Ubezpieczenia turystyczne

Zabieramy psa na wakacje

Lato to czas podróży, zarówno tych bliskich jak i dalszych, zagranicznych. Co zrobić, kiedy jesteśmy właścicielami psa i nie chcemy zostawiać go w domu? Jeśli odpowiednio przygotujemy się do wyjazdu możemy spokojnie zabrać zwierzaka ze sobą. Będziemy spokojniejsi, pies także nie będzie stresował się brakiem właścicieli ani pobytem w hotelu. O czym musimy pamiętać, gdy zabieramy psa na wakacje?

Jak przewozić psa w samochodzie  

Przede wszystkim w miarę możliwości musimy wybrać odpowiednią porę wyjazdu. Letnie upały są dla zwierząt bardzo męczące dlatego najlepiej unikać podróżowania między 11 a 17 godziną. Trzeba też uważać na poranne korki jeśli planujemy przejeżdżać przez duże miasto. Najlepiej więc jechać w nocy jeśli to dłuższa podróż lub wcześnie rano jeśli droga potrwa nie więcej niż trzy, cztery godziny. Jeśli używamy klimatyzacji należy pamiętać, że nie należy obniżać temperatury w pojeździe o więcej niż pięć stopni – zarówno ludzie jak i zwierzęta mogą w ten sposób narazić się na przeziębienie. Bez względu na to czy używamy klimatyzacji w samochodzie czy nie – pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać psa samego w zamkniętym pojeździe. Temperatura wewnątrz podnosi się bardzo szybko w upalne dni i jest to bardzo niebezpieczne. Można pomyśleć o zamontowaniu specjalnych rolet, które zabezpieczają przed wpadaniem słońca przez okna i tym samym pomagają obniżyć temperaturę wnętrza samochodu – jednak nawet takie rozwiązanie nie jest na tyle skuteczne, aby zostawić psa samego.

Bezpieczeństwo podczas jazdy

Podczas jazdy należy także zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowcy jak i zwierzęcia. Mniejsze psy można przewozić w specjalnych transporterach, dla większych są dostępne na rynku specjalne klatki samochodowe. Zabezpieczą naszego ulubieńca na przykład przed skutkami gwałtownego hamowania. Bez względu jednak na to, jakie rozwiązanie wybierzemy – obowiązkowe są częste postoje. Nie rzadziej niż co dwie godziny musimy się zatrzymać, pozwolić psu na spacer, załatwienie potrzeb fizjologicznych oraz zapewnić mu dostęp do wody. Właściciele czworonogów wiedzą, że wiele z nich cierpi także na chorobę lokomocyjną i źle znosi podróże. Można wówczas przed wyjazdem udać się do weterynarza i zapytać o leki, które łagodzą tę dolegliwość. 

Zabieramy psa na wakacje – czy potrzebny jest paszport dla psa?

Aby pies mógł towarzyszyć nam podczas wyjazdu musimy sprawdzić, jakie zasady obowiązują w miejscu, które chcemy odwiedzić. Jakikolwiek by nie był cel wycieczki zwierzę musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia i komplet szczepień. Trzeba też wyrobić paszport dla zwierzęcia. Jest to niewielki koszt 51zł a uchroni nas przed mandatem jeśli zwierzę ucieknie. W takim paszporcie znajduje się informacja o szczepieniu na wściekliznę oraz dane identyfikacyjne. Pies powinien mieć bowiem chip lub tatuaż umożliwiający potwierdzenie tożsamości. Ponadto różne kraje mają dodatkowe przepisy dotyczące pobytu zwierząt zza granicy. Aby dostać się na Martę, do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Szwecji – musimy dodatkowo sprawdzić poziom przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi wścieklizny. Takie informacje należy sprawdzić zanim udamy się w podróż. 

Zabieramy psa na wakacje

Ubezpieczenie psa w podróży 

Jeśli dobrze przygotowaliśmy się do wyjazdu na pewno zmniejszamy ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń. Ale tak jak ludzie – zwierzęta czasem chorują lub ulegają wypadkowi w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Dlatego ubezpieczenie psa powinno znaleźć się na naszej liście zadań przed wakacjami. Również na co dzień takie ubezpieczenie bywa bardzo przydatne jednak na wakacjach jest szczególnie ważne. Koszty pomocy weterynaryjnej za granicą mogą być duże i dobrze się przed nimi zabezpieczyć. Drugim ważnym punktem w kwestii ubezpieczeń jest OC – nie wiemy jak nasz pupil zachowa się w nieznanym otoczeniu a przecież będziemy odwiedzać hotele, restauracje, zwiedzać okolicę – może się zdarzyć, że nasz pies coś zniszczy lub wyrządzi komuś krzywdę. Mając wykpione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej możemy podróżować spokojnie, nie martwiąc się o takie sprawy.  

Przeczytaj także: Ubezpieczenie dla psa – czy warto je kupić?

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC