieszych – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Trzeba jednak pamiętać, że odszkodowanie może nie zostać wypłacone. Odmowną decyzję w sprawie świadczenia może wydać ubezpieczyciel, jeśli sprawcą był sam pieszy lub jeśli będąc pod wpływem alkoholu złamie przepisy ruchu drogowego. Również kierowca, jeśli w tym samym wypadku dozna uszczerbku na zdrowiu, jest pozbawiony wszelkich praw, jeśli prowadził samochód pod wpływem substancji odurzających.

Warto pamiętać o swoich prawach. Gdy darzy się wypadek na przejściu dla pieszych właściwe postępowanie pozwoli odzyskać wszystkie pieniądze przeznaczone na powrót do zdrowia, a także zrekompensować wszelkie koszty poniesione w związku z wypadkiem.

 

Ubezpieczenie OC i AC 

 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC