Ogólne

Jak zgłosić szkodę zdalnie?

5/5 - (1 vote)

Ostatnie dni są dla wszystkich bardzo trudne. Ograniczenia, które spowodowane są przed ogłoszoną epidemię powodują, że wiele spraw pozostaje niezałatwionych. Niektóre rzeczy można jednak zrobić nieco inaczej niż zwykle, za pośrednictwem internetu. Choć spora część placówek ubezpieczeniowych jest zamknięta – wciąż można kontaktować się z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Jak zgłosić szkodę zdalnie?

Szkody w czasie epidemii

Epidemia jest czasem, kiedy skupiamy się przede wszystkim na problemach związanych z koronawirusem. Tymczasem nie znikają wcale inne zagrożenia. Wciąż dochodzi do wypadków drogowych czy szkód związanych z mieszkaniem. Także z ubezpieczeń na życie czasem musi być wypłacone świadczenie. Warto wiedzieć, jak w tym trudnym czasie poradzić sobie z kontaktem z ubezpieczycielem i jak zgłosić szkodę zdalnie.

Przeczytaj także: Jak zdalnie ubezpieczyć mieszkanie?

Jak zgłosić szkodę zdalnie? Czy w każdej sytuacji można to zrobić?

Kontakt z ubezpieczycielami, choć nieco inny z powodu epidemii, nie powinien stanowić problemu. Bez wychodzenia z domu można kupić niemal każde ubezpieczenie, ale są także możliwości na zdalne zgłoszenie szkody.

  • Kontakt telefoniczny

Przede wszystkim można skorzystać z dość tradycyjnej metody, jaką jest telefoniczny kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Agent, który udziela informacji na infolinii, prawdopodobnie będzie w stanie pomóc w każdym problemie. W wielu przypadkach najlepiej jest korzystać z BLS (Bezpośredniej Likwidacji Szkody), ale trzeba wiedzieć, czy w danym przypadku jest taka możliwość. Kontakt telefoniczny ma tę zaletę, że można się wszystkiego dowiedzieć – także tego, co zrobić, gdy takiej możliwości w danym przypadku nie ma.

Przeczytaj także: Co to jest BLS? Kiedy bezpośrednia likwidacja szkód jest korzystna?

  • Internet

Drugą możliwością, którą udostępnia większość towarzystw ubezpieczeniowych, jest zgłoszenie szkody przez internet. Za jego pośrednictwem można wypełnić udostępniony przez ubezpieczyciela formularz i zgłosić niemal każde zdarzenie. Minusem takiego rozwiązania jest to, że w wielu przypadkach jest to czasochłonne zadanie. Formularze zawierają wiele pól, które trzeba skrupulatnie wypełnić, aby skutecznie zgłosić szkodę. Warto to jednak zrobić – dobrze wypełniony formularz pozwala na szybkie skatalogowanie szkody i możliwość rozpoczęcia działań przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak zgłosić szkodę zdalnie?

Jakie szkody można zgłosić zdalnie?

Za pośrednictwem internetu czy telefonu można zgłosić właściwie każdą szkodę. Najpopularniejsze ubezpieczenia, z których ubezpieczeni mogą otrzymać świadczenie, dotyczy:

  • ubezpieczeń komunikacyjnych,
  • ubezpieczeń mieszkaniowych,
  • ubezpieczeń turystycznych,
  • ubezpieczeń na życie i zdrowie.

Największe wątpliwości wzbudza zdalne zgłaszanie szkody z ubezpieczenia na życie – niepotrzebnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe są doskonale przygotowane na taką potrzebę i udostępniają na swoich stronach internetowych rozliczne wnioski i formularze, które umożliwiają zgłoszenie, że świadczenie jest potrzebne. Nie ma znaczenia, czy będą to dodatkowe pieniądze z powodu narodzin dziecka czy odszkodowanie z powodu śmierci bliskiej osoby. W każdym przypadku wystarczy wypełnić formularz, aby poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. 

Ułatwienia w zdalnym zgłaszaniu szkody

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe poszły o krok dalej – do zgłoszenia szkody wystarczy już tylko smartfon i odpowiednia aplikacja. Mobilną likwidację szkody umożliwia na przykład towarzystwo ubezpieczeniowe Warta – Messenger i aplikacja Warta Mobile wystarczą, aby skutecznie rozwiązać problem. Z możliwości nowoczesnej technologii korzysta także TU Hestia. Portal iHestia umożliwia klientom oraz agentom na pełne zarządzanie polisą. Interesujące rozwiązanie proponuje także PZU. Oprócz możliwości kontaktowania się z ubezpieczycielem za pomocą czatu czy Messengera, możliwe jest także użycie Czatu Video. 

Przeczytaj także: Algorytmy sztucznej inteligencji wdrożone przez PZU

Ubezpieczenie na życie 

The following two tabs change content below.

Karolina Burzyńska

Od 2017 roku redaktor Przewodnika Ubezpieczeniowego. Związana z branżą ubezpieczeniową od kilku lat. Dzięki zamiłowaniu do dziennikarstwa internetowego Poradnik tworzony przez specjalistów nabiera kształtu przyjaznego odbiorcom.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz newsletter!

Zawarte są w nim informacje odnośnie proponowanych polis, które obecnie są najbardziej aktualnymi newsami na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Nie znalazłeś dla siebie odpowiedniego ubezpieczenia?

Pozwól nam na indywidualny dobór polisy do Twoich potrzeb. Pomogą Ci nasi eksperci!

ubezpieczenie OC