Zadzwoń teraz:
Ogólne, Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie budowy – co i jak?

Jeśli w Twoim życiu przyszedł czas na budowę domu czeka Cię wiele pracy. Dom to ogromna radość ale także wiele codziennych wyzwań. Warto nie marnować więc cennego czasu na niwelowanie skutków nieoczekiwanych zdarzeń i nie podnosić kosztów inwestycji. Dzięki ubezpieczeniu domu już na etapie budowy – jest to możliwe. 

Ubezpieczenie budowy  

Definicja budowy jest przez ubezpieczycieli określana bardzo różnie. Informacje na temat tego, co dokładnie oznacza „budowa” i jakie ramy czasowe obejmuje znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zwykle możemy ubezpieczyć powstający budynek już na etapie wyznaczenia granic działki przez geodetę (tak definiuje początek robot m.in. PZU), ale zdarza się, że za rozpoczęcie prac przyjmuje się dzień pierwszego zapisu w Dzienniku Budowy (taką interpretację podaje m.in. Allianz). Należy się także zapoznać z OWU pod kątem określenia dokładnego przedmiotu ubezpieczenia. Spodziewamy się, że są to ściany, tynki, okna i drzwi, instalacje – ale te wszystkie elementy są dokładnie wyszczególnione w warunkach ubezpieczenia i każdy ubezpieczyciel ma prawo inaczej skompletować listę.

Również ubezpieczenie innych budynków niż mieszkalne (a więc na przykład budynki gospodarcze znajdujące się w obrębie naszej działki) podlegają ubezpieczeniu – ale jeśli ich nie planujemy – warto wiedzieć, z których umów dodatkowych możemy zrezygnować zachowując kompleksową ochronę. Jeśli nie posiadamy dodatkowych budynków, wiat ani garażu – w wielu przypadkach możemy liczyć na niższą składkę. 

Ubezpieczenie budowy domu – jaką ochronę zyskujemy?  

Ubezpieczenie domu w budowie nie jest obowiązkowe. Dla nas oznacza to, że ubezpieczyciel ma pełną swobodę w konstruowaniu umowy i ustalaniu warunków ubezpieczenia. Co za tym idzie – także w tworzeniu listy zdarzeń, od których chroni ubezpieczenie – i listy wyłączeń czyli takich okoliczności, w których ubezpieczenie nie zadziała. Takim nieoczywistym ryzykiem jest np. przepięcie. Niektóre polisy zawierają ochronę przed takim zdarzeniem – w innych znajdziemy je na wspomnianej liście wyłączeń. Dobrze jest więc zastanowić się, jakie ryzyka są dla nas faktycznie największe – jeśli na przykład budujemy dom nad jeziorem – warto zabezpieczyć się przed zalaniem. 

W umowach znajdziemy często także sformułowanie „franszyza integralna”. Oznacza to, że szkody do pewnej kwoty nie są pokrywane przez ubezpieczyciela. Dla przykładu Allianz ustalił tę kwotę na 100zł. Dopiero kiedy szkoda będzie większa od tej kwoty możemy się zwrócić o wypłacenie świadczenia. Podobne cechy ma „udział własny”. Tutaj określa się procentowo lub kwotowo udział osoby ubezpieczonej w szkodzie – co oznacza, że w każdym przypadku wypłacone świadczenie będzie pomniejszone o ustaloną kwotę. 

Ubezpieczenie domu w budowie  wymaga przeczytania wielu dokumentów, ale jest to niezbędne aby nasza polisa dawała nam faktyczną ochronę. Niestety ubezpieczenie to może mieć tak skomplikowaną formę, że nie jest możliwe stworzenie prostej porównywarki internetowej. Zakres ochrony zależy od nas a oferty są bardzo zróżnicowane. Najrozsądniej będzie więc skorzystać z pomocy doradcy, gdyż w tym gąszczu zapisów łatwo się zgubić. 
Tym, co jest pewne – jest niewątpliwie fakt, że o ubezpieczeniu domu w budowietrzeba pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem prac. Rozsądnie jest także nie kupować od razu drogiego ubezpieczenia tylko zwiększać ochronę wraz z postępem prac i zwiększającą się wartością naszej nieruchomości.

 

ubezpieczenie budowy domu

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!