Ubezpieczenia turystyczne

Za granicę w czasie epidemii – gdzie można pojechać?

Choć wciąż trwa pandemia, większość państw otworzyła już swoje granice. Nie wszędzie można jednak polecieć samolotem. Gdzie najlepiej wyjechać za granicę w czasie epidemii? Jakich obostrzeń należy się spodziewać?

Czy warto wyjechać za granicę w czasie epidemii? 

Przede wszystkim to wyjątkowe lato powinno skłonić do zastanowienia, czy w ogóle warto wyjeżdżać za granicę. Bon turystyczny, którym można zapłacić za wakacje dzieci jest dobrym powodem, dla którego warto rozważyć pozostanie w tym roku w kraju. 

Przeczytaj także: Bon turystyczny – kiedy można się o niego starać?

Niestety czas pandemii zbiegł się w czasie z bardzo kapryśnym latem. Choć przywykliśmy już do wysokich temperatur o tej porze roku, wakacje nie są zbyt ciepłe, obfitują także w deszcze i burze. Należałoby zatem raczej pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu nieruchomości, a niekoniecznie odpoczywaniu na plaży. Taka sytuacja ma jednak także plusy. W tym roku nad polskim morzem jest znacznie mniej turystów niż zwykle i choć słońca często brakuje – można cieszyć się spokojem.

Przeczytaj także: Wakacje nad Bałtykiem – czy warto się tam wybrać podczas epidemii?

Jeśli za granicę w czasie epidemii, to gdzie?

Jeśli jednak mimo wszystko zapada decyzja o wyjeździe za granicę, warto przemyśleć cel wycieczki. Choć niemal wszystkie kraje zniosły już większość obostrzeń, nie wszędzie można polecieć samolotem, w niektórych państwach trzeba się także liczyć z koniecznością poddania się weryfikacji medycznej, najczęściej w postaci wypełnienia formularza.

Gdzie pojechać za granicę w czasie epidemii?

Wachlarz możliwości jest coraz większy – coraz mniej obostrzeń czeka na wyjeżdżających z kraju turystów. Od 17 lipca łatwiej zorganizować wycieczkę do Słowenii, aby pojechać do Chorwacji trzeba jedynie podać na granicy dane kontaktowe. O czym jeszcze warto wiedzieć?

  • Finlandia
    Wciąż niemożliwe jest odwiedzanie Finlandii w celach turystycznych. To Państwo można odwiedzić jedynie w celu podjęcia pracy na podstawie umowy o pracę, kontynuowania studiów oraz uczestnictwa w kluczowych imprezach rodzinnych, takich jak ślub czy pogrzeb członka rodziny. Nie można jednak pojechać tam na wakacje.
  • Grecja
    Zorganizowanie wycieczki do Grecji jest możliwe, ale konieczne jest posiadanie aktualnych wyników testu na koronawirusa, który powinien być wykonany 72 godziny przed wjazdem na teren kraju. Osoby podróżujące samolotem nie muszą poddać się takiemu testowi – mogą być jednak weryfikowane losowo. Taki obowiązek wprowadzono z powodu rosnącej ilości zachorowań wśród turystów. Bezwzględnie konieczna jest także rejestracja na stronie e https://travel.gov.gr/#/ – formularz muszą wypełnić także rodzice małych dzieci, które będą przebywać na terenie kraju. Formularz trzeba wypełnić najpóźniej 48 godzin przed wjazdem lub 24 godziny przed odprawą w przypadku lotu samolotem. Zaniedbanie tego obowiązku może skutkować karą wysokości 500 euro, nie warto więc ryzykować. Bez względu na to, jaki środek transportu zostanie wybrany – konieczne jest noszenie maseczki ochronnej.
  • Azory, Madera |
    Choć wyjazd na egzotyczne wyspy jest wyjątkowo kuszący i możliwy do zorganizowania, udając się w te dwa miejsca konieczne jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na koronawirusa – analogicznie jak w przypadku wyjazdu do Grecji.
  • Formularze
    W przypadku wielu krajów nie ma konieczności wykonywania profilaktycznego testu, ale trzeba wypełnić specjalny formularz, w którym trzeba podać wszystkie dane określające, czy turysta jest w grupie ryzyka, oraz podać dane kontaktowe. Do krajów, które wprowadziły taki wymóg należą: Cypr, Hiszpania, Malta.

Za granicę w czasie epidemii - gdzie można pojechać?

Wyjazd za granicę poza Unię Europejską

Możliwe jest już podróżowanie także do krajów nienależących do Unii Europejskiej. Ukraina, Albania i Czarnogóra nie wymagają od Polaków przechodzenia kwarantanny ani wyników testu. Inaczej jest natomiast w przypadku Bośni i Hercegowiny – można się tam udać, ale tylko z negatywnym wynikiem testu.

Ubezpieczenie turystyczne

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC