Ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania zimą – czy warto o nim pomyśleć

5/5 - (4 votes)

Zimy w ostatnich latach są ciepłe, a mróz zaskakuje rzadko. Mimo wszystko jest to sezon grzewczy, podczas którego włączone są wszelkie piecyki i kaloryfery. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie mieszkania zimą? Czy brak mrozów jest powodem, aby się wstrzymać z taką decyzją?

Zima – jak wpływa na domy i mieszkania?

Nawet jeśli przez większość kalendarzowej zimy nie ma mrozu i nie pada śnieg, wystarczy nawet kilka dni z niższą temperaturą, aby zagrożenie powstaniem szkody wzrosło. Szczególnie niebezpieczne dla instalacji i budynków są gwałtowne skoki temperatur. Wówczas pogarszają się fizyczne właściwości ciał stałych, a do budynku może się dostać wilgoć i chłód. To wtedy właśnie włączone są wszystkie urządzenia grzewcze – te zaś lubią płatać figle. O czym trzeba pamiętać?

Co można zyskać kupując ubezpieczenie mieszkania zimą?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wszystkie instalacje grzewcze wymagają regularnych przeglądów. Zepsute grzejniki są najczęstszą przyczyną pożarów. Aby uniknąć kosztów związanych z remontem lub koniecznością odbudowy domu z tego powodu, przede wszystkim należy sprawdzać instalacje i sprawność wszystkich używanych urządzeń. Mimo to jednak wypadki się zdarzają i może wybuchnąć pożar. Aby się przed tym uchronić wystarczy już podstawowa polisa mieszkaniowa.

Przeczytaj także: Przegląd domu jednorodzinnego – jak często powinien być przeprowadzany? Co warto sprawdzać?

Przepięcia – czy takie zagrożenia występują zimą?

Kolejnym niebezpieczeństwem, które może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa nieruchomości, są przepięcia. Zmiany napięcia zasilającego na wyższe niż znamionowe są bardzo częstą przyczyną pożarów, a zdarzają się nie tylko podczas wyładowań atmosferycznych latem. Także zimą, kiedy zdarzają się przerwy w dostawie prądu, mogą stanowić problem. Aby zabezpieczyć się przed zgubnymi skutkami przepięć należy wybrać odpowiednią polisę ubezpieczeniową – może się bowiem zdarzyć, że wybrane ubezpieczenie nie chroni przed ewentualnym przepięciem. Informacje o tym, czy stanowi to podstawę wyłączenia odpowiedzialności, czy też można liczyć na odszkodowanie – zawarte są w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). 

Uszkodzenie zamarzniętej instalacji

Zima to także czas, kiedy pojawia się ryzyko pęknięcia instalacji po jej zamarznięciu. W przypadku tego typu uszkodzeń sprawa nie jest oczywista – nie każde ubezpieczenie zagwarantuje zwrot kosztów za takie zdarzenie. W większości ubezpieczeń w wariancie podstawowym pęknięcie bojlera czy rury kanalizacyjnej stanowi podstawę do wyłączenia odpowiedzialności. Aby mieć pewność, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, trzeba dokładnie sprawdzić ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i w razie potrzeby dokupić stosowny dodatek. Pękania mrozowe są mało prawdopodobne, kiedy zimy są ciepłe, jednak wystarczy kilka dni silnego mrozu, aby spowodowały spore zniszczenia.

Ubezpieczenie mieszkania zimą potrzebne także z innych powodów

Ubezpieczenie mieszkania zimą jest potrzebne nie tylko ze względu na zagrożenia, jakie niesie ta pora roku. Oczywiście odszkodowanie za zniszczenia w wyniku na przykład pożaru jest niezbędne, aby przetrwać trudny czas, ale zima, nawet ta bezśnieżna, jest czasem wyjazdów na narty. Sztucznie naśnieżane stoki są atrakcją dla turystów w tym czasie, a ich domy i mieszkania pozostają wówczas bez opieki. Warto więc zastanowić się, czy ubezpieczenie przez skutkami włamania i rabunku nie jest konieczne właśnie w zimowych miesiącach.

Obowiązki ubezpieczonego

Posiadanie ubezpieczenia mieszkania, nawet najlepszego, uzupełnionego o wszelkie rozszerzenia, może się nie przydać, gdy właściciel nie dopełni swoich obowiązków. Należą do nich przede wszystkim działania, które mają zapobiegać powstaniu szkody. Wszystkie dokumenty ubezpieczeniowe dokładnie opisują sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo nie wypłacić odszkodowania. Na uwagę zasługują na przykład zapisy w ogólnych warunkach ubezpieczenia oferowanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe Concordia. Ubezpieczony ma bowiem obowiązek:

  • przestrzegać przepisów przeciwpożarowych,
  • dbać o konserwację instalacji,
  • chronić urządzenia przed mrozem.

W innym przypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Jak więc widać – posiadanie ubezpieczenia nie zwalnia z podstawowych obowiązków właściciela nieruchomości.

Kalkulator ubezpieczeń nieruchomości

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC