Ubezpieczenia dla firm

Wypowiedzenie umowy najmu – lokal użytkowy 

Zasady dotyczące wypowiedzenia umowy najmu w przypadku lokalu użytkowego w niektórych sytuacjach mogą się różnić od wypowiedzenia umowy dotyczącej wynajęcia mieszkania. W zależności od typu umowy – zadanie może okazać się skomplikowane.  

Umowa najmu – lokal użytkowy 

Jeśli potrzebny Ci lokal użytkowy w konkretnym miejscu – raczej nie szukasz możliwości zakupu go na własność. Większość firm korzysta z możliwości wynajęcia – chyba, że firma ma już długą tradycję i pojawia się możliwość wykupienia lokalu, który zajmuje. Jest to jednak sytuacja rzadka. Znacznie częściej zdarzają się umowy najmu. Jak wygląda taki dokument? Czy procedura rezygnacji różni się od zasad dotyczących wypowiedzenia umowy wynajęcia mieszkania? Zasadniczo nie ma wielkich różnic, jedynie szczegóły umowy mogą być odmienne. Istnieją dwie formy umowy, jaką można podpisać: 

  • umowa na czas określony, 
  • umowa na czas nieokreślony. 

W przypadku umowy na czas nieokreślony podstawowa różnica dotyczy okresu wypowiedzenia – prowadzenie firmy w takim lokalu wymaga dłuższego czasu na zmianę miejsca działalności, niż w przypadku konieczności zmiany mieszkania. Znacznie powszechniejsze jest jednak podpisywanie umów na czas określony.  

Jak wypowiedzieć umowę zawartą na czas określony? 

Zawarcie umowy na czas określony ma na celu zabezpieczenie interesów obu stron. Przede wszystkim daje gwarancję najemcy, że koszty związane z promocją firmy działającej pod danym adresem nie przepadną w związku ze zmianą miejsca prowadzenia działalności. Dla wynajmującego jest to z kolei pewność, że przez określony w umowie czas będzie otrzymywał czynsz i nie będzie potrzeby szukania nowego najemcy, co wiąże się ze stratami finansowymi i dodatkowymi kosztami (często potrzebny jest remont, przeprowadzenie stosownych napraw). Jeśli jednak strony chcą na wszelki wypadek umożliwić sobie rezygnację z umowy, musi zawierać ona zapis o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia. Przepisy wymagają także, aby umowa zawierała jednoznacznie określony przypadek, w którym może nastąpić wypowiedzenie. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których najemca nie dotrzymuje warunków umowy lub dopuszcza się rażących zaniedbań, które są powodem zniszczenia mienia właściciela. W takim przypadku istnieje możliwość wypowiedzenia umowy, nawet jeśli nie zawiera ona zapisu o możliwości wypowiedzenia jej przed czasem.  

Umowa na czas określony powyżej 10 lat 

Warto wiedzieć, że po upłynięciu czasu, na który została zawarta umowa najmu na czas określony, jeśli najem trwa nadal i czynsz wpływa na konto właściciela – automatycznie zostaje uznana za umowę na czas nieokreślony. Oznacza to, że można ją w dowolnym momencie wypowiedzieć w normalnym trybie. Taka sama sytuacja ma miejsce, kiedy umowa na czas określony trwa dłużej niż 10 lat. Wyjątek stanowi sytuacja, w której obiema stronami umowy są przedsiębiorcy. Wówczas musi minąć nie 10 a 30 lat, aby zmienił się status umowy.  

ubezpieczenie lokalu

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC