Ubezpieczenia turystyczne

Wakacje nad Bałtykiem – czy warto się tam wybrać w czasie epidemii?

W tym roku wiele osób zrezygnowało z zagranicznych podróży, choć coraz więcej granic jest otwartych, a ruch samolotowy został wznowiony. Czy wakacje nad Bałtykiem to dobry pomysł? Ile może kosztować taka podróż?

Czy wakacje nad Bałtykiem to dobry pomysł w obecnej sytuacji?

Choć coraz więcej zagranicznych kurortów jest już dostępnych, wciąż trzeba liczyć się z wieloma ograniczeniami i zasadami, które mogą nieco utrudnić wakacje. Dlatego wiele osób decyduje się na pozostanie w Polsce.

Przeczytaj także: Powrót turystyki – kolejne kraje otwierają granice!

Czas epidemii przyniósł także problemy ekonomiczne wielu osobom. Niektóre firmy zostały całkiem zamknięte, część zaś musiało ograniczyć zakres działalności i zwolnić pracowników lub zmniejszyć im ilość przepracowywanych godzin. Oznacza to, że problem ze zmniejszeniem dochodów zaczęło mieć wielu Polaków. W tej sytuacji tym bardziej konieczna okazała się rezygnacja z drogich wakacji. Czy wakacje nad Bałtykiem mogą być atrakcyjną finansowo alternatywą?

Wakacje w Polsce – czy są tańsze niż zagraniczne wczasy?

Wakacje w Polsce mogą być znacznie tańsze niż zakup miejsca w hotelu all inclusive, ale niestety nie zawsze tak jest. Urlop w Polsce, zwłaszcza w czasie kryzysu ekonomicznego, który odczuła poważnie także branża turystyczna, może być bardzo drogi. Na wysokie ceny szczególnie narzekają turyści w najbardziej uczęszczanych miejscowościach – w tym osoby przebywające nad polskim morzem. Najgorzej wygląda sprawa cen w restauracjach. Większość osób odwiedzających nadmorskie kurorty nie wyobrażają sobie pobytu bez wizyty w smażalni ryb – tymczasem coraz trudniej o tani obiad w takim miejscu. Dlaczego ceny są tak dużym problemem? Czy nie można ich obniżyć?

Dlaczego ceny w smażalniach ryb są tak wysokie?

Już po weekendzie majowym pojawiły się informacje o tym, że ceny ryb nad morzem są strasznie wysokie. Internet obiegły zdjęcia paragonów i niewybredne komentarze. Tymczasem restauratorzy bronią się tłumacząc, że wysokie ceny nie są ich winą i nie ma możliwości, aby je obniżyć i nie stracić dochodu. Okazuje się bowiem, że w Bałtyku żyje coraz mniej ryb, zatem obowiązują restrykcyjne limity połowu. Skoro zaś towaru jest mniej – automatycznie staje się on droższy i nic nie można na to poradzić, takie są bowiem prawa rynku. 

Przeczytaj także: Wpływ epidemii na ekologię

Jak wygląda sprawa noclegów nad morzem?

Okazuje się, że wysokie ceny w smażalniach to nie jedyny problem. Z racji tego, że wiele osób zdecydowało się na pozostanie w Polsce w czasie epidemii, szybciej niż zwykle zabrakło miejsc noclegowych. W najpopularniejszych miejscowościach aby znaleźć kwaterę za rozsądną cenę trzeba zarezerwować ją wiele tygodni wcześniej. Na ostatnią chwilę trudniej cokolwiek znaleźć, a jeśli już się uda – ceny nie są wiele niższe, niż za wakacje zagraniczne. 

Czy można tanio zorganizować wakacje nad Bałtykiem?

Wielu turystów ma więc poważny problem – skoro nad polskim morzem jest drogo, pozostanie w kraju na czas urlopu wydaje się nie mieć sensu. Jednak przy odrobinie trudu można zorganizować wczasy w Polsce i wcale nie zapłacić dużych pieniędzy – wakacje nad Bałtykiem mogą być oszczędnością, mimo że nie widać tego na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim o noclegach warto pomyśleć wcześniej – odpowiednie wyprzedzenie pozwoli znaleźć i zarezerwować tańsze miejsce. Warto także korzystać z serwisów oferujących nie tylko hotele i pensjonaty, ale także prywatne kwatery. Choć być może nie zawsze oferowany standard jest tak samo wysoki, może się okazać, że warunki są bardzo dobre, a cena atrakcyjna. Co zaś się tyczy wizyt w restauracjach i smażalniach – co prawda nie można oczekiwać, że sprzedawcy będą oferowali dania poniżej ceny zakupu surowców, ale zdecydowanie taniej będzie w mniej popularnych miejscach, nieco dalej od plaży czy deptaków. Być może warto poświęcić trochę czasu, aby cieszyć się brakiem tłumów i niższymi cenami.

Przeczytaj także: Podróżowanie kamperem w czasie epidemii

ubezpieczenie turystyczne
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC