Ubezpieczenia turystyczne

Czy i dlaczego ubezpieczenie OC w polisie turystycznej jest potrzebne ?

5/5 - (1 vote)

Polisa turystyczna to przede wszystkim gwarancja pokrycia kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania lub wypadku. Ubezpieczenie jednak możemy wzbogacić o wiele dodatkowych ryzyk. Jednym z nich jest odpowiedzialność cywilna. OC w polisie turystycznej jest potrzebne bezwzględnie – dlaczego?

OC w życiu prywatnym pozwoli nam na pokrycie szkód wyrządzonych przez nas lub bliskie nam osoby. Sprawdź, na jakich warunkach zawieramy je w polisie turystycznej. Czy OC w polisie turystycznej jest potrzebne?

Czy OC w polisie turystycznej jest potrzebne?

Wybierając opcję OC w polisie podróżnej zawieramy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Nie należy więc mylić tego z OC komunikacyjnym. W przypadku prowadzenia pojazdu i spowodowania wypadku, ta ochrona nie zadziała. Dotyczy to szkód wyrządzonych na mieniu lub zdrowiu osób trzecich. Najczęściej podawanym przykładem są szkody nieumyślnie spowodowane przez nasze dzieci. Możemy tu wymienić także szkody wyrządzone przez naszego psa czy kota, a także gdy to my sami zawinimy.

Podróżując zabieramy często ze sobą sprzęt fotograficzny lub wykonujemy zdjęcia telefonem. Czasem przez chwilę nieuwagi, możemy wpaść na kogoś innego, kto też właśnie wykonywał zdjęcie. Gdy zniszczymy jego sprzęt może on ubiegać się o pokrycie kosztów. Właśnie wtedy podziękujemy sobie, że zawierając polisę, wybraliśmy również OC.

Suma gwarancyjna w OC podróżnym

W przypadku roszczeń związanych z odpowiedzialnością mówimy o sumie gwarancyjnej. Jest to po prostu suma ubezpieczenia. Określamy ją zawierając polisę, musimy jednak dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby dowiedzieć się ile tak naprawdę wynosi. Niektórzy ubezpieczyciele rozróżniają kwestię szkód na mieniu i osobie. O ile w przypadku uszkodzenia czyjegoś zdrowia obowiązuje nas całkowita suma gwarancyjna, o tyle w przypadku szkód rzeczowych ubezpieczyciel może wprowadzić ograniczenie. Zdarzają się bowiem zapisy, w którym określa się wartość sumy gwarancyjnej na poziomie 10% całkowitej sumy. Należy wystrzegać się takich zapisów, jeżeli bowiem suma wynosi 1 000 zł, to w przypadku uszkodzenia czyjegoś aparatu fotograficznego lub innego mienia, towarzystwo wypłaci maksymalnie 1 000 zł.

OC a uprawianie sportów

W trakcie aktywności fizycznej bardzo często może dojść do wypadków, w których ucierpimy nie tylko my, ale także osoby trzecie. Doskonałym przykładem jest stok narciarski, gdzie nietrudno o kolizję. W takim przypadku z pewnością przyda się ubezpieczenie OC. Musimy jednak zwrócić uwagę, czy polisa na pewno obejmuje takie zdarzenia. Niektóre towarzystwa zmniejszają sumę ubezpieczenia w przypadku uprawiania sportów. Warto w takiej sytuacji zwiększyć sumę gwarancyjną, aby mogła ona pokryć ewentualne koszty.

Pamiętajmy także, żeby przy zakupie polisy zaznaczyć, że w trakcie wyjazdu mamy zamiar uprawiać sporty. Niektóre z towarzystw posiadają dedykowane produkty dla sportowców i wybór podstawowego ubezpieczenia może oznaczać brak odpowiedzialności cywilnej w trakcie uprawiania sportów. Tak jak w każdym innym przypadku, przed zawarciem polisy turystycznej, dokładnie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Krzysztof Nowakowski

Specjalista ds. ubezpieczeń. Posiada ogromne doświadczenie w obsłudze klienta. Współtworząc Poradnik Przewodnika Ubezpieczeniowego dzieli się swoją wiedzą zdobytą w agencjach ubezpieczeniowych.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC