Zadzwoń teraz:
Ubezpieczenia OC

Wzrost kar za brak OC w 2020 roku!

Wraz z początkiem roku zmieniają się niektóre przepisy. Wzrost kar za brak OC w 2020 roku wynika z podniesienia płacy minimalnej. Oznacza to, że opłaty karne będą się regularnie podnosić w kolejnych latach. Ile trzeba będzie zapłacić w 2020 roku?

Czy nastąpił znaczący wzrost kar za brak OC w 2020 roku?

Kary za brak OC są bezpośrednio związane z wysokością płacy minimalnej ustalonej na dany rok. Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zawiera zapis o tym, że podniesienie kar za brak OC nie wymaga odrębnej decyzji, jest bowiem automatycznie obliczany na podstawie najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia dla pracowników etatowych. Oznacza to, że decyzja rządu dotyczy jedynie ustalenia poziomu płacy minimalnej. O ile pracownicy etatowi zarabiający najmniej z pewnością cieszą się z każdej podwyżki, o tyle należy zastanowić się, jak bardzo mogą podnieść się kary, gdy zgodnie z obietnicami rządu płaca minimalna osiągnie 4000 zł brutto. 

Jak wysokie kary będziemy płacić za brak OC w 2020 roku?

Wzrost kar za brak OC w 2020 roku jeszcze tym razem nie jest aż tak spektakularny, jaki nastąpi wraz z podniesieniem poziomu najniższego wynagrodzenia do obiecywanych 4000 zł, ale już teraz jest znaczący. Aby umieć samodzielnie przeliczyć zmiany w wysokości kar, należy wiedzieć, jak są obliczane.

Jak obliczana jest wysokość kar za brak OC?

W przypadku samochodów osobowych za spóźnienie z zapłatą składki o więcej niż 14 dni, naliczana jest kara wynosząca dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Jeśli o taki sam czas spóźni się właściciel samochodu ciężarowego, autobusu lub ciągnika samochodowego kara będzie wynosiła trzykrotność najniższego wynagrodzenia w danym roku. Najmniej zapłacą właściciele mniejszych pojazdów, takich jak skuter czy motocykl – zostaną oni ukarani grzywną wysokości jednej trzeciej najniższego miesięcznego wynagrodzenia.  

Ile będzie wynosić wzrost kar za brak OC w 2020 roku?

Pensja minimalna w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto, co oznacza, że pracownicy na rękę dostaną 1920,62 zł. To nie koniec podwyżek – rząd zapowiada, że do końca roku planowana jest kolejna zmiana, w efekcie czego pensja minimalna wyniesie 3000 zł brutto. Tymczasem 2600 zł brutto oznacza, że kary za OC będą wynosiły nawet 7800 zł. Tyle będą musieli zapłacić kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów oraz ciągników samochodowych za spóźnienie z zapłatą składki o więcej niż 14 dni. Jakie inne przypadki należy wziąć pod uwagę?

  • Motocykle:

spóźnienie poniżej 3 dni – 170 zł kary;

spóźnienie powyżej 3, ale do 14 dni – 435 zł kary;

spóźnienie powyżej 14 dni – 870 zł kary.

  • Samochody osobowe:

spóźnienie poniżej 3 dni – 1040 zł kary;

spóźnienie powyżej 3, ale do 14 dni – 2600 zł kary;

spóźnienie powyżej 14 dni – 5200 zł kary.

  • Samochody ciężarowe, autobusy i ciągniki samochodowe:

spóźnienie poniżej 3 dni – 1560 zł kary;

spóźnienie powyżej 3, ale do 14 dni – 3900 zł kary;

spóźnienie powyżej 14 dni – 7800 zł kary.

Wzrost kar za brak OC w 2020 roku

Problem braku zapłacenia składek za ubezpieczenie OC

Choć kary za brak ubezpieczenia OC co roku się podnoszą, nie powoduje to braku przypadków dopuszczania się tego przewinienia. Pojawiły się więc nowe metody walki z tego typu przypadkami. Przede wszystkim wprowadzono wirtualnego policjanta, który jest aplikacją pozwalającą śledzić przerwy w ubezpieczeniu OC kierowców. 

Przeczytaj także: Ubezpieczenie OC – co się zmieni w 2020 roku?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził także kilka lat temu możliwość donoszenia o znanych przypadkach braku ubezpieczenia. Na stronie internetowej instytucji dostępna jest bowiem ankieta, za pośrednictwem której można zgłosić anonimowo podejrzenie braku składki.

Przeczytaj także: Donosy do UFG – brak ubezpieczenia nie zostanie niezauważony

Niestety także ta metoda działania nie przyniosła oczekiwanych rezultatów – choć donosów jest coraz więcej, nie udało się wyeliminować wszystkich przypadków braku ubezpieczenia. 

Ubezpieczenie OC i AC 

The following two tabs change content below.
Karolina Burzyńska

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!