Ogólne

Dlaczego nie warto rezygnować z ubezpieczenia, gdy panuje epidemia?

5/5 - (3 votes)

20 marca ogłoszono w Polsce stan epidemii. Oznacza to, że nie tylko niektóre firmy pozostaną zamknięte, ale także część nieruchomości musi zostać udostępniona na potrzeby walki z epidemią. Oznacza to niewątpliwie zatrzymanie rozwoju gospodarki. Z czego można zrezygnować w poszukiwaniu oszczędności? Dlaczego nie warto rezygnować z ubezpieczenia?

Stan epidemii w Polsce

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w ubiegły piątek (tj. 20 marca 2020 roku) stan epidemii w Polsce. Oznacza to poważne problemy czekające na polską gospodarkę – wiele ludzi boryka się z problemami finansowymi już teraz, a sytuacja będzie coraz trudniejsza. Nic więc dziwnego, że poszukiwane są wszelkie możliwości oszczędzania. Dlaczego jednak nie warto rezygnować z ubezpieczenia w tym trudnym czasie? Czyż nie jest to najłatwiejsza metoda pozyskania dodatkowych środków finansowych?

Dlaczego nie warto rezygnować z ubezpieczenia podczas epidemii?

Dziś, w dobie poważnego kryzysu, jakakolwiek sytuacja, na wypadek której chroni ubezpieczenie, wydaje się niemożliwa. Wszyscy skupieni są na rozprzestrzeniającej się w szybkim tempie chorobie i niewiele osób zastanawia się nad codziennymi ryzykami. Tymczasem zagrożenie zakażeniem koronawirusem nie powoduje, że znika potrzeba na przykład ochrony nieruchomości przed skutkami żywiołów. Nie robi się także bezpieczniej na drogach. Choć za oknami wiosna i poprawiają się warunki – nie znika zagrożenie wypadkiem.

Przeczytaj także: Zagrożenia na drodze wiosną – na co trzeba uważać?

Ryzyko zakażenia to nie jedyne zagrożenie czyhające obecnie na obywateli Państw, w których ogłoszono epidemię. Równie realne wydaje się ryzyko utraty pracy – wszak pracodawcy są z każdym dniem w coraz trudniejszej sytuacji i może się niebawem okazać, że firma, która dotąd zapewniała umowę o pracę – z dnia na dzień przestanie istnieć. Na pierwszy rzut oka niezapłacenie kolejnej raty ubezpieczenia za mieszkanie czy rezygnacja z Autocasco wydaje się pomysłem na szybkie oszczędzanie, jednak czy tak jest w istocie? Wiosna to przecież czas, gdy pogoda płata figle – co zrobić, gdy utrata pracy zbiegnie się w czasie z pierwszą wiosenną burzą i zniszczeniem dachu? Okazuje się, że właśnie wtedy najbardziej będzie potrzebne ubezpieczenie. 

Na jakie ryzyka jesteśmy narażeni podczas pandemii?

Stan wyjątkowy, jaki panuje obecnie na świecie nie zagwarantuje także, że pęknięta rura nie zaleje sąsiada. Skąd wówczas pozyskać środki na odszkodowanie i potrzebny remont? Okazuje się, że im bardziej robi się niebezpiecznie, tym bardziej potrzebna jest ochrona. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może bowiem pokryć koszty związane ze wszystkimi zniszczeniami. 

Przeczytaj także: Kiedy warto mieć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenia komunikacyjne podczas epidemii

Podobnie wygląda sprawa ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i konieczność jego opłacenia jest oczywista. Inaczej jest natomiast na przykład z Autocasco. Nie ma konieczności kupowania polisy, można więc z niej zrezygnować w dowolnym momencie. Czy to jednak dobry pomysł? Kiedy silny wiatr przewróci konar na samochód, sytuacja nie będzie już tak oczywista – a przecież takie rzeczy się zdarzają, także w czasie epidemii. Trudna sytuacja finansowa to najlepszy argument przemawiający za tym, aby móc skorzystać z pomocy ubezpieczyciela i zapewnić sobie środki finansowe na naprawę uszkodzeń. 

Czy warto podczas epidemii opłacać ubezpieczenie na życie?

Tak samo ważne wydaje się w tym trudnym czasie opłacanie składek na ubezpieczenie na życie. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które mają zagwarantowane odszkodowanie za pobyt w szpitalu. Teraz, gdy ryzyko zachorowania jest większe – przyda się ono tym bardziej. A przecież w związku z epidemią nie znika ryzyko zachorowania na całkiem inną, niezwiązaną z epidemią chorobę. Także nieszczęśliwe wypadki wciąż mogą się przydarzyć i polisa może być potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. 

Przeczytaj także: Nieopłacenie składki ubezpieczenia na życie – jakie może mieć konsekwencje?

Ubezpieczenie OC i AC 
The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC